Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 015 (Edification through the Ministry)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

7. Elçilerin Eğitim Hizmeti (Elçilerin İşleri 2:37-41)


Elçilerin İşleri 2:37-38
37 Bu sözleri duyanlar, yüreklerine hançer saplanmış gibi oldular. Petrus ve öbür elçilere, “Kardeşler, ne yapmalıyız?” diye sordular.38 Petrus onlara şu karşılığı verdi: “Tövbe edin, her biriniz İsa Mesih`in adıyla vaftiz olsun. Böylece günahlarınız bağışlanacak ve Kutsal Ruh armağanını alacaksınız.

Bir insan günahından tam bir şekilde tövbe etmediği sürece, Kutsal Ruh o kişide konut kurmaz. Her günah Tanrı'ya ve onun Mesih'ine karşı gelmedir. İşte bunun için Kutsal Ruh bizlerde konut kurar ve yüreklerimizde ki itaatsizliği alır, bizlerde bu sayede Tanrı'ya adanmış olabiliriz. Kutsal Ruh'un bu yargısı gerçekten bereketlerin en büyüğüdür. Her kim pişmanlık içerisinde Kutsal Ruh'un azarını ve yargısını kabul ederse, işte o kişi son yargıyı görmeyecektir fakat sonsuz yaşamı görecektir.

Yahudiler Kutsal Ruh'un fırtına gibi geleceğini duydukları için öğrencilerin evine koşuşturmuşlardı. Korku ve keder içerisindeydiler Petrus'un anlattıklarından dolayı. Kendilerinin çabucak hata yapan, itaatsiz katiller olduklarını ve bu halleriyle Tanrı'nın önünde durduklarını fark ettiler. Kendilerini doğru çıkartmaya çalışmadılar, ya da suçlarının doğruluğunu sorgulamadılar. Bunun yerine korku ile mırıldanarak “Şimdi ne yapacağız o zaman” dediler. Bu soru bizlere iki gerçeği açıklıyor:

Birincisi, insanın bu zor durumda ki yetersizliğini, ancak Tanrı’nın Ruhu tarafından ikna edildiğinde görüyor ve işte o zaman da doğru yolda yaşamamış olduğunu fark ediyor. Tüm kendine güveni parçalara ayrılıyor, aynı Petrus’un horozun ötmesiyle Mesih’i inkar etmesi gibi.

İkincisi, zor durumda ki kırılmış bir insanın tek gerçek olan Tanrı’yı ve yaptıklarını anlayamamış olmasıdır. Sadece “kurtulmam için ne yapmam gerekir?” diye mırıldanır bozulmuş yüreğiyle. Elbette ki kendi yararsız ve kirli işleri ile kendisini Yüce Tanrı önünde haklı çıkartamaz ve aklayamaz. Her insan aslında özünde üçkağıtçıdır. İnsan kendi kendine her şeyi başarmak ve yapmak ister fakat maalesef Tanrının onu kurtarmasına izin vermez. Doğal insan kendi kendine değişiklik yapmak ister, kendini doğru çıkarmak ve kendi kendini kurtarmak için çalışır. Kendi gücüyle sonuna karar uğraşmaya kararlıdır. İnsanın bu kötü ve bozuluş egosu sağlam bir şekilde yargı gününe kadar gider.

Rabbe şükretmeliyiz ki, Petrus tövbe edenlere ne yapmaları gerektiklerini önermedi onun yerine onların İsa hakkındaki düşünce ve inançları konusunda değişmelerini istedi. Bu değişim fiziksel bir değişim değildir, yani kaslarınızla ilgili bir değişimi içermez ya da beyin çalışmasını değiştirmez, bu olay tavır ve irade değişimizdir öyle ki beyinin derinlerinde gerçekleşmesi gerekir. Bu değişim tüm düşünce, duygu ve irademizin yenilenmesi ile ilgilidir. İstemeden böyle bir değişim olamaz, yani diktatör bir liderin söyledikleriyle değişen bir üşle gibi değildir, ama kendi irademizledir, aynı Yeni Antlaşmada olduğu gibi, tövbekar kişi kendini Tanrı’nın gücüne bırakır ve temiz kılınır. Yavaş yavaş Mesih’in ve Elçilerinin sözlerini sevinçle ve şükürle, işitmeye ve anlamaya başlar.

