Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Tracts -- Tract 07 (The LORD comforts you!)
This page in: -- Burmese -- Chinese -- English -- German? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo? -- Indonesian -- Japanese -- Korean? -- Nepali? -- Peul? -- Somali -- Telugu -- Thai? -- TURKISH -- Uzbek -- Yoruba?

Previous Tract -- Next Tract

BROŞÜRLER- Yaymak için İncil'den kısa mesajlar

BROŞÜRLER 07 -- RAB sizi teselli eder!


Dünyamızdaki acıların ve nehirler oluşturabilecek derecede olan gözyaşlarının boyutunu bir anlayabilsek büyük bir çaresizlik ve dehşet hissiyle ya şoke oluruz, ya öfkeleniriz. Ancak Kutsal Kitap bizlere gerçek bir teselli sunar ve karanlığın içinde bize yardım ederler. Merhametli RAB, Yeşaya peygamberi umut dolu olan şu sözlerle esinlendirmişti: “Çocuğunu avutan bir anne gibi avutacağım sizi” (Yeşaya 66:13). Yüce Tanrı, bir annenin sevgisi ve yumuşaklığını Kendi merhametinin bir simgesi haline getirdi. Tanrı’nın tesellisini anlamak isteyen herkes, bir annenin çocuğuna nasıl baktığını gözlemlemelidir. Ancak bundan sonra RAB’bin sonsuz tesellisinin bir kısmını anlayabilir.

Bir anne çocuklarını rahminde taşır, onları acılar çekerek doğurur, bu yüzden çocukları onun kendisinin birer parçası olurlar. Onlara karşı kendini sorumlu hisseder, onları kollar, gece gündüz onlara bakar, acıktıklarında onlara süt verir, onları günde birkaç kez temizler, onlara sarılır, onlar söylediklerinin bir sözünü dahi anlamasalar bile onlarla şakalaşır ve konuşur. Çocuklarını hiçbir zaman yalnız bırakmaz, onlar hakkında kaygılanır, onları sever, onlar için dua eder çünkü onlar Tanrı’nın Kendisi tarafından onun eline verilmiş depozitler gibidirler. Bir anne çocuklarına karşı şefkat ve sevgi doludur.

Çocukları büyürken onlar için giysiler ve ayakkabılar alır, onlar için yıkar, pişirir, temizler ve onlar için mümkün olan en iyi okulu seçer. Okuldan geldiklerinde, onlara öğretir ve ev ödevlerinde onlara yardım eder. Eğer çocukları bir günah işliyorsa, onların dürüst ve namuslu kişiler olarak büyümelerini görmeyi umut ederek onları azarlar ya da cezalandırır. Onları uyuşturucular, cinsel ilişkiler ve kötü ruhlar ve büyücülüğün tehlikelerine karşı uyarır. Onlar için iyi arkadaşlar bulmaya çalışır. Kendisi ise çocukları için en iyi örnektir.

Çocuklar, hatalarına karşın eve gelebileceklerini bilirler. Sorunlarını annelerine itiraf ederler ve anneleri bunları içine atar ve kalbinde saklar. Çocuklarına gerçek imanı öğretir ve onlara Tanrı’nın büyüklüğü hakkındaki hikâyeleri anlatır. Bir anne her zaman hiç yorulmazmış gibi gözükür.


Tanrı’nın şefkatli tesellisi

Bir annenin pratik sevgisi, merhametli acıması, fedakârlık etmeye razı oluşu ve sabrı bizler için Tanrı’nın sevgisi ve tesellisini simgeler. Tanrı, Kendisine dönen herkes için sevgi doludur. Bizlere, “Sizi avutan benim, evet benim” diye güvence verir (Yeşaya 51:12). Evrenin Yaratıcısı ve O’nu yöneten Tanrı, peygamberi ve halkına, onlar Kendisine dönüp, kendilerini O’na teslim ederlerse esaretteyken bile onlara teselli verip onlara yardım etmeye hazır olduğunu doğrular. Yüce Tanrı, yardım edip teselli etmeye razıdır. Bu yüzden, eğer hayatınızda herhangi bir sorun varsa, onu kendinize saklamayın, Rab’binize anlatın ve siz O’na güvendikçe O’nun büyük şeyler yapabileceğini göreceksiniz.

