Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 097 (The plot to kill Paul in Corinth)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Igbo -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 2 - Diğer Uluslara Verilen Vaazların Raporları Ve Antakya'dan Roma'ya Kadar Kurulan Kiliseler - Kutsal Ruh Tarafından Görevlendirilen Elçi Pavlus'un Hizmeti (Elçilerin İşleri 13 - 28)
D - ÜÇÜNCÜ MÜJDELEME YOLCULUĞU (Elçilerin İşleri 18:23 - 21:14)

6. Pavlus’u Korint'te öldürmek için kurulan düzen – Yeruşalim’den beri ona eşlik eden yol arkadaşlarının isimleri (Elçilerin İşleri 20:3b-5)


Elçilerin İşleri 20:3b-5
Suriye’ye deniz yoluyla gitmek üzereyken Yahudiler’in kendisine karşı bir düzen kurması nedeniyle dönüşü Makedonya üzerinden yapmaya karar verdi. Piros oğlu Veriyalı Sopater, Selanikliler’den Aristarhus ile Sekundus, Derbeli Gayus, Timoteos ve Asya İli’nden Tihikos ile Trofimos onunla birlikte gittiler. Bunlar önden gidip bizi Troas’ta beklediler.

Pavlus; Makedonya, Yunanistan, Asya ve Anadolu’daki tüm kiliselerden Yeruşalim’deki acı çeken kiliseye yardım etmek için bağış topladı. Bunu, Korintliler’e yazdığı mektubunda okuyoruz (2Ko. 8:16-24). Yeruşalim’e doğru, seçilmiş kardeşlerle birlikte yapılan bu yolculuğun yalnız yapılmadığını görüyoruz. Pavlus, tohumlarını ektiği kiliselerden oluşan temsilcilerle birlikteydi. Akdeniz’deki fırtınalar nedeniyle gemiler kışın sefere çıkmadıkları için, Pavlus arkadaşlarıyla birlikte Korint’ten Suriye’ye deniz yoluyla yapmayı düşündüğü yolculuğu ilkbahar aylarında yapmayı planlamıştı.

Ancak Korint’teki Yahudiler, Pavlus’u Roma valisinin huzuruna çıkarıp şikâyet etmeyi ve zor duruma düşmelerine neden olduğu için onu öldürmeyi planlıyorlardı. Belki de içlerinden Pavlus’u öldürmeye kararlı olan bazıları, Yeruşalim’deki kiliseler için topladığı büyük miktardaki yardım paralarını da soymayı önermiştir. Fakat Mesih hizmetkârlarını bu kötü niyetli planlardan korudu. Pavlus muhaliflerinin yolculuğu sırasında arkada iz bırakmadan kendisini öldürebileceklerini bildiğinden, kendisine yolda bir düzen ku-rulacağını öğrenir öğrenmez planlarını değiştirerek deniz yoluyla yolculuk etmemeye karar verdi. Bu nedenle Efes’e doğru yürümeyi tercih etti. Bu karadan yapacakları uzun ve yorucu yolculuk, günler ve aylar sürecekti. Pavlus ve yanındaki arkadaşları Yeruşalim’e ilerlediler.

Yolculuk sırasında Pavlus’a en azından sekiz kişinin katıldığını okuyoruz. Bu adamların üzerine yoğunlaşmak, Yunanistan ve Anadolu’daki kiliselerin durumlarına içsel bir bakış ve Pavlus’un hizmetinin sonuçlarını anlamamızı sağlar. Eğer o dönemlere ait bir Yunanistan ve Küçük Asya haritanız varsa, bu kitabı okurken o haritaya da bakınız. Müjde’nin ve kilisenin kurulduğu birçok bölgeyi net olarak görebileceksiniz.

