Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Acts - 059 (Establishment of a Gentile Church)
This page in: -- Albanian -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Igbo -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

DELA - U Hristovoj pobedničkoj povorci
Proučavanje knjige Dela Hristovih apostola
DEO 1 - Osnivanje crkve Isusa Hrista u Jerusalimu, Judeji, Samariji i Siriji - Pod pokroviteljstvom apostola Petra, vođeni Svetim duhom (Dela 1 - 12)
B - Širenja Evanđelja spasenja do Samarije i Sirije i početak oberaćenja nejevreja (Dela 8 - 12)

10. Osnivanje nejevrejske crkve u Antiohiji (Dela 11:19-30)


DELA 11:25-30
25 Potom Varnava ode u Tars da potraži Savla. 26 Kad ga je našao, odvede ga u Antiohiju pa su se čitavu godinu sastajali u crkvi poučili mnogo naroda. A učenici su prvo u Antiohiji prozvani hrišćanima. 27 Tih dana iz Jerusalima u Antiohiju dođoše neki proroci. 28 Jedan od njih po imenu Agav ustade i kroz Duha predskaza da će se velika glad proširiti po celom svetu, a tako je i bilo za Klaudijeve vladavine. 29Stoga učenici odlučiše da svaki od njih, prema svojim mogućnostima, pošalje pomoć braći koja su živela u Judeji. 30 Tako i učiniše pa po Varnavi i Savlu poslaše starešinama.

Kada je Varnava došao iz Jerusalima u Antiohiju, on je odmah pomislio na Savla, njegovog revnosnog brata iz Tarsa. Ovaj glavni grad Killikije, u jugoistočnom delu Male Azije, nalazio se na 200 kilometara od Antiohije. Varnava očinskog srca, iskoristio je prvu priliku da potraži svog revnosnog prijatelja. On je znao da je ovoj brzo-rastućoj crkvi u Antiohiji potreban neko ko poznaje teologiju, jer su novi život i duhovno znanje morali čvrsto da se izgrade na proroštvima Zakona i knjige Psalama. Varnava je poznavao Savla još od vremena kada je Savle progonio crkvu u Jerusalimu. Varnava je verovao u Savlovo obraćenje, zbog toga što mu se Gospod slave objavio na putu za Damask.

Varnava, Kipranin, je tragao za Savlom sve dok ga nije pronašao. Bilo mu je jako drago kada ga je video i kada je saznao da se nije okrenuo od Gospoda, već da je nastavio da živi sa Hristom. On je zamolio ovog teologa da krene sa njima, tako da su se zajedno vratili u Antiohiju. Tamo su zajedno sarađivali čitavu godinu, propovedajući, poučavajući, izgrađujući i tešeći slušaoce - u molitvi, verno i pobedonosno.

Sveti Duh je po drugi put upotrebio Varnavu kao sponu između Savla i hrišćanske crkve. Mi sa zahvalnošću svedočimo o ovoj Varnavinoj službi time što je Savla uveo u crkvu. Tamo je on potvrdio ovog apostola nejevrejima. Ovaj čin je imao veliki uticaj na istoriju crkve. Bog je iskoristio silu i snagu crkve u Antiohiji kako bi izlio more milosti na čitav svet.

Učitelji zakona i proroci Starog zaveta su često živeli izolovani i izdvojeni od svog naroda. Posredujući između Boga i ljudi, oni su se uzdizali visoko iznad mnoštva. Ipak, u Antiohiji Savle je naučio od Varnave suprotnu stranu izolacije: zajedničko služenje u crkvi, uzajamnu potčinjenost u ljubavi, i strpljenje i poniznu saradnju. Varnava je postao Savlov očinski učitelj u svim stvarima vezanim za duhovno zajedništvo, gde su strpljenje, pouzdanje i nada predstavljali temelj na kome je ljubav mogla da raste (1. Korinćanima 13: 1- 8). Kroz njihovo uzajamno služenje u saradnji ispunjenoj ljubavlju, crkva se jako uvećala kako po broju, tako i po duhovnom kvalitetu.

