Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 029 (The Faith of Abraham is our Example)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
B - Yeni Doğruluk, İman Aracılığıyla Tüm İnsanlara Açılır (Romalılar 3:21 - 4:22)
3. İmanla Aklanmanın Bir Örneği Olarak; İbrahim ve Davut (Romalılar 4:1-24)

d) İbrahim’in Teşvik Eden İmanı Bizler İçin Bir Örnektir (Romalılar 4:19-22)


ROMALILAR 4:19-22
19 Yüz yaşına yaklaşmışken, ölü denebilecek bedenini ve Sara'nın ölü rahmini düşündüğünde imanı zayıflamadı. 20 İmansızlık edip Tanrı'nın vaadinden kuşkulanmadı; tersine, imanı güçlendi ve Tanrı'yı yüceltti. 21 Tanrı'nın vaadini yerine getirecek güçte olduğuna tümüyle güvendi. 22 Bunun için de aklanmış sayıldı.

İbrahim, Tanrı’nın kendisi ile ilgili, birçok ulusun babası olmak için seçildiği ön bildirisini duydu. Bu vahiy sözü, hiç oğlu olmayan İbrahim’i şaşırttı ama bunu imanla kabul etti. Tanrı’nın, insanlar umutlarını kaybettiklerinde onlara umut verdiğine inandı. Mısırlı köleden olan oğlu İsmail doğduğu zaman, iman mücadelesinde hataya düştü. Evet, günümüzde onun yaşındaki birinin bir çocuk sahibi olmasının imkânsızlığı görünüyor. İbrahim doğanın yasalarını düşünmedi ama tüm doğanın kanununu değiştirebilecek olan, Yaratıcı’daki doğayı düşündü. İbrahim, eşi Sara’dan bir çocuk sahibi olmasının imkânsız olduğunu düşünerek, kendini kandırmadı. Bunun yerine, imanından teşvik aldı ve Tanrı’nın sözlerine sımsıkı sarıldı, onun sonsuz gerçeğine bel bağladı. Ve lütfun Rab’binin yalan söylemeyeceğini de kesinlikle biliyordu. Bu nedenle, insanoğlu bu sözün gerçekleşmesi için herhangi bir yol bulamasa da, Rab verdiği sözleri tutmakta, hiçbir zaman, hataya düşmeyecektir.

Tanrı’nın sadakatinin kesinliği, bu iman mücadelesinde İbrahim’e doğruluk olarak verildi (Yaratılış 15:1-6; 17:1-8).

Mesih, bugün de, İbrahim’in imanını paylaşmanız için, sizi çağırıyor. Kendimize baktığımız ve derin bir şekilde Kilislerimizle çepeçevre kuşatıldığımız için, toplumumuzun ruhsal olarak yorgun, kullanılmaz hale getirilmiş ve ölü olduğunu görüyoruz. Ancak, Mesih, benim ve sizin imanınız aracılığıyla, milyonlarca insana sonsuz yaşamı vermek istiyor. Onun sevgisi beden alabilsin ve o sevgi gökteki yıldızlar kadar çoğalabilsin diye tanıklıklarımızı bereketlemek istiyor. İsa’nın sözü ve çağrısı uyarınca, iman sözü aracılığıyla ruhsal çocuklara sahip olacağınıza inanıyor musunuz? Tanrı’nın yetersizliklerinizin üstesinden gelebileceğine, ilgisiz (ılık) kilisenizi yeniden canlandıracağına ve tıpkı Vaftizci Yahya’nın: “Eğer samimi bir şekilde tövbe etmezseniz, Tanrı İbrahim’in çocuklarını çölde yatan taştan çıkartabilir mi?” dediği gibi, taşlaşmış yüreklerden, ruhunun çocuklarını çıkartabileceğine inanıyor musunuz? Tanrı’yı onurlandırıyor musunuz? Ilık kiliseniz ve kötü davranışlarınız hakkında kötümser olmak yerine, lütfun Rab’bine bel bağlayıp ona güveniyor musunuz? Onun gücü, yaşam gücünün birçoklarına taşınması için sizi kullanmaya yeter. İbrahim’in Tanrı’sının; dün, bugün ve yarın Pavlus’un Rab’biyle aynı olduğuna kuşku duymayın. Bu dünyaya galip geldiği için, sizin imanınızı ve bizim imanımızı bekliyor. Uyumayın! Tıpkı, içinde en azından bir tane, küçük meyvenin olgunlaşmasına kadar ki o da alçak gönüllü İshak’tı, İbrahim’de de olduğu gibi, imanınız onlarca yıldır ölü olsa bile, umudunuzu kaybetmeyin. İbrahim’in mücadelesine rağmen, Rab onu ruhta güçlendirdi ve onu peygamberlerin atası yaptı. Rab’biniz diridir ve sizleri imanınızla aklamak istiyor. Öyleyse, Rab’biniz diri olduğu ve ruhsal savaşınızda sizin önünüzde önderlik yaptığı için, yüreklerinizi kabartın, aşağı doğru sallanan ellerinizi ve dizlerinizi güçlendirip kaldırın

