Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 011 (Peter’s Sermon at Pentecost)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

6. Petrus'un Pentekostta ki Vaazı (Elçilerin İşleri 2:14-36)


Elçilerin İşleri 2:14-21
14 Bunun üzerine Onbirlerle birlikte ayağa kalkan Petrus yüksek sesle kalabalığa şöyle seslendi: 15 «Ey Yahudiler ve Kudüs'te bulunan herkes, bu durumu size açıklayayım. Sözlerime kulak verin. Bu adamlar, sandığınız gibi sarhoş değiller. Saat daha sabahın dokuzu! 16 Bu gördüğünüz, Yoel peygamber aracılığıyla önceden bildirilen olaydır:Son günlerde, diyor Tanrı,tüm insanların üzerine Ruhumdan dökeceğim. 17 Oğullarınız ve kızlarınız peygamberlik edecekler. Gençleriniz görümler,yaşlılarınız da düşler görecek. 18 O günlerde gerek erkek gerek kadın,kullarımın üzerine de Ruhumdan dökeceğim,onlar da peygamberlik edecekler. 19 Yukarıda, gökyüzünde harikalar yaratacağım. Aşağıda, yeryüzünde belirtiler,kan, ateş ve duman bulutları görülecek. 20 Rab'bin büyük ve görkemli günü gelmeden önce güneş kararacak,ay da kan rengine dönecek. 21 O zaman Rab'be yakaran herkes kurtulacaktır.

Değişik dillerde konuşmak önemlidir, ama peygamberlikte bulunmak daha önemlidir. Dillerde konuşmak Tanrı'nın bir armağanıdır, kişi tamamen Tanrı'ya döner, onu yüceltir, ona şükreder ve dua eder, genellikle söylediklerinden tek kelime bile anlamaz bu konuşma sırasında. Bununla birlikte gerçek peygamberlik, duyanların yüreğini delip geçer ve Tanrı'nın karşısında dimdik durmasını sağlar.

Şaşkın Yahudiler, Elçilerin sevinç ve yüceltme dilinde Tanrıyı övdüklerini duydular ve Kutsal Ruh'un Petrus'un ağızından vermiş olduğu vaaz ile yürekleri parçalandı. Elçiler Kutsal Ruh'un aralarına indiği için göründüğüne tanıklık ettiler.

Petrus insanların karşısında tek başına durmadı, dinleyenlerini parlayan sözlerle etkilemeye çalışmadı. Onun yerine, tüm oniki elçi bir arada duacı bir şekilde, konuşmacının yanında durdular. Konuşma için hazırlık yapmamış olan Petrus için işler zor geçmiş olmalı. Sanki daha bir kaç gün önce kilitli kapılar ardında diğer elçilerle korku içerisinde oturmamışcasına Gerçeğin Ruh'u onun düşüncelerini sakinleştirmiş ve onu teşvik etmiştir. Şimdi Tanrı'nın güçlendirmesi ile dilleri akıcı bir hale gelmiştir. Kutsal Ruhtan gelen sözler yüreklerine işlemiş (struck) ve Tanrı elçileri aracılığıyla konuşmuştur. Petrus dinleyicileri önünde sakin ve saygılı bir şekilde durup konuşmaya başlamıştır.

İlk olarak, alaycı Yahudileri yanıtlamış ve sabahın dokuzunda böylesine Tanrı sözü ile yoğurulmuş bir şehirde sarhoş olmanın mümkün olmadığını anlatmıştır. Çevredeki insanlar buna katlanamazlardı ve ayrıca bunun gibi ahlaksız bir hareket ciddi bir ceza ile sonuçlanırdı.

İkinci olarak, yürekleri açık olan dinleyicilere yönelmişti insan tutan balıkçılar. Petrus onlarra-dan dinlemelerini ve kulaklarını açmalarını istedi ki ancak bu sayede Tanrı'nın Ruh'u onlara gelebilirdi. Gözyaşları, acındırma ya da psikolojik etki yaratan şeylerde kullanmadı, hatta gelecek olan yargının üzerinde durmadı ki dinleyiciler korkup Tanrı'ya dönsünler. Fakat bunların yerine, Eski Antlaşmada ki peygamberliklerden ve uygun zamanında gerçekleşeceklerinden bahsetti. Kutsal Kitaptan sözlerle az önce önlerinde gerçekleşen olayın ne olduğunu anlattı. Öğrencilerin üzerine dökülen ve kendilerininde tanık olduğu Kutsal Ruh'un daha önceden yapılan bir peygamberliğin gerçekleşmesi olduğunu anlattılar.