Nije ni čudo da su baš ti koji su poverovali u Isusa u Antiohiji po prvi put bili nazvani hrišćanima, jer Hrist je ispunio njihove misli i reči i njegova ljubav je postala njihovo znamenje. Gospodnje obećanje da će pomazati Svetim Duhom pronašlo je svoje ispunjenje u njegovim sledbenicima koji su bili vaskrsnuti iz mrtvih. Da li znate da reč "Hristos" znači i pomazanik i onaj koji pomazuje? U Starom zavetu kraljevi, prvosveštenici i proroci su primali pomazanje Svetog Duha posredstvom simboličnog svetog ulja. Mi verujemo da je Hrist Kralj nad kraljevima, Prvosveštenik, kao i utelovljena Reč Božija. On poziva i vas zajedno sa svima onima koji ga slede da budete ispunjeni Svetim Duhom. Mi smo postali izabrani rod, sveto sveštenstvo, sveti narod, njegov poseban narod, kako bismo mogli da objavljujemo vrline Onoga koji nas je iz tame pozvao u svoju čudesnu svetlost (1. Petrova 2:9). Sva bogatstva našeg Boga Oca su skrivena u reči "Hrišćanin", zbog toga što su svi oni koje je On pomazao svojim Duhom sada njegova deca. Istovremeno, oni su udovi istog duhovnog tela Hristovog, priljubljeni jedni uz druge, od kojih je sačinjen hram Duha Svetog. Ko god duboko prodre u značenje reči "Hrišćanin", taj je ispunjen duhom radosti i proslavlja Boga u svetom Trojstvu. On nas poziva da budemo svedoci našeg živog Spasitelja, koji nas je učinio partnerima i učesnicima njegovog krsta. Da li zahvaljujete svom Gospodu što vas je učinio hrišćanima jedino na osnovu njegove izobilne milosti?

Hrišćani, međutim, ne žive na nebu, nego na zemlji. Njihov Gospod im je rekao: "U meni imate mir. U svetu imate nevolju, ali budite hrabri - ja sam pobedio svet." (Jovan 16:33) Sveti Duh je upozorio hrišćane preko Agava, proroka Novog zaveta, da će velika glad snaći sve ljude, gnev Božiji objavljen nad svom ljudskom razuzdanošću. Ova glad se dogodila za vreme vladavine Cezara Klaudija (41-54 g.n.e.). Hrišćani prolaze kroz iste nevolje kao i svet oko njih. Oni, međutim, ne ostaju prepušteni uzburkanim talasima katastrofe, zbog toga što je preko Svetog Duha ljubav Božija bila izlivena u njihova srca.

Čudo se dogodilo u Antiohiji nakon ovog proroštva. Bog nije učinio da hleb pada sa neba kako bi izbavio hrišćane od predstojeće gladi. Sveti Duh im je, umesto toga, kao odgovor na njihove molitve, objavio da treba da prestanu pre svega da se brinu samo za svoje potrebe. Trebali su da razmisle o tome na koji način mogu praktično da pomognu siromašnoj crkvi u Jerusalimu. Crkva u Antiohiji nije formirala zajednički fond kako bi svojim članovima olakšala teret predstojećih nevolja. Umesto toga, oni su se složili oko toga da sakupe prilog za svoju siromašnu braću u Jerusalimu. Zar to nije bio nerazuman čin bezumnosti? Sveti Duh im proriče glad koja će zavladati čitavim svetom, a vernici šalju svoj novac da pomognu siromašnima! Ljubav Svetog Duha je snažnija od svake naše sebičnosti. Ako želite znati da li ste pravi hrišćanin ili ne, zapitajte se koliko često na praktičan način žrtvujete svoje novac kako biste pomogli siromašnima?

Crkva je sakupljeni novac predala u ruke ove dvojice propovednika, zbog toga što su znali da ovi Božiji ljudi nikada ne bi iskoristili nijedan novčić za sebe. Oni su bili upoznati sa njihovom spremnošću da žrtvuju za Boga ono što su posedovali. Pavle je posebno bio poznat po tome da živi od rada koji obavlja svojim rukama i ne prima darove za sebe. Varnavin odgovor crkvi u Jerusalimu, koja ga je poslala da vidi u kakvom stanju se nalazi crkva u Antiohiji, bio je pozamašna svota novca koju je doneo kao pomoć siromašnim vernicima. Ono što je izneo pred crkvu u Jerusalimu bio je dokaz ljubavi Svetog Duha koja je delovala u novoj crkvi u Antiohiji.

Čitamo da Varnava i Savle nisu predali ovu donaciju apostolima, nego starešinama koje su bile zadužene za crkve u jevrejskom regionu. Luka nam ne daje nikakav nagoveštaj o tome kada su ove starešine bile odabrane iz ovih crkava, niti na koji način je njihova služba bila organizovana izvan Jerusalima. Crkve su rasle, evanđelje se širilo, a sila Svetog Duha je jasno mogla da se vidi na delu.

MOLITVA: O Gospode Isuse Hriste, ti si tiho izgrađivao svoju crkvu preko tvog Svetog Duha i ti pomazuješ svoje sledbenike svojom ljubavlju. Pomozi nam da budemo pravi hrišćani, ispunjeni tvojim Duhom Svetim, da budemo spremni na žrtvu kada vidimo potrebu, i da služimo onima koji su u potrebi. Pomozi nam da ne poreknemo tvoje ime u doba velike gladi, koje će snaći čitav svet, već da u svim vremenima nastavimo da živimo požrtvovanim životom.

PITANJE 59: Koja su obeležja pravog hrišćanina?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 09:21 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)