Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 009 (Outpouring of the Holy Spirit at Pentecost)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

5. Kutsal Ruh'un Pentekost Gününde Gelişi (Elçilerin İşleri 2:1-13)


Elçilerin İşleri 2:1-4
1 Pentikost Günü geldiğinde bütün imanlılar bir arada bulunuyordu. 2 Ansızın gökten, güçlü bir rüzgarın esişini andıran bir ses geldi ve bulundukları evi tümüyle doldurdu. 3 Ateşten dillere benzer bir şeylerin dağılıp her birinin üzerine indiğini gördüler. 4 İmanlıların hepsi Kutsal Ruh`la doldular, Ruh`un onları konuşturduğu başka dillerle konuşmaya başladılar.

Güneş dünyaya düşseydi ne düşünürdünüz? Bu kocaman gazdan top dünyamıza birazcık dahi yaklaşmış olsaydı herşeyi yakar ve yok ederdi. Dünya'ya düşmüş olması düşünülemez bile. Herhalde bir anda buharlaşıp gözden kaybolurduk. Ama yaratılmış olan güneş bize gelmedi onun yerine Yaratıcının ta kendisi ateşli bir fırtına gibi geldi dünyaya. İnsanları yargılamadı aksine onu bekleyenlere merhamet etti. Tanrı insanlara gelir ve anlayışı olan ona tapınır. Üstelik Tanrı onda konut kurar. İşte bu gerçeği anlamak bizlerin algısını aşıyor. Lütfen Kilise'nin doğumu olan bu raporu kelime kelime ve dikkatlice okuyun ve işte o zaman Tanrı'nın sevgisinin, sabırının ve lütfunun bu kötülüklerle dolu dünyaya geldiğini göreceksiniz.

Fısıh bayramının 50. günden sonraki ilk gün Yahudilerin kutladığı eski bir şölen olan Pentekost günüdür. Buğday hasadı için yapılmış bir şükran günüdür. Mesih bir buğday tanesi gibi toprağa düştü ve öldü. Dirilişinde ise bir ilk ürün gibi Tanrı'ya sunuldu ve Tanrı'yı hoşnut eden bir kurban olarak sunuldu. Öğrencilerde aynı şekilde Rabbi bekleyişlerinde ve dualarında Tanrı'nın hasat edilmiş ilk ürünü gibiydiler. Bu Ruhsal hasat hala devam etmektedir. Bizler birer tahıl üreticileriyiz şimdi ve aslı Mesih'tir. Peygamberlerin görmek için can attığı Rabbin ektiğini biçiyoruz şimdi. Tanrı Oğlu öldüğü için, dünyaya Kutsal Ruh gelmiştir.

Lütfun Ruhhu herkese merhamet ve ışık getirmedi. Yeruşalim başkentti ve Tanrı'nın sevgi fırtınası sadece duada olan ve onu sevenlere ulaştı. Tanrı'nın gücü tapınağa değmedi veya sonsuz yaşamdan uzak Roma ordusuna ulaşmadı. Sadece ve sadece Baba'nın Vaadini bekleyenleri doldurdu Kutsal Ruh.

Muhtemelen yüzden fazla erkek ve bayan ki bunlara Öğrenciler ve İsa'nın aileside dahildiler, İsa'nın alınmış olduğu göklerden gelen yüksek sesle çok şaşırmış ve korkmuş olmalılar. Bu ses kuvvetli bir rüzgarın esişini andırıyordu. Pencereleri sarsmadan, kapıları vurmadan veya bir yaprak kıpırdatmadan, bu fırtına gibi ses tüm evi doldurdu. Şaşsınlık içerisinde kalakalmışlardı. Fırtınayı görmediler ancak sesini işittiler. Bu tamda onlar dua ederken gerçekleşti. Yüreklerini Rabbe açtılar ve gücü onlarda konut kurdu. Birden diller gibi ateşlerin güçlü rüzgarla içeri girdiğini gördüler. Bu diller evi ya da içindeki hiçbir şeyi yakmadı fakat sakin bir şekilde dualarının üstüne destek oldu. Bu ateşten diller, İsa'nın öğrenciler aracılığıyla neler yapacağının bir belirtisiydi. Öğrencilerin doğal dilleri vardı, yalan söyleyen, kirli ve insansal hikmet dolu, bunların tamamı yanıp yok olacaktır. Fakat bunun yerine Tanrı onlara derin sevgisi ile dolu yeni, güçlü ateşten diller verdi.

Tanrı'nın Ruhu ile dolanlar harika bir sevinç ve derin bir rahatlama hissettiler. Günah yükleri onların sırtından düştü, göğüsleri hafifledi, acıları kayboldu, kamaşan gözleri görür oldu ve uyuşuk ağızları Tanrı'yı yüceltmek için açıldı ve Tanrı'ya yakardılar; "Yüce Babamız, kendi Oğlunun ölümü ile bizlerin babası oldun. O'nun kanı aracılığıyla günahlarımız bağışlandı ve şimdi haketmesekte O'nun Ruhu yüreklerimizde konut kurmuştur ve bizleri tamamiyle kutsallaştırır. Lütfunla bize vermiş olduğun yaşam için yüceltir ve överiz seni."

Tanrı sevgisinin fırtınası bir minnettarlık seli yaratır ve gizli sözlerin ve bilinmeyen göksel düşüncelerin ağızlardan dökülmesini sağlar. Kutsal Ruh onların konuşmalarını yönlendirdi, düşüncelerini doldurdu ve iradelerini bereketledi. Dünyasal olarak heyecanlı değillerdi, Kutsal Ruh'un doluluğu kendi ruhlarının düşünce ve hareketlerinde çalışıyordu. Böylece Tanrı'nın Tapınağı oldular, işte bu sayede Tanrı'nın gücü ve erdemi görünür hale geldi.

Bu noktaya lütfen dikkatli okuyun. Sadece Petrus ve Yuhanna Kutsal Ruh'la dolmadı, oradaki herkes de doldu. Bu Tanrısal fırtınada ateşren diller bir yağmu gibi inerken acı hissetmediler çünkü Tanrı'nın korumasıyla etrafları sarılmıştı. Tanrı'nın Vaadi gerçekleşimdi ve dua edenlerin her biri Tanrı'nın çocukları olmuşlardı, evlat edinilmiş ve sevgi, gerçeklik, mutluluk özüyle dolmuşlardı. Biz haklı olarak bu güne Pentekost Günü diyoruz, çünkü Tanrısal ve yeni bir unsur bu ölü dünyaya düştü. Böylece ümit dolu bu ruhsal aydınlanma; Üçte tek olan Tanrı'ya övgü ve şükran eşliğinde Yeruşalim'de ki bu evden dünyaya yayılmaya başladı.

Dua: Oğlunun çarmıha çaktığı günahlarımız için sana teşekkür ediyoruz Babamız. Bu sayede Kutsal Ruh'un bizlerde konut kurması için yeterli olabiliyoruz. Bizleri doldur ya Rab, hem bizleri hem Kiliselerimizi ki bizlerde artık hiç günah kalmasın ve böylece seni hep beraber övelim ve minnettarlığımızı gösterebilelim. Amin

Soru 9: Kutsal Ruh, Pentekost gününde kendini nasıl göstermiştir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:08 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)