Önce, Pavlus’un Yeruşalim’e bağış paralarını götürürken, yolculuğu boyunca kardeşleri adına ona yardımcı olması için sadık bir babanın oğlu olan Veriyalı Sopater’in onunla olduğunu okuyoruz. Çok kısa bir süre olmasına rağmen, Veriya kilisesinin yok olmadığını, tam tersine Mesih’te olgunlaşıp sadık bir şekilde daha da büyüdüğünü görüyoruz.

Ticaret şehri olan Selanik’ten ayrılmasından sonra Aristarhus ve Sekundus ona eşlik ettiler. Aristarhus aynı zamanda, Pavlus’un Efes’e yaptığı yolculukta da ona eşlik etmişti. Aristarhus, Pavlus Efes’teyken kızgın kalabalığın tiyatroya sürüklediği iki gençten biriydi (Elç.19:29). Bununla birlikte, o da Mesih’in güçlü koruması nedeniyle acıdan kurtulmuştur. Yaşanılan bu olaylara rağmen, Pavlus’u terk etmek yerine, uzun, acı tutukluluk döneminde ve tehlikelerine rağmen Roma’ya yaptıkları yolculuk sürecince, ona eşlik ederek yolculuğu onunla birlikte tamamladı (Kol.4:10; Flm.24).

Filipi’deki kiliseden ayrıldıktan sonra doktor da olan Luka, bu şehirdeki inanlıları temsilen (20:6) Pavlus’a eşlik etmek için ona katıldı. Müjde yazarı olan doktor böyle yaparak elçiyle birlikte, bu önemli müjdeleme yolculuğunun detaylarını topladı ve Elçilerin İşleri Kitabı’na ekledi.

Yunanistan ve Makedonya kiliseleri, Yeruşalim kilisesine sadece heyet ve yardım göndermediler. Ayrıca Anadolulu ve Asya’daki inanlılar da bu yolculuğa katıldılar. Timoteos’tan başka, Pavlus’a eşlik edenlerin içerisinde, uzun yıllar geçmesine rağmen, Küçük Asya’daki kiliselerle elçi arasında sonu gelmeyen bir ilişkinin göstergesi olan Derbeli Gayus’un da adını okuyoruz.

Pavlus’un uzun tutukluluğu döneminde onunla kalan Tihikos da Efes’ten geldi. O müjde mektuplarını; Efesliler’e, Koloseliler’e ve Filimun’a ileten bir yazardı. Bu sadık imanlı, Pavlus’un Yunanistan’dan Yeruşalim’e yaptığı yolculuklarında ona eşlik etmişti. Bir keresinde Roma’da Pavlus’la karşılamış ve ona bir kâtip ve hizmetkâr olarak yardımcı olmuştu.

Ayrıca, elçinin Yeruşalim’de tutuklanmasına neden olan Efesli Trofimos hakkında da bilgiler okuyoruz. Fanatik Yahudiler, Pavlus’u, bu sünnetsiz Yahudi olmayan genç adamı kendisiyle birlikte tapınağa getirdiği için dava etmişlerdi.

Pavlus, Tanrı sevgisiyle dolu olarak ve kendisine eşlik eden ve Yahudi olmayanları temsil eden sadık yol arkadaşlarıyla Yeruşalim’e girişi, Mesih’in zafer geçişine benziyordu. Sorunlu kiliseyi sadece sözlerle değil, Kutsal Ruh’un tapınağına koymak amacıyla, aynı zamanda dikkate değer miktarda bağış parasıyla da ziyaret edeceklerdi. Tıpkı kutsalların görünen topluluğunda olduğu gibi…

Dua: Rab İsa Mesih, Tanrı’nın kuzuları olarak senin yolunu izleyen, Tanrı’nın onayı için kendilerini adayan ve diri birer kurban olarak yaşayanları tüm uluslardan seçtiğin için sana şükrederiz. Çocuklarımızla, akrabalarımızla ve arkadaşlarımızla birlikte sonsuz hizmetine odaklanmamız için bizleri güçlendirmeni diliyoruz. Amin.

Soru 97: Pavlus’un yol arkadaşlarının çok olmasının önemi ve anlamı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 11:22 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)