Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 020 (Peter’s Sermon in the Temple)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

10. Petrus'un Tapınakta ki Vaazı (Elçilerin İşleri 3:11-26)


Elçilerin İşleri 3:17-26
17"Şimdi ey kardeşler, yöneticileriniz gibi sizin de bilgisizlikten ötürü böyle davrandığınızı biliyorum.18 Ama bütün peygamberlerin ağzından Mesihi'nin acı çekeceğini önceden bildiren Tanrı, sözünü bu şekilde yerine getirmiştir.19 Öyleyse, günahlarınızın silinmesi için tövbe edin ve Tanrı'ya dönün.20 Öyle ki, Rab size yenilenme fırsatları versin ve sizin için önceden belirlenen Mesih'i, yani İsa'yı göndersin.21 Tanrı'nın eski çağlardan beri kutsal peygamberlerinin ağzından bildirdiği gibi, her şeyin yeniden düzenleneceği zamana dek İsa'nın gökte kalması gerekiyor.22 Musa şöyle demişti: 'Tanrınız Rab size, kendi kardeşlerinizin arasından benim gibi bir peygamber çıkaracak. O'nun size söyleyeceği her sözü dinleyin.23 O peygamberi dinlemeyen herkes Tanrı'nın halkından koparılıp yok edilecektir.'24 "Samuel ve ondan sonra konuşan peygamberlerin hepsi bu günleri duyurdu. 25 Sizler peygamberlerin mirasçıları, Tanrı'nın atalarınızla yaptığı antlaşmanın mirasçılarısınız. Nitekim Tanrı İbrahim'e şöyle demişti: 'Senin soyunun aracılığıyla yeryüzündeki bütün halklar kutsanacak.'26 Tanrı, sizleri kötü yollarınızdan döndürüp kutsamak için Kulu'nu ortaya çıkarıp önce size gönderdi."

Petrus bu ahlaki anlamda bozulmuş Yahudilerin önünde bir yargıç gibi durmadı, bunun yerine, onlar yeniden doğmuş inanlılar olmasalar bile, onlara kardeşler diye seslendi. İsa çarmıhta bütün günahları silmiş ve affetmiştir ve Kutsal Ruh'unu onlara seslenmek için göndermiştir. Vaat sadece onlar için değildi, fakat inanan herkes içindi de. Petrus zaten halihazırda onlar için kurtuluşu açıklamış ve lütfun amacını anlatmıştı.

İsa, “Baba onları bağışla ne yaptıklarını bilmiyorlar” diye dua etmişti ve Petrus İsa'nın gücüne tanıklık eden bu olayı açığa çıkardı. Bu Yahudiler'in ve liderlerinin yaptıkları çok açık bir ve ciddi bir hataydı. Fakat Petrus tecrübelerine dayanarak, hoşgörülü bir şekilde dirilmiş olan Rabbin onu özgür kıldığını anlattı, hemde Petrus onu inkar etmişti. Sakladığı günahına rağmen, Tanrı'nın lütfu ile affedilmişti, yaptığı iyi işlere bakılmaksızın. Petrus bu tecrübelerden çok şey öğrenmiş ve teşvik olmuştu. İsa Mesih'in lütfunun herkese açık ve kesin olduğu konusunda açıklamalar yaptı. Zaten daha önceden günahın ciddiyetini tüm açıksözlülüğü ve samimiyetiyle anlatmıştı. Kutsal Ruh'un yargısı ve iknasından sonra esenlik verici ve rahatlatıcı bir duruma gelir pişman olan inanlılar.

