Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 017 (Spiritual Life in the Early Church)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

8. İlk Kilise'nin Ruhsal Yaşamı (Elçilerin İşleri 2:42-47)


Elçilerin İşleri 2:42-47
42 Bunlar kendilerini elçilerin öğretisine, paydaşlığa, ekmek bölmeye ve duaya adadılar.43 Herkesi bir korku sarmıştı. Elçilerin aracılığıyla birçok belirtiler ve harikalar yapılıyordu.44 İmanlıların tümü bir arada bulunuyor, her şeyi ortaklaşa kullanıyorlardı.45 Mallarını mülklerini satıyor ve bunun parasını herkese ihtiyacına göre dağıtıyorlardı.46 Her gün tapınakta toplanmaya devam eden imanlılar, kendi evlerinde de ekmek bölüp içten bir sevinç ve sadelikle yemek yiyor ve Tanrı'yı övüyorlardı.47 Bütün halkın beğenisini kazanmışlardı. Rab de her gün yeni kurtulanları topluluğa katıyordu.

Daha önce ki yazılarında, Müjdeci Luka, Kutsal Ruh'un gelmesi hakkında Mesih'in neler yaptığından bahsetmişti, Babasal Ruh'un nasıl döküldüğünü anlatmış ve güçlü sevgisine değinmişti, bunlara sevinç, gerçek ve kutsallıkla sevgide birleştiğine değinmişti. Şu andan itibaren Doktor Luka, bizlere Kutsal Ruh'un nasıl ve neden çalıştığını anlatacak. Baba'nın vaadi gerçekleşmişti, Mesih'in güçü, zaferi gerçekten çalışıyordu, hatta şimdi dahi çalışmaktadır. Yeni bir çağın lütfu dünyaya girmişti. Tanrı'nın sevgisi Mesih'e inananları süpermen yapmıştı, yüreklerinde ki tüm bencilliği kırarak. İmanları sayesinde Tanrı'nın iyiliği ile doldurulmuşlardı.

Gerçekte Kutsal Ruh'un işleri nasıl ortaya çıkar peki? Luka bizlere bu konu hakkında kısa öz ve retorik bilgiler veriyor, hem Kutsal Ruh'un özü hemde işi hakkında. Daha da önemlisi, İnananları Tanrı sözünün gücüne yönlendiriyor, özelliklede Elçilerin öğretisine. Müjde konusunu detaylı bir şekilde anlamayan kişide Tanrısal Ruh aracılığıyla gelen bir hayat yoktur, bu öğreti Mesih'in öğrencilerine hergün anlattığı şeylerdir. Böylece elçilerin öğretisi yoksa, imanımıza temel yoktur diyebiliriz.

Bizleri Tanrı sözünü anlayıp günlük olarak beslenmemizi sağlayan Tanrı iradesini derinlemesine anlama çalışması sadece günlük değildir fakat hayatlarımızda sürekli yer alabilir. Kilise'de ki ilk inanlılar beraber, sevgi paydaşlığı içerisinde yaşadılar, her bir kişi bir diğerini kendinden üstün saydı. Paydaşlık olmadan Hıristiyanlık olamaz, çünkü Tanrı'nın Ruhu sevgidir.

İlk Hıristiyanlar sadece kurtuluş imanı ve karşılıklı bir paydaşlık ile yaşamadılar ama aynı zamanda Rabbin Sofrasından da aldılar. Rab İsa Mesih'in kendi bedenlerinde var olduğunu anlatan bir sembol olan ekmek ve şarabı paylaştılar. Böylece esenlik ve şükürde dirilip, güçlendiler.

Dua, yüceltme ilahileri, yalvarma ve günahların tövbesi gibi temel Hristiyan pernsiplerinde geliştiler. Toplantılarının önemli noktası dünyasal sözler ya da felsefi hikmet değildi, fakat onların Tanrı ile olan ilişkileriydi, Babalarıyla olan birebir ilişkileriydi. Sevgili kardeşim, diğer kardeşlerinle bir araya gelip dua ediyor musun?