ROMALILAR 4:23-25
23-24 "Aklanmış sayıldı" sözü, yalnız onun için değil, aklanmış sayılacak olan bizler -Rabbimiz İsa'yı ölümden dirilten Tanrı'ya iman eden bizler- için de yazıldı. 25 İsa suçlarımız için ölüme teslim edildi ve aklanmamız için diriltildi.

İmanımızın bilgisi, İbrahim’e de açıklanmış olduğu gibi, tam bir güvence ile büyür. Bugün, Tanrı kendisini sadece sınırsız gücü, azameti ve gizlenmiş olmasıyla göstermiyor. Onun babacan sevgisinin farkına varabilelim diye, bize Oğlu İsa’yı gönderdi. İmkânsız görünen ne varsa gerçekleşti ve Tanrı’nın biricik Oğlu günahlarımızı temizlemek için öldü. Kutsal Tanrı, suçları nedeniyle günahkârları yok etmedi ama kötü olan bizler kurtulabilelim diye, kendisini yok etti. Böylesine; merhamet, sevgi, özveri, veren ve sabır dolu Tanrı, bizim Tanrı’mızdır.

Mesih ölümden dirildiğinde, onun kurban edilişinin zaferi de göründü. Tanrı tüm öfkesini çarmıhta ölmüş olan kuzunun üzerine döktüğünde, Babası onu terk etmemiş ama suçsuz olan Oğlunu ölümden diriltmişti. Ve biricik kurbanının kendi tanrısal isteğiyle tam bir uyum içerisinde olduğunu da, açık bir şekilde, kanıtladı. Bu nedenle, Mesih’in dirilişi bizlerin aklandığımızı doğrular. Mesih’in gömülmeden önce cennete yükselmesi ve Tanrı’yla yakın bir dostluğa başlaması, imkânsızdır. Hayır! Tanrı, çarmıhta tamamlanmış olan, dünyayla Tanrı arasındaki barışın kesin bir şekilde gerçekleştiğini görebilmemiz için, onu ölümden diriltti.

Bugün, sadece bizim, tek Arabulucumuz, Tanrı’nın sağında oturmaktadır. O Kutsal Ruh’la bizim aramızda aracılık ediyor ve bizler huzursuz olmayalım diye, kurban oluşunun sonuçlarını uyguluyor. Böylece, bizler huzursuz olmayalım ama imanımızda devam edelim ve sonsuz yaşam için onlara aracılık yapsın diye, Mesih’in onun aracılığıyla Tanrı’ya gelenleri sonuna kadar kurtardığına inanalım.

Öyleyse, tüm sorunlarınızda, korkularınızda ve tehlikelerinizde, imanınız nerede? Bugün, Tanrı’nın gelen krallığıyla ve milyonlarca kişinin yeniden doğuşuyla ilgili olarak umudun nerede? Mesih bizler için Tanrı’ya aracılık etti ve bugün onun aracılığıyla aklanmamızı kanıtlamak için, yaşamaya devam ediyor. Diri suların akıntılarının, imanınız üzerinden çorak ve ölü yüreklere aktığına inanın. İnanın ve şüphe duymayın: Mesih gerçekten diridir.

DUA: Rab Tanrım, Sen dirisin ve bizleri dünyaya vaaz etmemiz için gönderdin. Hizmetkârın İbrahim ve Sara sana inandılar ve onların o geçkin yaşlarına rağmen, onlar aracılığıyla tüm insanlar bereketlensin diye, merhametinle onlara bir çocuk verdin. Az olan imanımızın üstesinden gel ve güvenimizi güçlendir ki böylece tüm ayartılarımıza rağmen sana güvenmeye devam edebilelim. Böylece senin gücün bizim zayıflığımızda mükemmelleşsin. Sen sonsuza kadar yaşadığın ve hükmettiğin, günümüzde de milyonlarca kişinin yeniden doğacağını bizlere doğruladığın için sana şükrederiz. Amin.

SORU:

  1. İbrahim’in iman mücadelesinden ne öğreniyoruz?

Böylece imanla aklandığımıza göre,
Rabbimiz İsa Mesih sayesinde
Tanrı'yla barışmış oluyoruz.

(ROMALILAR 5:1)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:42 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)