Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 076 (The Secret of Paul’s Ministry)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
3. BÖLÜME EK ROMA KİLİSESİNDEKİ LİDERLER İÇİN, PAVLUS’UN KARAKTERİYLE İLGİLİ ÖZEL RAPOR (Romalılar 15:14 – 16:27)

2. Pavlus’un Hizmetinin Sırrı (Romalılar 15:17-21)


ROMALILAR 15:17-21
17 Bunun için Mesih İsa’ya ait biri olarak Tanrı’ya verdiğim hizmetle övünebilirim. 18-19 Ulusların söz dinlemesi için Mesih’in benim aracılığımla, sözle ve eylemle, mucizeler ve harikalar yaratan güçle, Kutsal Ruhun gücüyle yaptıklarından başka şeyden söz etmeye cesaret edemem. Yeruşalim’den başlayıp İllirikum bölgesine kadar dolaşarak Mesih’in Müjdesini her yerde duyurdum. 20 Bir başkasının attığı temel üzerine inşa etmemek için Müjdeyi Mesih’in adının duyulmadığı yerlerde yaymayı amaç edindim. 21 Yazılmış olduğu gibi: "Ondan habersiz olanlar görecekler. Duymamış olanlar anlayacaklar."

Pavlus, toplum için yaptığı hizmetlerinden ve zaferinden, sevinç duydu ve onları yüceltti. Ancak, işlerinin ve sözlerinin kendisinden gelmediğini ama kendisinde konut kurmuş olan ve onun aracılığıyla konuşan ve çalışan İsa Mesih’ten geldiğini açıkça söyledi. Yahudi olmayanların elçisinin, Mesih’in kendisi tarafından oluşturulmayan, sonuçlar ve etkilerle ilgili konuşmak için cesareti yoktu ama kendisini, onun rehberliğine itaat eden, Kurtarıcı’nın bir kölesi olarak değerlendirdi. Onun “Mesih’te” olduğu gerçeği, elçinin hayatındaki sırdır. Mesih’in düşüncelerini düşündü, Mesih ne vahiy ettiyse onu söyledi ve kendisine neyi yapmasını emrettiyse onu yaptı. Bu; Elçilerin İşleri Kitabının yazılmasındaki kırmızı hat ve bugün kiliselerdeki her bir vaazın sırrıdır. Pavlus’un kendisini hayatı için köle yaptığı, diri Rab İsa Mesih’in amacı barbar insanların, iman aracılığıyla, Mesih’e itaat etmeleriydi.

Pavlus’un konuşma ve yazıları bu hizmet için yeterli değildi. Bu nedenle, yorucu yolculuklara, garip yiyeceklere, elle yapılan işlere ve mucizeler yapmaya katlanması gerekiyordu. Tüm konuşmalarının, işlerinin ve mucizelerinin; kendi gücüyle değil ama Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un gücüyle olduğunu bildirdi. Etkili hizmetinin sırrı; tamamen kendi özverisi ve Kurtarıcı Mesih’in görkemiydi.

Pavlus hizmetinin Yeruşalim’den Anadolu’ya ve Batı Yunanistan’a yayıldığını bildirdi. Tüm bu bölgeler Roma devletine bağlıydı ve Pavlus yorucu ve tehlikeli yolcuklarının çoğunu bir at üzerinde ya da araba üzerinde değil, yürüyerek yapmıştı. İnançsızları, cahilleri ve putperestleri İsa’ya kazandırmak için, hizmet ederken, kendisini tüketti. Ayrıca, hizmetinin saygınlığının; İsa’nın bilinmediği şehirlerde, kasabalarda ve bölgelerde, Mesih’in müjdesinin duyurulması olduğunu da bildirdi. O acı çektiği sıkıntı ve tehlikelerde, önünde hiç kimsenin ona örnek olmadığı ama hizmette ilk olduğu için, başkalarının temeli üzerine bina etmek istemedi. Hizmeti aracılığıyla, Yeşaya peygambere yapılan kutsal vaatleri yerine getirdi: “Pek çok ulus ona şaşacak, Onun önünde kralların ağızları kapanacak. Çünkü kendilerine anlatılmamış olanı görecek, duymadıklarını anlayacaklar.” (Yeşaya 52:15)

Yahudiler, sadece kendilerini Tanrı’nın halkı olarak değerlendiren çoğunluğu, bu kutsal planla ikna olmamıştı. Fakat müjdesel kanıtlarda ve Tanrı’nın Yahudi olmayanlar olan vaatlerinde bulunan hizmetinin gerçeğini Yahudi olmayanların arasında açıkladı.

DUA: Göksel Babamız, İsa Mesih aracılığıyla şükrediyoruz, çünkü onun sadık hizmetkârları kendi adlarına konuşmadılar ya da kendi güçleriyle iş yapmadılar ama Mesih’in adına konuşup, onun adına işlerini yaptılar ve ondan güç aldılar. Hizmetkârlarını, kendi isteklerine uygun yapacakları işlerden ve sarf edecekleri sözlerden koru ve onları Mesih’in sonsuz ruhsal bedeninde sabitle. Amin.

SORU:

  1. Elçi Pavlus’un hizmetlerindeki sır nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:26 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)