Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Bulgarian":
Home -- Bulgarian -- Romans - 058 (The Holy Remnant Exists)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- BULGARIAN -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

РИМЛЯНИ - Господ е наш правдата
Изследвания в писмото на Павел до римляните
ЧАСТ 2 - Божията правда Е НЕПОКЛАТИМА дори и след ЗАКОРАВЯВАНЕТО на синовете на Яков, Божийте избрани (Римляни 9:01 - 11:36)
5. Надежда на децата на Яков (Римляни 11: 1-36)

а) Святият остатък съществува (Римляни 11: 1-10)


РИМЛЯНИ 11:1-10
1 И така, казвам: Отхвърлил ли е Бог Своя народ? Да не бъде! Защото и аз съм израилтянин, от Авраамовото потомство, от Вениаминовото племе. 2 Не е отхвърлил Бог хората Си, които е предузнал. Или не знаете какво казва Писанието за Илия? Как вика към Бога против Израел: 3 "Господи, избиха пророците Ти, разкопаха олтарите Ти и аз останах сам; но и моя живот искат да отнемат." 4 Но какво му казва божественият отговор? - "Оставил съм Си седем хиляди мъже, които не са преклонили коляно пред Ваал." 5 Така и в сегашно време има остатък, избран по благодат. 6 Но ако е по благодат, не е вече от дела, иначе благодатта не е вече благодат, а ако е от делата, не е вече благодат, иначе делото не е вече дело. 7 Тогава какво? Онова, което Израел търсеше, това не получи, но избраните го получиха, а останалите се закоравиха даже до днес; 8 както е писано: "Бог им даде дух на безчувствие, очи - да не виждат, и уши - да не чуват." 9 И Давид казва: "Трапезата им нека стане за тях примка и уловка, съблазън и отплата; 10 да се помрачат очите им, за да не виждат, и да се сгърби гърбът им завинаги."

Апостол Павел подготвя своя аргумент относно спасението и унищожаването на децата на Авраам. Той повдига страшен въпрос: " Господ на завета прогони ли изцяло закоравелите хора?" (Псалм 94:14)

Павел отговаря на въпроса, като каза: "Не". Такова нещо е невъзможно, защото аз съм доказателство за. Той ме спаси , големия грешник. Според плътта, аз съм от племето на Вениамин и от потомството на Авраам. Господ ме призова, прости ми и ми даде живот. Аз присъствам като доказателство за спасителната божия благодат за децата на Яков.

Господ, отново и отново, призовава отделни хора от всички колена на синовете на Яков. Той ги спаси, да ги благослови и ги изпрати. Господ формира от тях първоначалното християнство. Без християнските юдеите, които бяха регенерирани в Христос ние не можеше да видим, каквато и да била писмена форма на Христовото благовестие. Те бяха в основата на Божието царство и те посяха семената на Бога между народите. Жътвата автоматично беше умножена и царството на Господа идва и расте непрекъснато, без показност.

Бог има избран род, и той също има своите начини за неговото духовно царство. Той не е отхвърлил своите възлюбени хора, въпреки че, дори и днес, по-голямата част от синовете на Яков отхвърлят и мразят Христос и неговите последователи, защото те следват други богове. Но каква беше ситуацията по времето на пророк Илия? Този смел пророк въздъхна заради кървавото преследване на вярващите, което започна в северното царство и съобщението на царицата за смъртта му преди това (3 Царе 19: 10-14).

Тогава Господ му отговори с утешителните думи: 18 Оставил съм Си обаче в Израел седем хиляди души, всички онези, които не са преклонили колена пред Ваал, и всички, чиито уста не са го целунали. (1 Царе 19:18) Никой не знае кои бяха тези силни вярващи. Те бяха светия остатък и вероятно са били прогонени и покорени в робство по време на унищожаването на Самария, където те са разпространили вярата си по целия свят. Бог защитава своите вярващи и никой не може да ги грабне от ръката му. Той не им обещава охолен живот, но дава на своите свидетели вечна духовна увереност (Йоан 10: 29-30).