Petrus İsa'nın dirilişinden sonra O'nu dikkatlice dinlemişti. Çok açık bir şekilde İsa Mesih'in çektiği acılardan başka bu dünyayı kurtarabilecek Bir şey yoktu. Tanrı kuzusu, bir çok önemli peygamberin söylediği gibi ölmüştü.Bu Tanrı'nın önceden beri var olan isteğiydi ve bunu bildirmişti. Dünya'nın tüm günahını ve utancını kendi pak Oğluna yükledi. Sadece, sadece O Tanrı'nın gazabı içinde bizler için yanmaya layıktı. Baba Tanrı, İsa'yı göndermek yerine, kendiside ölebilirdi bizler için. Yine'de Tanrı'nın harika varlığıdır bu muhteşem yaratılışı sağlayan. Oğlunu ölüme terk etmekten başka alternatifi yoktu. Eğer İsa ölmeyecekse, günahlardan bağışta olamazdı.

Mesih'in Kutsal Ruh ile Mesh edilişi, kendini bizlerin yerine koymasının sonucu olaraqk görünür. Çarmıhta Olan, dünyada ki günahkarları seven Tanrı'nın yüreğine bakar, Tanrı o kadar sevmiştir ki insanları, kendi pak Oğlunu vererek isyankar halkı kurtarabilsin ve imanda gelişip meyveler versinler.

Petrus, eski antlaşmadan Nasıralı İsa'nın Tanrı'nın Mesih'i olduğunu gösterdi, bu kişi Tanrı'nın planı uyarınca tam bir uyum içerisinde çarmıha gerildi, bu bir kaza değildi. Petrus işleri biraz daha zorlayarak, dinleyenlerinin tövbe edip Rabbe dönmeleri konusuna yüklendi. “Tövbe” kelimesi sadece üzüntüyü ya da utancın göz yaşlarını içermez ama aynı zaman da tüm hayatımızı değiştirme konusunda bize meydan okur. Sahte şehlerden dönüp, Mesih'e odaklanmamızı işaret eder. Bu dönme, günahlardan tövbeyi, Tanrı'nın gazabına layık olduğumuzun bilincini, özgür lütufta imanı ve bağışlamada ki devamı da içerir. Tanrı'ya tam bir bağlılık ve alçaltılmış bir yürek gerçekten sınırsız ve gerçek lütufla tanışmış demektir. Mesih, kurtuluş işini çarmıhta bitirmiştir ve buna inananlar doğru kılınacaklardır.

Tanrı ile gelen esenlik ve rahatlama, Kutsal ruh'un armağanlarının ortaya çıkması, Tanrı'nın yüreklere konut kurmasının ardından başlar. Mesih'e iman ve gerçek tövbe ve İsa'nın inanlılarda çalıştığını kanıtlar fakat insanlar bunu her zaman göremeyebilir, ya da ilahiyatsal olarak İsa'nın ölümünü açıklamak yetmeyebilir. Bunun yerine, bu iman Kutsal Ruh'un çalışmasıyla gelen gücün alınmasının sonucudur. Peki sen sevgili kardeşim, Tanrı ile böyle bir paydaşlığa girdin mi? Sen tövbe edip yaşam stilini değiştirdin mi? Kardeşim, Mesih'i kucaklayıp, kişisel kurtarıcın olarak kabul etmelisin ve böylece Yeni Antlaşmada devam edip, Ruhla dolabilirsin.

Dikkatli ol sevgili kardeşim, Yeni Antlaşmanın en önemli amacı günahların bağışı değildir, sonsuz yaşamı almak ya da Kutsal Ruh'un armağanlarının mucizeleri de değilidir, fakat en önemli amaç Mesih'in tekrar gelecek olmasıdır. Tüm yaratılış onun gelmesini beklemekte ve Tanrı ile insan arasında ki bu ayrılığın bitmesini arzulamaktadır, bu iş İsa'nın kendi gücü ile gerçekleşmiştir ve evrenin yenilenmesiyle olacaktır. Bu yenilenmedir işte bizim beklediğimiz de. İnanlılarda gerçekleşen bugünkü yenilenme, gelecek olan tam bir yüceliğin ve Mesih'in tekrar gelişinin garantisidir. Bu süreçte, her şeyi tekrar yenileyecek, yepyeni yapacaktır.

