Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 012 (The prayer of thanksgiving)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

2. Elçinin Koloseliler için şükran duası (Koloseliler 1:3-8)


Koloseliler 1:3-8
3 Sizler için dua ederken Tanrı'ya, Rabbimiz İsa Mesih'in Babası'na her zaman şükrediyoruz. 4 Çünkü Mesih İsa'ya iman ettiğinizi ve bütün kutsalları sevdiğinizi duyduk. 5 İmanınız ve sevginiz göklerde sizin için saklı bulunan umuttan kaynaklanıyor. 6 Bu umudun haberini gerçeğin bildirisinden, size daha önce ulaşan Müjde'den aldınız. Müjde, onu işittiğiniz ve Tanrı'nın lütfunu gerçekten anladığınız günden beri aranızda olduğu gibi, bütün dünyada da meyve vermekte, yayılmaktadır. 7 Müjde'yi bizim adımıza Mesih'in güvenilir hizmetkârı olan sevgili emektaşımız Epafras'tan öğrendiniz. 8 Ruh'tan kaynaklanan sevginizi de bize o bildirdi.

Biz

Mektubunun giriş bölümünde Hıristiyanlığın ana hatlarını anlatan Pavlus, Şükran duasında esenliğimizin doluluğuna değinir. Mektubun daha sonraki bölümleri Kolose kilisesini özel sorunlarına ayrılmıştır. Tüm bunları yazarken biz kipini kullanmaya özen gösterir, çünkü kiliseler için dua ederken, Timoteos, Epafras ve diğer arkadaşları hep yanında bulunmaktaydılar ki, bu ruhsal başarıya açılan kapının anahtarıydı. (Matta 18:1920; 28:20) Toplu halde yapılan çalışmalarda, kilisenin ve üyelerinin somut sorunları öncelik taşımamaktaydı. Herkes düşüncelerini gerçek nedenlere yoğunlaştırıyorlardı.

Baba sayesinde

Kolose kilisesinin varlığına ve gelişmesine dua ederken, teşekkür ettikleri tanımadıkları bir Tanrı değil, İsa Mesih’in Babasıydı. Her gerçek kilise, Üç cevherli Tanrı’nın Lütfuyla oluşan bir mucizedir, çünkü İsa Babası ile sağladığı uyum içinde, ruhsal ölüleri günahlarından arındırmış, diriltmiş ve iyileştirmiştir. Bu, gökyüzünde iblise ayrılmış olan bölüme yapılan bir saldırı, İsa Mesih’in karanlık güçlere karşı kazandığı zafer, Kutsal Ruh’unun eseridir. Hapishanede dua eden topluluk, Anadolu’daki yeni kilise için yalnız bir kez dua etmemiştir, onlar bu işi sürekli yapmaktadırlar. Mektubun alıcısına inançlarına gösterdikleri sadakat için teşekkür edilmiş, ruhsal savaşlarında yalnız olmadıkları anımsatılmıştır. İmanlı üyelerinin, diğer üyelere teşekkürlerini iletebilmesi için liste hazırladığı kiliselere ne mutlu. Doğal olarak ilk planda, İsa’ya bağışları için yalnız bir kere değil, her fırsatta sadakatle ve Kutsal Ruh’un yönetiminde dua edilmesi vardır.

Dua: Göklerdeki Babamız, İsa adına kurduğun, günümüzün yoldan çıkmış ve karanlık dünyasında, gökyüzünde ki mucizeleri yeryüzüne indiren kiliselerin için sana teşekkür ediyoruz. Bize yardım et ki, senin düşündüğümüzden çak daha fazla işler yaptığını öğrenelim, anlayalım. Amin.

Soru 12: Elçi ve ekibi niçin durmadan Kolose kilisesi için dua etmektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 15, 2011, at 07:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)