Petrus kalbi kırık olanlara “Kötü işlerinizden dönün, kendi kendinizi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçin ve açık bir şekilde günahlarınızdan ve itaatsizliğinden tövbe edin” dedi. Kendinizi Kutsal Olan’ın ellerine bırakın ve güvenin. Ancak o zaman hedefleriniz, beklentileriniz ve planlarınız Tanrı’da cevap bulacak ve Tanrı’nın iradesi sizlerde hüküm sürecek. Tanrı’ya dönme aslında tam bir dönme hareketi içermelidir, egomuzdan, dünyasal şeylerden Tanrı’ya dönmeliyiz. İşte ancak o zaman Rabbin sevgisinde tamamlanırız.

Çok açıktır ki bizlerin Tanrı’ya gelmesi kurtuluşu işaret eder ve Kutsal Olan’ dönüşümüz ümitsizliğe son verir. Tövbede yaşayan insan Tanrı’nın varlığına ve korumasına ihtiyaç duyar. Bunun için Petrus dinleyenlere İsa Mesih’in adında vaftiz olmalarını söylüyor. Bu Ruhsal bir ölümü simgeliyor, eski ve günahlı adama ölüp, yeni bir şekilde Tanrı'nın krallığına doğmak. İnsanın rezil durumu bir anlamda suya giren adamla gidiyor ve Tanrısal lütufla yeniden doğuyor. Yeni doğmuş kişi yeni bir yaratık oluyor ve yükseltiliyor. Baba Tanrı'nın yüceltilmesi için Mesih tarafından doğruluk bağışlanıyor o kişiye. Yüreklerimizin derinliklerindeki günahtan temizlenmek Vaftizin ilk meyvesidir. Mesih’le bir olan kişinin alnına Rabbin adı görünmez bir şekilde kazınır. Bu kişi Tanrı Oğlunun bağıştırmasıyla kutsal kılınır.

Vaftizin ikinci meyvesi ise Kutsal Ruh’un alınmasıdır. Vaftizci Yahya yapmış olduğu vaftizin sadece bir tövbe sembolü olduğunu biliyordu, ve bize Mesih’in vaftizine hazırlanmaktan başka hiçbir şey yardım edemezdi. Açık bir şekilde “Benden sonra gelen benden büyüktür, o sizi Kutsal Ruh ve ateşle vaftiz edecek” dedi. Şimdi ilk Pentekostta, tarihte bahsedilen bu kurtuluş olayı anlaşılacaktı. Tanrı Oğlu, Kutsal Ruh’la vaftiz ediyordu, yüreklerini Su ile vaftiz ile Mesih’te ki kurtuluşu almaya hazırlayan günahkarları. Yüreklerini alçalttılar ve iman esenliğine girdiler. Tanrı sevgisi onların tüm anlayışlarından öteydi.

Sen Vaftiz oldun mu sevgili kardeşim? Kutsal Ruhu aldın mı? Dışsal olarak yapılan bu vaftiz sizlere otomatik olarak kurtuluş sağlamaz, çünkü Vaftiz hasta olan birine yapılan bir gibi değildir. Kutsal Ruh dilediği yere konut kurar ve imansız vaftiz yararsızdır. Bunun için bencilliğine rağment vaftizini doğrula ve böylece Mesih sende yüceltilsin ve sevgin ile görünür olabilsin. Bir gün O'nunla sonsuza dek yaşayacağız. Peki sen kardeşim, Kutsal Ruh'la vaftiz olmuş birinin farkının ne olduğunu biliyor musun? Bunlar sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Siz bu armağanları Kutsal Ruh'tan aldınız mı?

Dua: Rab bizlere vaat ettiğin Ruhunu Oğlun aracılığınla gönderdiğin için adını yüceltiriz. Seni över, sana taparız ve Ruh'unla her inanlıyı doldurduğuna inanırız. Bizleri sevgin ve gerçeğin ile bereketle ki Ruh'undan gelen gerçeğe karşı gelmeyelim ve bağlılıkta gelişelim. Amin.

Soru 15: Kutsal Ruh'u nasıl alırız? Kutsal Ruh'un bir kişide olması için gerekli olan koşullar nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:11 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)