Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 016 (Edification through the Ministry)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

7. Elçilerin Eğitim Hizmeti (Elçilerin İşleri 2:37-41)


Elçilerin İşleri 2:39-41
39 “Bu vaat sizler, çocuklarınız, uzaktakilerin hepsi için, Tanrımız Rabbin çağıracağı herkes için geçerlidir.”40 Petrus daha birçok sözlerle onları uyardı. "Kendinizi bu sapık kuşaktan kurtarın!" diye yalvardı.41 Onun sözünü benimseyenler vaftiz oldu. O gün yaklaşık üç bin kişi topluluğa katıldı.

Petrus, pişmanlık içinde ki bu kalabalığa Mesih'e gelebileceklerini söyledi. İhtiyaç olan tek şey gerçek bir dönüş ve iman vaftizidir, böylece Kutsal Ruhu alacaklardı. Petrus onları bu gibi bilgilerle güçlendirdi, Tanrı sevgisi ile şöyle dedi. “Kutsal Ruh sizlere bir armağandır, bir ücret değil. Hiç kimse Tanrı'nın Ruhunun kendisinde konut kurmasına layık değildir. Bu İsa'nın bizler için kendi kanıyla aldığı harika bir ayrıcalıktır. Eğer O çarmıhta ölmeseydi, hiç kimse Kutsal Ruh'u alamazdı. Fakat şimdi herkes bir zorluk olmadan Ruh'u alabilir. Herbir kişi durumunun farkında olmalı ve itiraf, tövbe ve tam bir adanmışlıkla günahını arkada bırakmalıdır. Kutsal ruh kutsaldır ve kesinlikle kirlilik ve yalanla bir antlaşma içerisinde bulunmaz. Bu gerçek dolu Ruh, Oğulu yüceltir ve bizlerde ve gururun olmasına izin vermez. Onun amacına teslim olup Mesih'e inandığın zaman O'nda ki kurtuluşa sahip olabiliriz. Doğru sayıldık ve kutsal kılındık. Ne kadar kendimizi Mesih'e veriyorsak ve yüreğimizi Ruh'un sevgisine açıyorsak, o kadar Tanrı'nın gücüyle doluyoruz. Kutsal Ruh'un sesine direnme çünkü O seni Tanrı benzerliğine dönüştürmek amacındadır. O sesnin merhametli olmanı istiyor çünkü kendisi merhametlidir. Bizler Tanrı'nın benzerliğine dönüşüyoruz Kutsal Ruh'un kutsallaştırmasıyla.

Tanrı'nın vaadi sadece Yahudiler için değildi aynı zamanda Tanrı'nın sesini duyan bütün insanlar içindir, kurtarıcıya inanan ve berbat geçmişinden vazgeçenler içindir. Hiçbir ayrım yoktur, ne renk, ne zeka, ne hayat tecrübesi fark eder. Kutsal Ruh aile bireyleri ile çocuklarıda ayırt etmez, ya da erkek ve kadını, hatta zengin ve fakiri. Her kim tövbe edip Mesih'in çarmıhını yüklenirse işte o kişi Tanrı'nın çocuğu olur. Böylece paydaşı olduğu Mesih'i yani Tanrı'nın tek oğlunu tanır. Bugün Kutsal Ruh seni ve milyarlarca insanı Mesih'te ki kurtuluş için çağırıyor. Bizim çağımızın akıllarda yer eden sözü Kutsal Ruh'un herkesi çağırmasıdır. Size özgür bir çağırı yapıyor, Tanrı ailesine davet ediyor. Peki duyan kimdir? Gelen kimdir? Günahlarının farkına varan kimdir? Mesih'in kurtarıcısı olduğuna inanan ve O'nun gücüyle yaşamaya başlayan kişidir.