Yaratıcı bizleri yaratmış ve bizlere yaşam, kuvvet, akıl, irade, zekâ, beden ve can vermiştir. Bizler ölü taşlar ya da sağır bitkiler değiliz, bizler yürekleri, akılları ve vicdanları olan özgür insanlarız. Her şeyi bilen Tanrı, bizim yeteneklerimizi ve zayıflıklarımızı bilir. Bizim için doğru yolun ne olduğunu bilir ve Kendisinin bizim için hazırlamış olduğu iyi işleri yapmamızı ister (Efesliler 2:10). Tanrı’nın sizin için özel bir planı vardır. Tanrı size anne babanızın bakabileceğinden daha çok bakar. Sizin için her zaman en iyi olanı ister.

Tanrı sizi, korku, kırgınlık, suç ve kafa karışıklığı içinde tek başınıza bırakmaz. Size bakar ve size, “Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver” diye dua etmeyi öğretir (Matta 6:11). O’nun sizin önünüzde eğitim kapısını açmış olduğunu unutmayın. Sizin için uygun olacak eşin kim olduğunu O önceden bilir. Tanrı size bakar ve sizi İblis’in kandırmasından ve tuzaklarından korur. Bilge olun ve size doğru bir şekilde yol göstermesi için kendinizi bir Baba gibi olan Tanrı’ya teslim edin. Dünyadaki yozlaşmışlık Tanrı’nın yargısını gerektirir. Ancak, Kutsal Olan, bizim yıkımımıza henüz izin vermemiştir, bunun yerine bizleri Kendisiyle barıştırmak için Meryem’den Oğlu’nu göndermiştir. Herkesi, Mesih’in dünyanın günahları için sunduğu kefareti kabul ederek tövbe edip Kendisine gelmeye davet eder. “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyleki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun” (Yuhanna 3:15-16)

Bir anne çocuklarını günde birkaç kez temizlediği gibi, Kutsal Tanrı da sizi paklamak, kutsallaştırmak ve yenilemek ister. Merhametli ve Acıyan Tanrı, en büyük ve korkunç sıkıntı anınızda bile size yardım etmeye hazırdır. Günahlarınızı O’nun önünde itiraf ederseniz onları, hatta gizli olan günahlarınızı bile bağışlamaya hazırdır. Tanrı sizi sever ve sizinle direkt olarak konuşmayı ister ve sizin Kendisine yaklaşmanızı bekler. O’na sevgisinden ötürü ne zaman teşekkür edeceksiniz? Sırlarınızı O’na ne zaman döküp teslim edeceksiniz ve O’nun iyi isteğine göre yaşamayı ne zaman öğreneceksiniz? Tanrı sizi kollarını kocaman açarak sevgiyle bekler.

Yüce Olan Tanrı’nın planı bu kadarla da kalmaz. Kendisinin yasal bir çocuğu olabilmeniz için sizi evlat edinmeyi ister. Sizin de Kendisinin ruhsal bir oğlu ya da kızı olabilmeniz için size Kutsal Ruhu’nu verir.

Tanrı’nın sevgisi bizim akıllarımızdan daha büyüktür. Tanrı Kendi sonsuz yaşamını sizin ölümlü bedenine koymayı ister. O’na gelin, O’nu arayın. O’nu, “Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız” vaadine göre bulacaksınız (Yeremya 29:13).

Mesih’in tesellisi
“Ne mutlu yaslı olanlara!
Çünkü onlar teselli edilecekler”

(Matta 5:4).

Mesih, acı çeken dünyamıza tanrısal sevgisiyle ve merhametle dolu olarak geldi. Çobanı olmayan koyunlar gibi yorgun, dağılmış olan herkese acıdı (Matta 9:36). Öğrencilerini köle haline getirmeden onları Kendisini izlemeye çağırdı. Onlara bir örnekti ve onlara şefkatle yol gösterdi. Yuhanna ve kardeşi, O’nu kabul etmeyi reddedenlerin üzerine gökten ateş yağdırmasını buyurmayı istediklerinde İsa onları azarladı ve, “Siz ne biçim bir ruhta olduğunuzu bilmiyorsunuz” dedi (Luka 9:55).