Kutsal Ruh'la dolu olan kişilerin imanları yüzeysel değildi, onlar Tanrı'nın kutsallığını ve yüceliğini tecrübe etmişlerdi. O'nun önünde titriyorlardı. Rabbi tüm yürekleriyle sevmişlerdi ve O'na güveniyorlardı. Alçakgönüllülük, saygı ve O'nun yüceliğinden korku sonsuza kadar onlarla olacaktı. Kutsal Ruh bizlerde hem korku hemde Tanrı sevgisi yaratır ki bu bizlerin yaşayan imanına sağlam bir temel yaratır.

Kutsal Ruh'a sahip olan kişi, Tanrı'nın gücü aracılığıyla göksel bir güç hisseder inanlıların sofrayı paylaşmasında. Babamız çocuklarının dualarını hergün yanıtlar ve kurtarışı ile bereketler, koruma, kutsallaşma ve yönlendirme sağlar, bunların tamamı merhametinin doluluğundan gelir.

Kardeşlerin sevgisi sadece cüzdanlarından gelmiyordu, Kutsal Ruh onları esenlikli ve sevinçli bir şekilde vermeye yöneltmişti. Çünkü Rab “vermek almaktan daha bereketlidir” demişti. İlk Hristiyanlar konumlarını sattılar ve para sevgisinden uzak yaşadılar, paralarını ortak bir yerde kilise için topladılar. Böylece gerçek bir Tanrı ailesi gibi yaşamaya başladılar ve kendilerini Mesih'in başı olduğu bu topluluk ve beraberlikte yetiştirdiler. Kutsal Ruh onları cimrilikten özgür kıldı, kıskançlıktan ve birbirinin malına göz dikmekden korudu ve onları birbirlerini seven ve dertlerini taşıyan inanlılar olarak yetiştirdi.

Herbiri Mesih'i sevinçle bekledi ve kendi yaşadıkları zaman diliminde geri döneceğini düşündüler. Kurtarıcılarını öyle çok sevdiler ki gece gündüz onun hakkında düşündüler, Yüce Krallığının gelişini hayal ettiler. İmanlarının gerçekliği hakkında, sevgilerinin kuvveti hakkında ya da yaşayan bir ümitlerinin olup olmadığı hakkında tartışmadılar. Onun yerine, kalplerinde ki sadelikle sevinç buldular. Kutsal Ruh'un gerçekliği ile sevindiler ve Tanrı'yı bıkmadan usanmadan yücelttiler.

Sahip oldukları bu lütufla evlerini dahi terk etmediler. Hergün bir araya gelip Elçilerin öğretisini dinlediler ve beraber dua ettiler. Tapınağı küçümsemediler, ama kendileri elle yapılmış Ruhtan gelen birer tapınak oldular.

Böyle bir Kilise çok huzurlu ve heyecan vericidir. Bir çok insan sevgi ile dolu bu insanlara: “Nasıl böylesine değiştiniz?”, “Bu nasıl gerçekleşti?” diye sordular. Onlarda Yaşayan Mesih'e tanıklık ederek bunun Mesih tarafından gönerilen Ruh olduğunu anlattılar. Bu tanıklığın sonucu olarak, kilise büyüdü ve yeni ruhlar bu muhteşem uyanışa eklendi.

Elçilerin İşlerinde ki bu ayetlerde ilk kez “Kilise” kelimesini görüyoruz. Yaşayan bir vücut olan Kilise'nin gerçek açıklaması açıklayıcı bir şekilde görülüyor. Kutsal Ruh'un yapmış olduğu iş sadece kişisel iman değildi fakat kutsalların birliğide çok önemliydi. Tanrımız sevgi olduğuna göre, bu sevgi kardeşlerin paydaşlığında görülebilir.

Dua: Göksel Babamız, birlik getiren Ruh'un için teşekkür ederiz. Sevgin birbirimizi sevmemizi ve kardeşimizi kendimizden üstün koymamız gerektiğini gösterir. Bizleri uyandır. Birbirimiz arasında ki problemleri sen Ruh'un ile çöz ve bizi para sevgisinden uzaklaştır. Amin.

Soru 17: Daha önce bahsettiğimiz noktaları kullanarak, Yaşayan Kilise'yi tanımlayın.

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:15 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)