В тази дискусия Павел заявява: 5 Така и в сегашно време има остатък, избран по благодат (Римляни 11: 5).

Това твърдение е валидно от раждането на Христос. Емблемата на вярващите християни е нито сила, нито богатство, нито слава; но да следваш Исус, дори и в страдания. По този начин Исус каза на малък брой от неговите последователи: "Не бой се, малко стадо, защото вашият Отец благоволи да ви даде царството" (Лука 12:32; 22: 28-29).

Властта на Отца и Сина, и Светия Дух създава по всяко време благослове избор на избраните Негови светии. Павел и Варнава казват на онези, които са били призовани измежду народите по време на първото им мисионерско пътуване: " През много скърби трябва да преминем, за да влезем в Божието царство" (Деяния 14:22).

Апостол Павел задълбочава това знание и свидетелства, че останалите от синовете на Яков няма да погинат поради благодатта на Бога (Римляни 11: 6). Господ ги пази от сатанинските изкушения на последните дни и ги води като Добрия Пастир. Този остатък не е праведен, благочестив или избран, поради собствените си дела, но всичкото добро, което има е резултат единствено от благодатта. Ето защо, ние трябва да вярваме във великата и необикновена сила на Христовата благодат, която пази святия остатък от народа на Израел. Ние трябва да благодарим на Господ за това, тъй като постоянството на благодатта е тайната на нашия християнски живот.

В Римляни 11: 7 Павел пита: Какво е духовното състояние на децата на Яков тогава и какво е то днес? Какво постигнаха те, пазейки закона? И каква е била целта на тяхното благочестие, което не овладяха? Те бяха изгубили своята цел, разпънаха своя цар, закоравиха се срещу Светия Дух, отдалечиха се самоволно от съюза на Светата Троица, служиха царе и водачи в други страни, които ги експлоатираха и зачакаха антихриста да царува над другите народи. Тази болезнена истина не включва всички синове на Яков, защото една малка част от децата на Авраам бяха родени отново от Светия Дух. Те знаеха, че видяха греховете си и ги признаха публично, повярваха в кроткия Божий Агнец, получиха от него пълна прошка и бяха помазани със обещания Дух. Те живяха в живота на Христос и станаха активни членове в духовното му тяло.

Въпреки това, по-голямата част от народа беше закоравен (Второзаконие 29: 4; Исая 29:10). Тя приеха дух, който не разпознава доброто и злото. Следователно, те нямаха усещането за добро и зло, но вършеха онова, което си пожелаят, незаинтересовани за Бога и за последния съд, защото докато гледаха, не виждаха, и докато слушаха, не чуха, въпреки че цар Давид се помоли на Господа с молба да накаже цялата общност и да направи плановете им капан за тях (Псалм 69: 23-24).

И все пак, Исус промени тежките думи на Давид и нареди на своите последователи: "Обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят , за да сте синове на вашия Отец в небесата "(Матей 5: 44-45).

Святият остатък от избрания народ, и християнството по целия свят, доказва, важността на тяхното присъствие по време на изпълнението на заръките на Христос посред гонения, натиск и фалшиви обвинения.

МОЛИТВА: O небесни Отче, покланяме ти се заради нарастващия брой на децата на Авраам, които отварят сърцата си за Светия Дух, за да се очистят чрез кръвта на Исус и да получат вечен живот. Молим те да укрепиш новоповярвалите и да ги държиш, за да могат преживеят твоето присъствие, което е с тях дори и във времена на жестоко преследване и да намерят помощ от събратята във вярата, а не да бъдат жертва на разцепления.

ВЪПРОСИ:

  1. Какво е значението на думите на Бог към Илия, за да запази седем хиляди в Израел, всички, които не бяха преклонили коляно пред Ваал?
  2. Какво е значението на думите на Павел, поради които той и всички последователи на Христос от евреите да принадлежат към светия остатък от избрания Божий народ?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on November 02, 2015, at 12:36 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)