Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 048 (Saul’s Preaching in Damascus and his Persecution)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

6. Saul'un Şam'daki Vaazı ve Yahudiler Tarafından Zulüm Görmesi (Elçilerin İşleri 9:19b-25)


Elçilerin İşleri 9:19b-25
Saul birkaç gün Şam’daki öğrencilerin yanında kaldı. Havralarda İsa’nın Tanrı’nın Oğlu olduğunu hemen duyurmaya başladı. Onu duyanların hepsi şaşkına döndü. “Yeruşalim’de bu adı ananları kırıp geçiren adam bu değil mi? Buraya da, öylelerini tutuklayıp başkâhinlere götürmek amacıyla gelmedi mi?” diyorlardı. Saul ise günden güne güçleniyordu. İsa’nın Mesih olduğuna dair kanıtlar göstererek Şam’da yaşayan Yahudiler’i şaşkına çeviriyordu. Aradan günler geçti. Yahudiler Saul’u öldürmek için bir düzen kurdular. Ne var ki, kurdukları düzenle ilgili haber Saul’a ulaştı. Yahudiler onu öldürmek için gece gündüz kentin kapılarını gözlüyorlardı. Ama Saul’un öğrencileri geceleyin kendisini aldılar, kentin surlarından sarkıttıkları bir küfe içinde aşağı indirdiler.

Kutsal Ruh hüküm sürdüğü zaman, sevgi kilisede güçlenir ve Müjde İsa’yı tanımayanlar arasında vaaz edilmeye başlanır. Saul, Şam’daki kilisede bir süre kaldı ve Tanrı sözünü çalışmada kendini geliştirdi. Eski Antlaşma’daki peygamberliklerin Yeni Antlaşma’da gerçekleşmesi konusu onun için anlaşılabilir bir konuydu artık. Saul yaşadığı tecrübelerini ve Mesih’le karşılaşmasını kimseden saklayamazdı. Yahudiler tarafından Yüksek Kurul’un elçisi olarak tanınan bir adamdı. Şimdi ise sinagogun ortasında İsa’yı vaaz ediyordu. Onun için Nasıralı İsa’nın Tanrı adamı olduğu, önemli bir peygamber olduğu, hatta Mesih olduğunu anlatmak yeterli değildi. Elçilerde olduğu gibi o da İsa’nın yüceliğini görmüştü ve onun için Mesih’in gerçek Tanrı olduğunu, yaratılmadığını, ama hep var olduğunu, Baba’yla aynı özde olduğunu anlatmalıydı. Bu tanıklık gerçekten ruhsal bir devrim yaratmıştı. Yahudilerin cansız inancına meydan okumuştu. Tanrı’nın Oğlu olması kavranılamaz bir öğretiydi ve Yahudi geleneğine göre kesinlikle Tanrı’ya küfür demekti. Fakat buna rağmen içte tek, tekte üç Tanrı öğretisini başlangıçtan beri öğretmeye başlamıştı. İsa’nın sesini duymuş, yüceliği gözünün önünde parlamıştı. O’nun Tanrı’nın Oğlu olduğundan şüphesi yoktu artık. Hatta Tanrı’nın Baba olma düşüncesi aslında saçma değildi, aksine o bir Baba’ydı ve bu çok normal karşılanmalıydı. Çünkü Baba, Oğul ve Kutsal Ruh uyum içerisinde tek bir Tanrı’dır. Bizim Tanrımız sevgidir ve Tanrı’nın üçlü doğası bunu harika bir şekilde dile getirmiştir. Oğul’u reddeden Baba’yı da reddetmiştir, Baba’ya inanmayan Kutsal Ruh’a da sahip olamaz.

Dini bir lider olan Saul, artık Kutsal Ruh’la doluydu ve sadakatsiz Yahudiler’e İsa’nın gerçek Mesih olduğunu açıkladı. Ayrıca Tanrı Oğlu İsa’yı öldürmelerinden dolayı ciddi bir günah işlemişlerdi. Saul onlarla her konuda konuşmadı, direk en önemli konuya girdi. Vaaz verirken herkese yardım eden ve bereketleyen bir Mesih’i vaaz etmedi. Vaazının teması, Mesih’e itaat etmekti. Saul’un Rab’bi ona kutsal bir parlayan ışık olarak görünmüştü ve kendi doğruluğunun ona bir yararı olmadığını göstermişti. Yaşamının temeli artık sadece Mesih’in lütfundan oluşuyordu.

Şam’daki Yahudiler korkmuş ve şaşırmışlardı. Onlar gelen bu adamın Yüksek Kurul’un elçisi olduğunu düşünüp beraber İsa’ya inanan grubu yok etmeyi planlarken, karşılarına çıkan şey çok farklıydı. Bu dini lider İsa’yı galip gelmiş biri ve yaşayan Tanrı olarak anlatıyordu. Ona karşı hiçbir Yahudi duramıyordu. Günler geçtikçe Mesih’e inanan Yahudiler’in sayısı artmaya başladı. Bu kişiler Pavlus’tan öğrenmeye ve ardından onun öğrencileri olmaya başladılar. Bunu üzerine sinagog yetkilileri Pavlus’u öldürmeye karar verdiler. Böylece Pavlus bu kişilerden saklanmaya başladı. Bu kararı uygulamak isteyen liderler, şehrin kapılarında nöbetçiler dikmeye başladılar. Bu sayede Pavlus’u yakalatıp öldürebileceklerdi.

