Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 068 (Be Obedient to your Authorities)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

5. Yönetimlerinize Karşı İtaatkar Olun (Romalılar 13:1-6)


ROMALILAR 13:1-6
1 Herkes, baştaki yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı’dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur. 2 Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı buyruğuna karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır. 3 İyilik edenler değil, kötülük edenler yöneticilerden korkmalıdır. Yönetimden korkmamak ister misin, öyleyse iyi olanı yap, yönetimin övgüsünü kazanırsın. 4 Çünkü yönetim, senin iyiliğin için Tanrı’ya hizmet etmektedir. Ama kötü olanı yaparsan, kork! Yönetim, kılıcı boş yere taşımıyor; kötülük yapanın üzerine Tanrı’nın gazabını salan öç alıcı olarak Tanrı’ya hizmet ediyor. 5 Bunun için, yalnız Tanrı’nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir. 6 Vergi ödemenizin nedeni de budur. Çünkü yöneticiler Tanrı’nın bu amaç için gayretle çalışan hizmetkârlarıdır.

Birçokları farklı görüşlerdeki tartışmalar nedeniyle acı çeker; bakanların dalaverelerinden, adaletsiz hükümetlerden ve sonu gelmez karışıklıklardan. Bu dünyada günahsız hiç kimse olmadığı için, mükemmel yönetim de yoktur. Bu nedenle, Tanrı’nın size ve ailenize sevgi duyduğu gibi, siz de yönetiminize sevgi duyun.

Elçi, Tanrı’nın kendisi tarafından desteklenmedikçe ve tanınmadıkça, hiçbir yönetimin insanlar üzerinde hüküm süremediğini gördü. Bunun için de, sonsuz Yargıç’a karşı sorumludurlar. Bu nedenle de, bozulmuş olan insanlar, muhtemelen, belki de bozuk bir yönetimi hak ediyor.

Yahudi olmayanların elçisinin sözlerinin anlamlarını derin bir şekilde algıladığınızda, ilginç ifadeler bulacaksınız:

a) Tüm yönetimler, onun isteği ve bilgisi dışında hiçbir şey olamayacağı için, Tanrı tarafından belirlenmiştir.

b) Her kim yönetimine itaatsizlik ederse, Tanrı’ya itaatsizlik etmiş olur.

c) Her kim yönetime baş kaldırırsa, adil bir ceza alır.

d) Rab, bakanları ve başkanları suç ve sahtekârlık için bir korku nedeni olmaları ve eşitlik ve bilgelikle adaletin kılıcını kullanmaları için çağırdı.

e) İyi işler yapanlara gelince; onların korkmasına gerek yoktur. Onlar sadece, Tanrı’nın hizmetkârı olarak adlandırılan ve doğru olanları yapıcı işlerine devam etmeye teşvik eden, adil bir yönetime ihtiyaç duyarlar.

Elçi Pavlus yönetimleri iki kere; “Tanrı’nın hizmetkârı” olarak tanımlıyor. Bunun için, eğer doğruluk ve gerçeğin ilkelerini oluşturursa, Tanrı onu ve halkını ödüllendirecek ve bereketleyecektir. Ama eğer gerçeği saptırırsa ya da rüşvet alırsa, o zaman da, Tanrı onu cezalandıracaktır. Yönetimin çalışanları ise, kendileri için yapılan tanımlamaya göre, Tanrı’nın hizmetkârlarıdırlar ve ya Tanrı’nın korumasını ya da yargısını alırlar.

İsa: “Öyleyse Sezar'ın hakkını Sezar'a, Tanrı'nın hakkını da Tanrı'ya verin” (Matta 22:21) diyerek bu olayı, insanın görevleri ve vergi ödemelerine bağlayarak, insanlar için bir yükümlülük haline getirdi. Bu açıklama aracılığıyla, Mesih insanı bir gecikme olmaksızın, yönetimine karşı sorumluluklarını sadakatle yerine getirmesini söylemiş ve aynı zamanda da yönetimin yetkisini de sınırlandırmıştır. Bu nedenle, eğer bir yönetim gerçek Tanrı’ya ve onun emirlerine karşı olursa ya da Gerçek Tanrı’dan başka tanrılara tapınmayı emrederse, “İnsanlardan çok, Tanrı'nın sözünü dinlemek gerektiği” (Elçilerin İşleri 5:29) için, insan böyle bir yetkiye karşı gelebilir. Hatta böylesine bir muhalefet, imanı nedeniyle, onun kovulmasına, işkence görmesine ya da öldürülmesine neden olsa bile. Akdeniz’in çevresindeki topraklar, yönetimleri için dua eden savaşçılar olan ama Mesih’in Ruh’una karşı olan onların yargılarına karşı çıkan, şehitlerin kanıyla sulanmıştır.

Kutsal Kitap bize, son günlerde dünya halkları arasında Mesih karşıtı yönetimlerin artacağını ve o yönetimlerin Baba, Oğul ve Kutsal Ruh yerine, kendilerine tapınmalarını emredeceklerini söylüyor. O aynı zamanda, her kim Tanrı’ya dua ederse, Mesih karşıtının emirlerine karşı gelmiş olarak değerlendirilecek ve acı dolu bir şekilde de ölecektir demiştir. Buna rağmen, insan için; sonsuza kadar mahvolmaktansa, kısa bir süre acı çekmek daha iyidir.

Yönetimin başındaki kişinin Tanrı’nın sadık lütfu olmadan iyi olanı yapamayacağı için, seçilmiş olan yönetimler ve sağladığı hakları anlayabilmemiz adına hazırlanan anayasa için de, dua etmek ayrıca görevimizdir.

DUA: Rab İsa, insanlardan çok Baba’na itaat ettin ve bunun için de çarmıha gerildin. Yönetimimizin iyi olması için dua etmemize yardım et ve eğer bizleri inançsızlığa ya da kötü olanı yapmaya zorlarlarsa da, onlara karşı gelebilmemiz için bize cesaret ver. Amin.

SORU:

  1. Yönetimlerin yetki sınırları nelerdir ve neden insandan çok Tanrı’ya itaat etmeliyiz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:20 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)