Elçiler, İsa'nın yükselişini tekrar gelişiyle beraber düşündüklerinde durumu anlamışlardı. Henüz aramızda olmayışının dünya için gerekli olan ruhsal zaman ve değişimi için gerekliydi. Yükselişi ayrıca yaratılışın tekrar yenilenmesi için yolları hazırlayan bir unsurdu. Mesih'in yükselişi ayrıca Kutsal Ruh'un gelişi için gerekliydi.

Tüm peygamberler, Mesih'in gelişinin dünyanın sonunun habercisi olduğunu söylüyorlar. Bizlerin sonu aslında yargı değil, herşeyin yeniden yapılmasıyla gerçek bir sevinç olacak. Yaratılışın merkezi Musa'nın bahsettiği vaat edilen peygamberden başkası değildir. O Yeni Antlaşmanın garantisidir, ve kesinlikle Eski Antlaşma peygamberi Musa'dan önemlidir. Bu Yeni Antlaşmayı kabul etmeyenin Tanrı'da Hiçbir ümidi kalmayacaktır, çünkü bu taştan yürekli kişi lütfun kendisini reddetmiştir. Tanrı, Mesih'i reddeden herkesi tüketecektir. Dünya tarihi, Mesihi kabul etmek ve etmemekle ilgilidir.

Bu önemli ve derin açıklamadan sonra, Petrus, Yahudileri İsa'yı hayatlarına almaları konusunda teşvik etti. Onlara, peygamberlerin çocukları olduklarını, antlaşmanın birer parçası olduklarını çünkü babalarının bu antlaşmayı imzaladıklarını anlattı. Tanrı, insanların kendisiyle aynı seviyede olmadıklarından dolayı antlaşma yapamayacaklarını biliyordu. Buna rağmen, sonsuz kutsal Yaratıcı, kendisini günahkar, geçici yaratıklarla sınırlandırmayı seçti. İşte bu O'nun muhteşem lütfunun harika kokusudur.

İşte Tanrı'nın gerçek anlamda insanla tarihi İbrahimle başladı. Kutsal Olan Rab, bu gezgin kişiye “oğullarından birinin, Tanrı'nın bereketlerinin taşıyıcısı” olacağını söyledi. Tanrı tüm şeytani oyunlara rağmen söz verdiği bu planını devam ettirdi. Kutsal Ruh'un geleceği güne kadar sürdürdü ve Eski Antlaşmanın sınırlarını Kutsal Ruh'un gelişiyle genişletti ve tüm dünya halklarına açtı. Yine de, Petrus Yahudilere lütfu önerdi ve inananında kurtulacağını söyledi.

Tanrı düşmanlarını bereketledi ve çarmıha gerdikleri Oğluna rağmen onlara şans verdi. İsa, Baba ile tam bir uyum içerisinde ölümden dirildi. Baba İsa'yı yüceltti ve böylece Oğul, göksel ve ruhsal tüm bereketleri takipçilerine sunabildi. Rab hazırlanmış yüreklerin tamamını bereketledi ve onları tövbeye yönlendirdi. Kutsal Ruh'un yardım etmediği kişi kendi kendine tövbe edemez. Eğer ki insanoğlu kötü işlerinden tövbe edip Rabbe dönmezse, hiçbir zaman Mesih ile bir paydaşlığa giremez. Tanrı bizlerin hazır bir şekilde ve irademizle kendisine dönmemizi bekler ve bizlerde çalışmaya başlar. Günahlarından döndün mü sevgili kardeşim? Mesih'i özlemle bekliyor musun?

Dua: Göklerdeki Rabbimiz, tekrar gelişini ve herşeyi yenileyeceğin zamanı beklerken, bizleri kötü olandan uzak tut ve senin lütfunda devam etmemizi sağla. Lütfen bizlerin tek amacı, tek hedefi ol. Lütfen çevremizde yüreklerini hazırladığın kişileri kurtar, aynı bizi kurtardığınlütufla. Amin.

Soru 20: İnsanlık tarihinin amacı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)