Elçilerin konuşmacısı olan Petrus, İsa onu bu konuda zaten uyarmış olduğu halde Efendisi’ni inkâr ettiğinde, Petrus acı acı ağladı. Ancak, ölümden dirilmiş olan Meryem’in Oğlu, onu aradı, onu bağışladı ve onu yine Rabbi’ne hizmet etmeye davet ederek teselli etti.

O’na ihanet eden Yahuda, Efendisi’ni düşmanlarına bir öpücükle teslim ettiğinde, İsa onu lanetlemedi ve azarlamadı, bunun yerine ona, “Arkadaş, ne yapacaksan yap. "İnsanoğlu'na bir öpücükle mi ihanet ediyorsun?" (Luka 22:48; Matta 26:50) dedi.

İsa, Tanrı’nın sevgisinin beden almış halidir. Gökteki Babası merhametli olduğu gibi O da merhametliydi (Luka 6:36). İyileştirme mucizeleri fakirler ve hastalara olan merhametinin bir kanıtıydı. Biricik oğlunun cenazesine gitmekte olan ağlayan dul kadını görünce, Mesih cenaze alayını durdurdu, kadının oğlunu diriltti ve onu annesine geri verdi.

Sağlıklı insanların yanlarına gelmelerine izin verilmeyen on cüzamlı adam, İsa’nın oradan geçeceğini duyunca, uzaktan O’na seslenip O’ndan kendilerini iyileştirmesini istediler. İsa onları Kendinden uzaklaştırmadı bunun yerine onların cüzam hastalığını Sözü’nün yetkisiyle iyileştirdi.

Cinli insanları gördüğünde, kirli ruhlar çaresizlik içinde haykırdılar, İsa onlardan uzaklaşmadı, cinlenmiş kişileri Yüce Sözü aracılığıyla kirli ruhlarından özgür kıldı.

İsa, öğrencilerini boğulmaktan kurtarmak için fırtınayı dindirdi. Kendisini dinlemekte olan beş bin aç kişiyi sadece beş somun ekmek ve iki balığı kullanarak doyurdu. Çatıda bir delik açılarak önüne indirilmiş olan felçli adamın günahlarını bağışladı, çocukları kutsadı ve Lazar’ın kız kardeşine, “İman edersen Tanrı'nın yüceliğini göreceksin” diyerek cesaret verdi (Yuhanna 11:40).

İsa, herkesi, düşmanlarını bile sevdi. İnsanların günahlarını ve onların kendilerini kurtarmaya güçlerinin yetmediğini biliyordu. Bu yüzden, daha önce Yeşaya peygamberin “Aslında hastalıklarımızı o üstlendi, acılarımızı o yüklendi. Bizse Tanrı tarafından cezalandırıldığını, vurulup ezildiğini sandık. Oysa bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk. Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi” diyerek bildirmiş olduğu gibi (Yeşaya 53:4-6) dünyanın günahlarını yüreğine aldı ve onlar için kefaret etti. Meryem’in Oğlu, dünyanın kurtarılışını tamamladı ve Tanrı’nın kabul ettiği doğruluğu yürürlüğe koydu. Kefaret eden ölümü aracılığıyla bizleri Tanrı’dan gelen teselli edici Ruh’u almaya yeterli kıldı.


Kutsal Ruh’un Mesih’in izleyicilerinin içine gelmesi

Kalbini Tanrı’nın sevgisine ve Mesih’in iyileştiren merhametine açan ve O’nun sunduğu kefareti kabul eden herkes, aynı zamanda gerçeğin Ruhu olan tanrısal teselli Ruhu’nu alır. İsa ölmeden kısa bir süre önce Kendisini izleyenlere, “Ben de Baba'dan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhu'nu verecek. Dünya O'nu kabul edemez. Çünkü O'nu ne görür, ne de tanır. Siz O'nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır” diye söz vermişti (Yuhanna 14:16-26; 15:26-27; 16:7-14). Teselli eden Ruh, Baba’nın büyük vaadidir. Tanrı O’nu, Mesih’in isminde, O’nu isteyen herkese verir (Luka 11:13).

