Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 012 (Peter’s Sermon at Pentecost)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

6. Petrus'un Pentekostta ki Vaazı (Elçilerin İşleri 2:14-36)


Elçilerin İşleri 2:22-23
22 Ey İsrailliler, şu sözleri dinleyin: Bildiğiniz gibi Nasıralı İsa, Tanrı`nın, kendisi aracılığıyla aranızda yaptığı mucizeler, harikalar ve belirtilerle kimliği kanıtlanmış bir kişidir. 23 Tanrı`nın belirlenmiş amacı ve öngörüsü uyarınca elinize teslim edilen bu adamı, yasa tanımaz kişilerin eliyle çarmıha çivileyip öldürdünüz.

Kutsal Ruh, bu ayetlerde kendi üzerinde durmuyor ama Mesih'i yüceltiyor. Tanrı bencil değil aksine sevgidir. Tanrı'nın üçlü doğasında ki her kişi, yani Baba, Oğul ve Kutsal Ruh birbirilerini severler ve gözlerimizi bir diğerinin yüceltilmesi için yönlendirirler. Oğul Baba'yı yüceltir ve Kutsal Ruh Oğul'u yüceltir. Oğul, Kutsal Ruh'u kurtuluş işini tamamlaması için göndermiştir, bunun gibi Baba'da Oğula yerde ve gökte tüm yetkiyi vermiştir. Tanrısal bilgiyi anlamak isteyen, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh arasında ki sevgiye bakması gerekir, Tanrı sevgidir ve bu birlik sevgi ile devam eder.

Petrus, Ruh'un dökülmesi gerçeği üzerinde çok durmadan, Mesih'te ki kendi tanıklığına başladı. Rabbin mezardan dirilişi öğrencilerin gözlerinin önünden gitmiyordu. Bu konu hakkında düşünüp dua ettiler ve gerçekleşen peygamberliklere baktılar ve sonuç olarak net bir anlayışa sahip oldular. Petrus dinleyenlere, Kutsal Ruh'un dökülmesinin İsa ile ilgili olduğunu açıkladı.

Kutsal Ruh, İsa'nın reddedilmesi ve öldürülmesi olayında, Yahudilerin işlediği günahtan nefret etmişti, Petrus, Kutsal Ruh'un bu tutumunu yüreğinin derinlerinden hissetti. Petrus bu durumda dinleyenleri güzel sözlerle ve vaatlerle teşvik edemezdi. İlk önce, onlara suçlu olduklarını söyledi. Fakat bunu yaparken onları kırıcı veya ağır sözler kullanmadı. Yavaş yavaş günahlarını onlara gösterdi, bunları öyle sevgiyle yaptı ki, tüm günahlarının farkına varabilmelerini sağladı. Konuşmasında "Mesih" veya "Tanrı Oğlu" tabirlerini Yahudilerin dinlemelerini sağlamak için kullanmadı, sadece "İsa" dedi.

Petrus konuşmasının sakin ve anlaşılabilir olabilmesi için derin bir nefes aldı. "Sizler Nasıralı İsa'nın yaptıklarını iyi biliyorsunuz. Herhangi bir peygamberden çok daha fazla mucize ve belirtiler gösterdi ki bu onun Tanrı tarafından desteklendiğinin kanıtıdır. Ölüleri diriltti, cinleri kovdu, günahları bağışladı, beşbin kişiyi beş somun ekmekle doyurdu ve kızgın rüzgarı sakinleştirdi" dedi Petrus. Bu mucizeler elbette insan işi değildi fakat Tanrı'nın işiydi. İsa, Tanrıyla muhteşem bir uyum içerisinde yaşadı. Öyle ki, Cennetin gücü dünyada yayılmaya başladı. Mesih, Babası Tanrı'dan ayrı bir şekilde çalışmadı. Onunla tek bir olarak çalıştı ki zaten onun tam iradesini başka hiç kimse taşıyamazdı. Zaten İsa'da "Benim yemeğim, beni gönderenin arzusunu gerçekleştirmek ve göndermiş olduğu işi bitirmektir" demişti.

Fakat çok ilginç bir şekilde Yahudiler, Tanrı'nın otorite ve gücüne sahip olanı reddettiler. Petrus, Sanhedrin üyeleri olan kahinleri suçlamadı, fakat suçun bizzat kendisini dinleyenlerin olduğunu anlattı. Liderlerinden korkmuş olacaklar ki Nasıralı İsa hiçbir şekilde savunmadılar. Bazıları "Çarmıha ger, çarmıha ger" çığlıklarını atmış bile olabilirler. Kutsal Ruh'tan gelen büyük bir cesaret ile konuşuyordu Petrus. "Sizler evet sizler bu adamı öldürdünüz, Tanrı tarafından görevlendirilen bu adamı sizler Romalılara teslim ettiniz, hatta normalde kullanılan taşlama yöntemini bile kullanmadınız, çarmıha gerdiniz, bu sizler için daha da utanç vericidir" diyerek konuştu Petrus. Onları hırsızlık, yalan ya da ahlaksızlıkla suçlamadı, fakat net bir şekilde onların İsa'ya karşı tutumunu eleştirdi, bu tutumun onları itaatsiz, kör ve umursamaz yaptığını anlattı.

Tanrı, Mesih'in çarmıhtaki durumuyla savaşı kaybetmedi, aslına bakarsanız bu olayla vaat ettiği kurtuluş işini tamamladı. Bu şok etkisi yaratan suça rağmen, sevgisini özgürce ifade etti. Tanrı'nın planını kimse engelleyemez. Kutsal Olan Rab, dünyayı günahından kurtarmaya kararlıydı, bunun kendi Oğlunu kurban olarak günahkar ellere verme pahasına olacağını biliyordu. Çarmıh Tanrı'nın önbilgisinin zaferidir ve onun bizlere olan hayal edilemez sevgisinin sallanan bayrağıdır. Tanrı'nın önceden belirlemişliği kesinlikle Yahudiler için bir göz yumma gibi algılanmasın, kesin bir netlikle Kutsal Ruh, Petrus aracılığıyla Yahudilere "Sizler öldürdünüz ve bunun için Tanrı'nın düşmanlarısınız" demiştir.

Petrus'un vaazının başı ile sonu ne kadar farklı öyle değil mi? Öncelikle, Elçi Kutsal Ruh'tan gelen sevinçle oturmuş, Tanrı'yı yüceltip övüyordu. Ondan sonra Kutsal Ruh, Petrus'u, dinleyenleri ağır bir şekilde kınaması için yönlendirdi. Tanrı'nın sevgisi yumuşak ve yüzeysel değildir, ama Kutsal ve Gerçektir.

Dua: Biricik Oğlunu bizlerin kurtuluşu için verdiğinden dolayı adını yüceltiriz. Aslında bizler yüreklerimizde ki kötülükler ve karakterimizde ki inatçılıktan dolayı onun ölmüne neden olduk. Bizlerin suçlarını bağışla ve iman hayatımızda kutsal olabilmemiz için Kutsal Ruh'unla bizlerde çalış. Amin.

Soru 12: Neden Petrus, Yahudilere “İsa'yı siz öldürdünüz” dedi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:10 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)