Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 004 (Introduction to the Book)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

1. Elçilerin İşleri Kitabına Giriş ve Mesih’in Son Vaadi (Elçilerin İşleri 1:1-8)


Elçilerin İşleri 1:6-8
6 Elçiler bir araya geldiklerinde İsa'ya şunu sordular: «Rab, İsrail'e egemenliği şimdi mi geri vereceksin?» 7 İsa onlara, «Baba'nın kendi yetkisiyle belirlemiş olduğu zamanları ve tarihleri sizin bilmenize izin yoktur» karşılığını verdi. 8 «Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksınız. Kudüs'te, tüm Yahudiye ve Samiriye'de ve dünyanın dört bir bucağında benim tanıklarım olacaksınız.»

Bu dünyasal, politik soruyu İsa'ya yönelten öğrenciler henüz Kutsal Ruhu almamışlardı. Onlar hala Yahudi milliyetçiliği ile hareket ediyor ve ileride Yeruşalim'de ne gibi bir pozisyonları olacağını düşünüyorlardı. Ölümden dirilmiş kral olan Mesih'in Yeruşalim'de dünyasal bir krallık kurup tüm yüceliğiyle hükümranlık süreceğini hayal ediyorlardı. İşin şaşırtıcı yanı İsa bu soruyu kesinlikle reddetmedi, aksine Tanrısal Krallığın kesinlikle geleceğini söyledi. Ayrıca bu göksel krallığın onların hayal ettiği gibi günümüz çağında kurulmayacağınıda net bir şekilde belirtti.

Tanrı'nın özel bir planı var. Gelmiş geçmiş tüm insanları gören ve tanıyan Rab, tüm uluslara yürekten tövbe edip gerçekten imanda yaşamaları için zaman tanımıştır. Ayrıca sabrının süresini ve sınırlarınıda sözlerinde tanımlamıştır. Tarihin bu açık dersi karşımıza yıkıcı bir kader veya korku dolu göksel bir karar olarak çıkmadığını iyi biliyoruz, fakat göksel Babamızın bu kaydedilmiş zamanı belirlediğinden haberimiz var. Onun sevgisinin bu dünyaya iyilik getirdiğini biliyoruz. Tanrı'nın sevgisi zamanın hakimi olduğu için hiçbir şeyden korkmamalıyız. Babamız yüce hakim ve gerçek yetkidir. Tüm devrim çalışmaları ve silahlar Tanrı'nın gerçekleşecek planı karşısında etkisiz kalır, Onun krallığı sadece ruhsal değil ama aynı zamanda hatasız, yüce ve güçlü bir şekilde gelecektir. Tanrı'nın yetkisi sevgi ve gerçek üzerine kuruludur, adaletsizlik ve umursamamazlık üzerine değil. Tanrı'yı babası olarak kabul eden kişinin gelecekle ilgili büyük bir sevinci vardır.

Mesih öğrencilerin aklından geçen tüm politik düşünceleri sildi ve takipçilerini Baba'nın görünecek olan vaadine hazırladı. Bu vaatten “güç alacaksınız” diye söz etti. Peki siz gerçekten farkında mısınız sevgili okuyucum, her birimiz zayıfız ve günün birinde herhangi biri gibi öleceğiz. Evet bizde akılsız, çirkin, kötü ve ölümlüyüz, Tanrı'nın yüceliği, kutsallığı ve hikmeti karşısında. Kendimizi kendi gücümüzle düzeltemeyiz, çünkü herkes gibi zayıfız ve günaha köleyiz. Mesih'in ilk işi Gizli Krallığını kurup takipçilerini güçlendirmek. Yunanca'da “güç” kelimesinin anlamı “dinamittir”. Tanrı'nın gücü bir bomba gibi kayalaşmış yüreklerimize doğru patlar, bizlere merhametli yürekler verir, katılaşmış düşüncelerimizi yenip bizlerin Tanrı hakkında düşünmesine öncülük eder. Tanrı'nın Mesih'e inananlara göksel hediyesi, kendisinin dünyaları yarattığı özel gücüdür. Bu güç çok açık bir şekilde İsa'da görünür.

Tanrı'nın gücünü aldın mı yoksa hala günahlarının içinde ölümüsün? Tanrı'nın sevgisinde yaşıyor musun? Onun aracılığıyla herşeyi başarabilir misin? Onun gücü senin güçsüzlüğünde tamamlanıyor mu? Doğru bir adamın etkili ve ateşli duasının yararlı olduğunu bilmiyor musun?