Elçilerin Lideri Petrus cesurca, Yahudilerin iyi bildiği bir Kutsal Kitap pasajından alıntı yaparak, bu olayların Yoel Peygamber tarafından anlatıldığını söyledi. Bu peygamberlik somut olarak gerçekleşti. Kutsal Ruh artık aramızda, bu dünyada konut kurdu. Artık tekrar göklerden inmesini arzu etmemize gerek yok, bir çocuğun hediyeyi kabul ettiği gibi sadece Onu kabul edelim, çünkü artık zaten aramızdadır. Rabbe şükredelim bize verdiği Ruh'u için. Kutsal Ruh çok açık bir şekilde fark edilebiliyor, Mesih'in müjdesinin bizleri değiştirip yenilediği gibi açık ve net bir şekilde. Oruç tutmak, dünyadan soyutlanmak ya da çok katı bir disiplin vücutlarımızı Kutsal Ruh'un kaynağı yapmaz. Fakat yine de bu Üçlü birliğin üyesi Tanrısal Ruh bilerin yüreklerimizi açıp onu hayatımıza almamızı bekler. Sevinçli ve şükran dolu bir şekilde İsa'nın öğrencilerine söylediği sözleri anımsayalım: "Kutsal Ruh'u alın."

Peygamber Yoel daha önceden erkek ve kadın, genç ve yaşlı bir çok kişinin Tanrı'nın Ruhunu alacağını söyledi. Mesih vaadini alacak olan seçilmiş kişiler sadece Yahudiler değildi. Bu peygamberlik Yahudiler için çok önemli bir mucizeydi, çünkü erkek ve kadın, ebeveyn ve çocuk, özgür ve köle, Yahudi ve Yahudi olmayan herkesi kapsıyordu. Bugün artık tüm insanlar Tanrı'nın sevinç kentine girebilir. Onda ki bu sevinç tüm dünyada hüküm sürüyor ve ona inanan kalbi kırık insanlarında büyüyor.

Tanrı, Peygamber Yoel ve Elçi Petrus aracılığıyla konuştu, Kutsal Ruh'un dökülmesi son günlerin yaklaşmasının bir belirtisiydi. Tanrı sabırlı bir şekilde insanların davranışlarını binlerce yıl boyunca tolere etti. Ama çarmıhta, Tanrı Oğlu tüm günahlarımızı bağışladı. Bunun için Ruh güçlü bir şekilde gelebilirdi buna hiçbir engel yoktu. Kutsal Ruh'la ilgili bu peygamberliği kabul eden herkes Tanrı'yı tanır ve onu yüceltir. Tanrı'nın Ruhunu kabul etmeyen yargıya uğrar ki bu yargı sadece son günlerde gelmez. Yargı Kutsal Ruh'un gelmesiyle dökülmeye başlamıştır bile. Sonsuz yaşamı kabul etmeyen kendini yargılar, yüreğini açan ve Tanrı Ruh'unu alan sonsuz yaşamı alır, onu tanır ve onda büyür. Daha da önemlisi Kutsal Ruh'un konut kurmuş olduğu kişi Tanrı'nın oğlu olmuştur.

Lütfun bu müjdeli haberi yanında dünyanın yok oluşunu açıklayan korku dolu bilgilerde getirdi, tüm atmosfer toz dumanla dolacak ve gökler tamamiyle kararacak. Savaşlarda kanlar akacak, depremler dünyayı sarsacak, Şeytan Mesih'de mühürlenmişlerin aklını çelmeye çalışacak.

Ondan sonra İsa parlayan bir şekilde bulutlarla gelecek, o zaman karanlıkta çakan bir şimşek gibi görünecek, işte o zaman Rabbin Günü gelmiş demektir, bu son saattir. İşte o zaman dünya Mesih korkusundan tirtir titreeycek. Son düşüşten önce, Cehennem güçleri Tanrı'yla son bir savaş için kendilerini hazırlayacak. Yargı günü hakkında ki öğreti ve gerçekleşecek belirtileri öğrenmek, Yeni Antlaşma bilgisi için temel oluşturması açısından çok önemlidir.

Yine de Tanrı'nın Ruhuna sahip olan bir kişi göklerin egemenliğine girmiştir ve kendi ölümlü bedeninde Tanrı'nın yaşamını taşımaktadır. Artık bu kişi cevap alabileceği dualar edebilir, çünkü onda Kutsal Ruh vardır ki Kutsal Ruh dua Ruhudur, bizlerin ağzına Mesih kelimesini koyar ve Mesih odaklı dua etmemizi sağlar. Rab kesinlikle bizi cevaplar. Kutsal Ruhun gücünde dua eden ve Mesih'in kanının serpilmiş olduğu kişi kesinlikle kurtulmuştur. İşte bu bizim Kutsal Ruhta ki güvencemizdir. Mesih son günlerde kesin bir kararlılıkla kurtarmış olduklarını Tanrı'nın öfkesinden doğan ateşlerden koruyacaktır.

Dua: Ruhunu bizlere gönderdiğin için seni yüceltiyoruz Ya Rab ve şükrediyoruz çünkü Kutsal Ruh senin temizlediğin yüreklerimizde yaşıyor. Yaptığımız iyi işlere bakmadan bize sağladığın sonsuz yaşam için seni yüceltir ve överiz. Çevremizde ki arkadaşlarımızıda gücünle bereketle ve onlarında kulaklarını aç ki seni duyabilsinler ve sevinçle senin hizmetine kendilerini adayabilsinler. Amin.

Soru 11: Petrus'un vaazının ilk bölümünün önemli noktaları nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:09 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)