Petrus ve diğer elçiler, bir çok kişiyle konuştular ve kişisel olarak kurtuluş konusunda ki gizemi anlattılar. Kafalarında ki kuşkuları çürüttüler, kötü yüreklerini gösterdiler ve onlara Tanrı sevgisinden emin olmaları gerektiğini açıkladılar. Bu cümlelerde Kutsal Ruh onlara inatçı olduklarını göstermeleri konusunda yüreklerini aydınlattı. Hiç kimse doğru değildir. Herkes hatalı yollarda yürür ve yürekleri bozulmuştur. Bu dünyada iyi ve doğru yoktur. Herkes yalanla evlidir, sahtekar, adaletsiz, küstah, nefret dolu, katil ve kıskançtır.

Fakat Kutsal Ruh bizleri kötümserlikte kurtarır ve bizleri Mesih İsa'ya çağırır, ve bizleri bencilliğimizden uzaklaştırır. Dünya'da bir reform yapmaz, fakat yüreklerin derinlerinde reform yapar. Bizler karakterlerimizde reforma ihtiyaç duymayabiliriz, fakat birincil olarak kurtuluş konusunda reforma ihtiyacımız vardır. Bizler birer yıkıntı olarak işaretlenmiştik Tanrı'nın öfkesiyle ve kayıptık, aynı bu dünyada yaşayan diğer insanların kayıp olduğu gibi. Elçi Petrus bizlere “bu inatçı kuşaktan kurtulun” diyor, “biraz kurtulun biraz inatçı yaşayın” demiyor ya da “İsa'ya inanın ama günahlarınızda da yaşayabilirsiniz”, hayır! Bunun için Kutsal Ruh Pentekost gününde dünya ya geldi. Mesih kendine inananları gücüyle tamamiyle kurtarır. Kurtuluş işi çarmıhta tamamlandı. Eğer bizler Mesihin gücündeki parlaklığa kendimizi açarsak ve O'nun sevgisine inanırsak işte o zaman Kutsal Ruh sizlerde ki bu ayrıcalığı görecektir.

Hristiyan Kilisesinin doğum gününde Kutsal Ruh'un çağrısını duyan yaklaşık üç bin kişi vardı. Gelmiş geçmiş çok az vaiz Petrus'un aldığı bu harika sonuca ulaşmış olan, cahil bir balıkçı tarafından konuşmuştur Tanrı.

Sıkıntılı ve pişman olan herkes Kutsal Ruh'un yüreklerini ve zihinlerini açmasıyla Mesih İsa'ya inandı. Ne kadar harika, öğrenciler onlara derin bir şekilde düşünüp karar vermeleri için zaman bile tanımamışlardı. Hatta Tanrı Sözü hakkında uzun uzun derin bilgilerde vermeden onları vaftiz ettiler, hemde tövbe ettikleri gün. Bu iman göksel ya da zihinsel bir inanç değildi, ya da zeki ve ruhsal bir fikir. Kutsal Ruh esenliğini dökmüş tür inananların üzerine ve yargısını tövbe etmeyene göstermiştir. Vaazında Petrus açık bir şekilde imanın temellerini anlatmıştır, bunlar “ Mesih'in hayatı, Çarmıh, Dirilişi ve İsa'nın göğe alınıp Baba'nın yanında oturmasıdır.” Ayrıca Kutsal Ruh'un inanlılarda olduğu gerçeğinin de üzerinde durmuştur. Her kim ki bu gerçekleri kabul eder ve inanırsa, o kişi Mesih'in vaftiziyle kendisine ölür. O anda Kutsal Ruh'u almaya layık konuma gelir.

Dua: Rab İsa, Kutsal Ruh'un mucizeleri için sana tapınırız ve bozulmuş olan bizlerde konut kurduğu için şükrederiz. Bizleri günah bataklığından kurtardığın ve bağışladığın için teşekkür ederiz.Bizleri sevgi ve gerçekle doldur ki bizlerde alçakgönüllü bir şekilde insanları sana çağırabilecelim. Sana inanan herkesi kurtardığın için ve gönderdiğin Ruh'un için seni överiz. Bizleri yaşayan, itaatkar ve bereketli bir imana yönlendir. Amin.

Soru 16: Kimler Kutsal Ruh'u almaya layıktır? Neden?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:14 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)