Tanrı'nın gücü esrarengiz bir bilgi değildir. Kendisi Kutsal bir güçtür, tekte üç Tanrının bir üyesidir, tapınılmaya ve bağlanılmaya layıktır. Bu Tanrısal Ruha sevinç ve minnettarlıkla tapınırız ve Baba'dan ve Oğul'dan olan bu ışığı yüceltiriz. Zayıflıklarımızı içsel olarak güçlendirdi, Mesihteki kurtuluşumuzu onayladı ve içsel gözlerimizi Tanrısal gerçeğe açtı. Bizim göksel babamızdır. Doğal hiçbir insanın içinde bu Tanrısal öz bulunmaz. Bu öz bizim dünyamızın dışından geliyor ve Mesih'i sevenleri aydınlatıyor, sevgisi ve esenliğiyle de dolduruyor.

Kutsal Ruh tarafından yol gösterilmeyen hiç kimse İsa'ya “Rab” diyemez. O yüreklerimizde gerçek imanı kurar. Oğulun Ruhu ağızlarımızı açıp bizlere göksel dilde konuşmayı öğretir. Bizleri “Göklerdeki Babamız, adın kutsal kılınsın, egemenliğin gelsin, gökte olduğu gibi yeryüzünde de isteğin olsun” demeye teşvik eder. Peki sen yüreğini bu iyi Ruha açtın mı? Bu Ruh'un şimdi var olduğunu ve seni doldurmak istediğini biliyor musun?

Güçsüz Elçiler, Mesih'in Tanrısallığını asla fark edemezlerdi eğer Kutsal Ruh olmasaydı. Kutsal Ruh yüreklerinde bir iman oluşturdu, onları kendi gerçeğine tanıklık etmeleri için yönlendirdi ve kendi iradesini alçakgönüllü bir şekilde yapabilmeleri için güçlendirdi. Kutsal Ruh bizleri de Mesih'in tanıkları yapıyor. Bizler Kurtarıcımız ve Yenileyicimizi işaret etmeliyiz, bozulmuşluğumuzdan tövbe etmeliyiz, İsa'nın bağışlayan gücüne tanıklık etmeliyiz ve Kutsal Ruhtan doğanların Tanrı'nın gerçek çocukları olduğunu göstermeliyiz. Tanrı bizleri kendi kanıyla akladı ve Ruhuyla güçlendirdi. Bizler İsa Mesih'in insanları müjdenin Ruhuyla değiştirdiğini öğretmeliyiz. O kötü ruhları kendi sözü aracılığıyla kovar ve Krallığını kırık kalplerde kurar. Bu noktada ufak bir detaydan bahsetmek istiyorum, arapçada “shahid” kelimesi dilimizde hem “tanık, şahit” anlamına gelir hemde “şehit” anlamına gelir. Onun için bu dünyanın ruhu bize karşı gelirse şaşırmayalım, çünkü ruh zaten çarmıhta Rabbin kendisine karşı geldi.

Tanrı'nın Ruhu Yeruşalim'den yükselmeye başladı. Bir ateş gibi önce Yahudiye sonra Samiriye ve Antakya daha sonrada Ege bölgesine doğru yayıldı. Aynı zamanlarda Kuzey Afrika, Etiyopya, Irak, Yunanistan'a girdi ve Roma'yı ele geçirdi. Müjdeci Luka, Tanrı sevgisinin ateşinin farkına vardı ve kitabına bunu kaydetti. Sevgili kardeşim şimdi müjdenin meşalesi senin eline verildi, ve biz sana “çevrendeki herkesi Tanrı sevgisiyle aydınlat, çünkü sen bu dünyanın ışığısın” diyoruz. Fakat ilk önce kendini imtihan et: Sen Tanrı'nın gücünü aldın mı? Kutsal Ruh sende konut kurdu mu? Eğer öyle değilse o zaman Rabbi hayatına al ve Tanrı'nın vaadinin sende gerçekleşmesi için dua et. Rabbin sözünü okuduğun zaman, Baba'nın vaatlerini açık bir şekilde göreceksin.

DUA: Oğlu'nun ölümüyle bizleri kendi çocukların yaptığın için sana tapınırız Baba, senin yüceliğini Kutsal Ruh aracılığıyla görüyoruz. Babamız, bizleri senin sevginde tut. Tüm minnettarlığımızla kendimizi sana teslim ediyor ve bizleri Ruhunla tazelemeni istiyoruz ki bizde senin ışığını herkese gösterebilelim. Amin.

SORU 4: Kutsal Ruh kimdir? Kutsal Ruh'un tasarısı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:03 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)