Bu Kutsal Ruh bizlere, ruhsal Babamız olan Tanrı hakkındaki, kendimiz hakkındaki ve gelecek hakkındaki gerçeği bildirir. Yüreğimizin gözlerini Tanrı’nın gerçeğine açar, içimize gerçek imanı yerleştirir ve bize sonsuz güvence verir. O, Yargı Günü’nde bizim Savunucumuz ve vicdanımız bizi suçumuz hakkında ikna ettiğinde Teselli edenimizdir.

Gerçeğin Ruhu, yaşamlarımızın her anında bizlere yol gösterir, elçi Pavlus’un tanıklık ettiği gibi, “Tanrı'nın Ruhu'yla yönetilenlerin hepsi Tanrı'nın oğullarıdır” (Romalılar 8:14)

Bu teselli eden Ruh bizlere, akılsızlık, sıkıntı ve başarısızlık zamanlarımızda yardım eder. Bizlere güvence ve esenlik verir. Bizleri gizli tehlikelere karşı korur. Ve bizleri ölümün pençesinden kurtarır. Bu Ruh, bizleri bilge ve alçakgönüllü bir şekilde yaşamaya esinlendirir ve eğer günahlarımızı reddedip onlardan nefret edersek günahlarımızı yener. Tanrı’nın Ruhu kutsaldır, bizi kutsallaştırmayı ister ve bizleri suçlarımızı Tanrı’nın önünde itiraf etmeye yöneltir. Bizleri doğruyu söyleme, paklık ve barışma yolunda ilerletir.

Tanrısal Tesellici Kendisini değil, Kurtarıcımız olan Meryem Oğlu’nu yüceltir ve O’nun sevgisinin işaretlerini anlamamıza yardım eder. Tanrı’nın Ruhu, Kendi başına sonsuz yaşamdır ve hiçbir zaman son bulmayacak olan güçtür. O bizleri teselli eder ve yaşamı aracılığıyla ölümümüzü yener ve sonsuza dek içimizde kalır.

Teselli eden Ruh, Mesih’i izleyenler Mesih’in kefaretine inandıkları için onların içinde yaşar. Kutsal Ruh onların davranışlarını düzeltir böylece onların içinde Tanrı’nın sevgisi, iyiliği ve şefkati gözükür. Bu Tesellici bizleri Tanrı Sözü’nü yaymaya ve ihtiyacı olanlara hizmet etmeye yöneltir. Bizleri övgü ve minnettarlık ilahileriyle doldurur.

Merhamet dolu Tesellici, bizleri teselli eden kişilere dönüştürmeyi istiyor. Elçi Pavlus’un dediği gibi, “Her türlü tesellinin kaynağı olan Tanrı'ya, merhametli Baba'ya, Rabbimiz İsa Mesih'in Tanrısı ve Babası'na övgüler olsun! Kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor” (2 Korintliler 1:3-4).

Tanrı’nın Ruhu, etrafımızdaki durumu hemen değiştirmez ama ilk önce bizleri Mesih’in kurtarışı aracılığıyla değiştirir. Yüreklerimiz Kurtarıcımız’ın özlemini çeker, çünkü O bizleri başlangıçtan beri sevmiştir. Müjdesi’nin ayetleri aracılığıyla bizlere lütfunun gücünü verir. Mesih’in sözlerini okuyan, onları yerine getiren ve onlara göre hareket eden insan kutlu ve mutlu biri olarak kalacaktır.

Siz Tanrı’nın tesellisini yaşadınız mı? Teselli eden Ruh’un gerçeği hakkında daha çok şey bilmek istiyorsanız, karanlığın ortasında Tanrı’yla esenlik bulmanız için size Mesih’in Müjdesi’ni, onun üzerinde düşünmenize yardım edici yazılar ve dualarla birlikte size ücretsiz olarak yollamaya hazırız.

Etrafınızdaki ihtiyacı olan insanları teselli edin: Eğer bu broşürün sözleri size yeni bir umut verdiyse onu Tanrı’yla esenliğin peşinde olanlara verin ki onlar da çaresizliklerinde teselli bulabilsinler. Kaç tane broşür dağıtmayı istediğinizi bize söyleyin ki biz de size bu hizmetiniz için sınırlı sayıda broşür yollayabilelim.

YAŞAM SUYU
ERDEM CAD. NO:86 BUCA
35160 İZMİR
TÜRKİYE

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on July 29, 2013, at 12:30 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)