Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 030 (Peace, Hope, and Love Dwell in the Believer)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
C - Aklanma, Tanrı’yla İnsan Arasında Bir İlişki Anlamına Gelir (Romalılar 5:1-21)

1. İnanlının Hayatında; Esenlik, Umut ve Sevgi Konut Kurar (Romalılar 5:1-5)


ROMALILAR 5:1-2
1 Böylece imanla aklandığımıza göre, Rabbimiz İsa Mesih sayesinde Tanrı'yla barışmış oluyoruz. 2 İçinde bulunduğumuz bu lütfa Mesih aracılığıyla, imanla kavuştuk ve Tanrı'nın yüceliğine erişmek umuduyla övünüyoruz.

Doğal insan Tanrı’yla ihtilaf içinde yaşar. Günahlarımız suç olarak kabul edildiğinden beri, tüm insanlar Kutsal Olana karşı günah işliyorlar. Bu nedenle, Tanrı’nın gazabı, insanlığın tüm adaletsizliği ve dinsizliğine karşı, açığa çıktı.

Mademki Mesih çarmıhta öldü ve insanlığı Rab’biyle barıştırdı, Oğul günahın ayrılığını yok ettiği ve Tanrı’nın kurtaran lütfu tüm insanlara açıklandığı için, bizler de esenlik çağına girdik. Tanrı’ya inananlara, Kurtarıcı Mesih aracılığıyla, verilen o bereketler, rahatlama ve huzur ne de muhteşemdir! Çarmıhta Ölmüş Olan’a inançlı olanlar haricinde, o kötü işler yapanlar için, esenlik ve ruhlarına da huzur yoktur.

Mesih bizleri temizler ve kutsar ve böylece, eski antlaşmada, yılda bir kez, sadece baş kâhinlere verilmiş olan, tüm İsrail’in çocuklarının günahlarına kefaret için Kutsal Yer’e girme ayrıcalığı, yeni antlaşmadaki her bir inanan için kabul edilir. Ancak, Mesih’in ölüm anında, Kutsal Yerin örtüsü ikiye bölündü ve bu nedenle de, artık, bizler de Kutsal Olan’ın huzurunda bulunmaya hak kazandık. O, herkesi güven içinde, kendisine gelmeye çağırıyor ve onun ne korkunç, ne yok edici ne de bizden uzak birisi olmadığını ama tersine onun, sevgi ve merhametle dolu olan, Baba ve Kurtarıcı olduğunu görüyoruz. O dualarımızı bekliyor, yalvarışlarımızı cevaplıyor ve bizleri Oğlu’nun müjdesini yaymak için kullanıyor ki böylece, çarmıhın kurbanının bereketi, ruhlarının huzurunu arayanlar için getirilmiş olsun.

Mesih ölümden dirildiğinde, öğrencilerini birçok kereler: “Size esenlik olsun” diyerek selamladı. Bu iki anlama gelmektedir:

1.Tanrı, İsa’nın çektiği acılar hatırına, günahlarınızı bağışladı.
2.Öyleyse, kalkın ve Mesih’in sizlere: “Baba’mın beni gönderdiği gibi, ben de sizleri gönderiyorum” diyerek verdiği emir nedeniyle, gidin ve müjdeyi yayın. Mesih’e inanan herkes, sadece kendisi için değil ama Mesih tarafından memnun edilmiş ve Tanrı’nın çocukları olmaları için çağrılmış olanlara da arabuluculu olmaları ve esenlik için görevlendirilmiştir.

Aklanmadan gelen; yüreklerin huzurla dolması, Kutsal Olan’ın tahtı huzuruna kabulümüz ve lütfu yaymamızla ilgili görevimize ilaveten, Pavlus, hepimize, anlayışları aşan bir umudumuz olduğunu gösterdi: Tanrı bizleri kendi benzeyişinde yarattı fakat bizler verilen bu lütfu, günahlarımız nedeniyle kaybettik. Şimdi, bu umut, Kutsal Ruh aracılığıyla, yüreklerimizde yaşıyor. Tanrı sahip olduğu ve Oğlu aracılığıyla parlayan, aynı lütufla bize geri dönüyor. Tanrı’nın lütfundan gurur duyuyor musunuz? Sizden önce belirlenmiş olan umuda sarılıyor musunuz? Geleceğimiz sadece düşünceler, varsayımlar ve dilekler üzerine kurulu değildir ama içimizde açığa çıkan lütfun garantisi olan Kutsal Ruh aracılığıyla bizlerde gerçekleşir.