Genç vaiz ilk kez Müjde’nin vaaz edilmesinin olumlu ve olumsuz etkilerini bu kadar yakından görüyordu. Saul, Şam’dan ayrılmaya karar verdi. Orada kalıp “Mesih için ölüme bile razıyım” diyebilirdi, fakat diğer kardeşlerle beraber şehirden ayrılmasını uygun gördüler. Bunun üzerine bir sepet içerisinde şehir duvarlarından aşağıya sarkıttılar Saul’u. Daha birkaç hafta önce buraya gururlu bir lider olarak giren Saul, şimdi şehirden bir mülteci gibi kaçmak zorunda kalıyordu. Yüreği sert, soğuk ve yasayı uygulamak için can atan bu adamın yüreği, şimdi Mesih ateşiyle dolmuştu. Eskiden Yahudiler’in elçisi olan bu adam bir anda dünyanın elçisine dönüşmüştü.

Dua: Ya Rab, sana tapınırız. Yüreklerimizi ve zihnimizi sana açarız. Bizlere Baba Tanrı’yı tanıtıp Kutsal Ruh’unla doldurup bereketlediğin için teşekkür ederiz. Bizleri sıkı tut ve Müjde’ni duyurmaya teşvik et. Birçokları senin sözünü duyup merhametli Tanrı’ya gelsinler. Amin.

Soru 48: “İsa gerçek Tanrı Oğlu’dur” cümlesini açıklayınız.

Sorular – 3

Sevgili Okur,
Elçilerin İşleri Kitabı ile ilgili bu kitapçıktaki yorumlarımızı okuduğunuza göre, şimdi aşağıda ki soruları yanıtlayabilirsiniz. Eğer aşağıdaki soruların %90ını doğru yanıtlarsanız, eğitiminizin devamı için, size bu serinin diğer kitabını da göndereceğiz. Lütfen isim, soy isim ve adresinizi, okunaklı bir şekilde, cevap kâğıdının üzerine yazmayı unutmayınız.

 1. Neden sadece İstefanos suçlandı? Neden elçiler bu suçlamaya dahil değildiler?
 2. İbrahim’in hayatındaki gizem neydi?
 3. Yusuf, İsa Mesih için nasıl bir örnekti?
 4. Musa’nın iyi bir eğitim sayesinde düzelip değişmediğini nasıl biliyoruz?
 5. Tanrı seksen yaşındaki bu güçsüz çobanı kullanarak kendi hakkında ne anlatmak istiyor?
 6. İstefanos’un Yüksek Kurul’a, Musa ve Yasa hakkında bahsettiği en önemli üç düşünce neydi?
 7. İstefanos neden Tapınma Çadırı’nı, altından yapılmış yüce tapınağa tercih etmiştir?
 8. İstefanos’un suçlamalarında ne gibi önemli ifadelerde bulunmuştur?
 9. İstefanos’un son üç cümlesini yazınız ve ne anlatmak istediğini inceleyerek, anlayıp anlamadığınızdan emin olunuz.
 10. Hristiyanların Yeruşalim’deki zulüm zamanlarında en göze çarpan olay nedir?
 11. Mesih’e iman etmekle O’nun hizmetkârlarının sözlerine inanmak arasındaki fark nedir?
 12. Simun’un günahı neydi? Petrus bu konu hakkında ona ne dedi?
 13. Filipus’un Etiyopyalı hazine yöneticisine açıkladığı iyi haber nedir?
 14. Mesih’in yücelikler içerisinde Saul’a görünmesi ne anlam ifade eder?
 15. Saul’un Kutsal Ruh’la dolması ne anlama gelir?
 16. “İsa gerçek Tanrı Oğlu’dur” cümlesini açıklayınız.

Elçilerin İşleri Kitabı ile ilgili bu serinin tüm kitapçıklarını çalışmayı tamamlayıp, her kitabın sonundaki soruları cevaplayıp, cevaplarınızı bize gönderirseniz, ileride Mesih’in hizmetleri için sizleri teşvik etmek adına, size, en kısa zamanda;
Elçilerin İşleri Kitabıni Anladığınızla İlgili Olarak; İleri Düzeyde Çalışma Sertifikası
göndereceğiz. Bitmek bilmeyen bir hazine alabilmeniz için, Elçilerin İşleri Kitabı testini bizimle birlikte tamamlamanız için sizi teşvik ediyoruz. Cevaplarınızı bekliyoruz ve sizin için dua ediyoruz. Adresimiz:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)