ROMALILAR 5:3-5
3-4 Yalnız bununla değil, sıkıntılarla da övünüyoruz. Çünkü biliyoruz ki, sıkıntı dayanma gücünü, dayanma gücü Tanrı'nın beğenisini, Tanrı'nın beğenisi de umudu yaratır. 5 Umut düş kırıklığına uğratmaz. Çünkü bize verilen Kutsal Ruh aracılığıyla Tanrı'nın sevgisi yüreklerimize dökülmüştür

Bizler, cennette değil dünyada yaşıyoruz. İsa’nın her tür işkence ve acılardan geçtiği gibi, yoksa büyüyen bir iman ve ruhsal meyveler, insanların saldırıları, afetler ve şeytani imalarla, biz de aynı şeyleri mi tecrübe edeceğiz? Ancak Pavlus bu gerçekler hakkında gözyaşları ve inlemelerle yazmadı. Ama: Mesih’i izlediğimizin belirtileri olduğu için, sıkıntılarımızda da coşku içerisindeyiz, dedi. Onu sıkıntılarında izlediğimiz gibi, zaferinde ve coşkusunda da onu izleyeceğiz. Bu nedenle, Rab’biniz diri olduğu ve onun izni olmadan hiç bir şey olmayacağı için, yaptığınız her şeyi mızmızlanmadan yapın.

Dünyasal sorumlulukları yüklenmek, bizleri; bencilliğimizi reddetmeye, duyarlılığımıza ölmeye, niyetlerimizin arınmasına ve isteklerimizin İsa’nın rehberliğine teslim olmasına yönlendirir. Sonra sabır içimizde büyür ve İsa’ya ve onun girişimine doğru umutla genişler ve gelişiriz. Acı ve ızdırap okulunda, İbrahim gibi, yetersizliklerimizden nasıl geri dönebileceğimizi öğreniriz ki başarısızlıklarımıza rağmen, Tanrı emin bir şekilde zafere ulaşsın.

Bu ruhsal mücadelede, Tanrı’nın sevgisinin Kutsal Ruh üzerinden, bu lütuf çağında, gerçek Tanrı tarafından bizlere verilmiş olan, yaşamlarımızın merkezine ve yüreklerimize dökülmesi nedeniyle, İbrahim’in tecrübelerinden teşvik alma ayrıcalığına sahibiz. 5. bölümün 5. ayeti çok muhteşem ve çok güzeldir ki ifade etmeden geçemeyiz. İncil’in bir hazinesi olduğundan, bu ayeti ezberleyin. Yüreklerimize dökülen insan sevgisi ve merhameti değildir ama bunu yerine, Tanrı’nın kendisi olan; Tanrı’nın sonsuz, kirlenmemiş, güçlü sevgisidir. Yüreklerimizde değildi ama yüreklerimize döküldü. Yüreklerimize dökülen bu sevgi; iyiliklerimiz nedeniyle değil ama bizleri temizleyen Mesih’in kanı nedeniyleydi. İşte bu, ölümlü bedenlerimizi Tanrı’nın tapınağına dönüştürerek, Kutsal Ruh’un içimizde yaşayabilmesinin nedenidir. Bu göksel öge, Mesih’in kendisinde inananlara vermiş olduğu, Tanrı’nın gücünün ve kutsallığının özüdür. Tanrı’nın sevgi ruhunu almış olanlar, ondaki; ikinci doğuşu, yenilenmeyi ve sonsuz hayatın gerçekliğini yaşayabilirler. Ancak, tanrısal Ruh’un içimizde yaşaması, sadece esenliğimizi oluşturmaz ama ayrıca sabrımızı da pekiştirir ki böylece memnun edilmesi zor olanlara karşı daha coşkulu olabilelim ve düşmanlarımızı da gerçekten sevebilelim. Ve ayrıca, yaşamımızın sorunlarını çözerken de hataya düşmeyelim. Mesih bizleri yetim bırakmadı. Tam tersine; bizlere gücünü, sevgisini ve birden bire gözler önüne serilecek olan, lütfunun güvencesini verdi.

DUA: Baba, Oğul ve Kutsal Ruh; ölümlü, zavallı solucanlar olarak bizleri reddetmediğin ama senin Ruh’unun gücüyle sevebilelim ve hayatlarımızın senin muhteşem merhametinin bir örneği olacağına inanabilelim diye, bu ölümlü bedenlerimize kutsal sevgini döktüğün için, sana tapınırız. Yüreklerimizdeki varlığınla coşar, sana şükrederiz ve seni överiz. Senin sevgin uyarınca işlerimizi yapabilmemiz için bizlere yardımcı ol. Amin.

SORU:

  1. Tanrı’nın esenliği yüreklerimizde nasıl başarıya ulaşır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:42 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)