Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 043 (In Christ, Man is Delivered)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 1 - Tanrı’nın Doğruluğu tüm Günahkarları Mahkum eder ve tüm İnananları Mesih’te Kutsar (Romalılar 1:18 - 8:39)
D - Tanrı’nın Gücü Bizleri Günahın Gücünden Kurtarır (Romalılar 6:1 - 8:27)

6. İnsan; Mesih’te Günah, Ölüm ve Mahkumiyetten Özgür Kalır (Romalılar 8:1-11)


ROMALILAR 8:9-11
9 Ne var ki, Tanrı'nın Ruhu içinizde yaşıyorsa, benliğin değil, Ruh'un denetimindesiniz. Ama içinde Mesih'in Ruhu olmayan kişi Mesih'in değildir. 10 Eğer Mesih içinizdeyse, bedeniniz günah yüzünden ölü olmakla birlikte, aklanmış olduğunuz için ruhunuz diridir. 11 Mesih İsa'yı ölümden dirilten Tanrı'nın Ruhu içinizde yaşıyorsa, Mesih'i ölümden dirilten Tanrı, içinizde yaşayan Ruhu'yla ölümlü bedenlerinize de yaşam verecektir.

Pavlus Romadaki ve her yerdeki inananlara, onların yaşamları Kutsal Ruh’un etmenleri ve gücünde oluşturulduğu için, Tanrı’nın Ruh’unun onların tembel bedenlerine ve art niyetli benliklerine üstün geleceğinin tanıklığını verdi. Bu nedenle, onları yarattı, yeniden doğmalarına ve büyümelerine neden oldu, onları korudu, teselli etti, Tanrı’nın sevgisiyle doldurdu, değişik hizmetler için teşvik etti ve bu hizmetler için onları güçlendirdi. Her inanan, Kutsal Ruh’un kendisinde konut kurmasından memnun olur.

Hıristiyan kelimesi; “Tanrı’nın Ruh’uyla mesh edilmiş” anlamına geldiği için, yüreğinde Kutsal Ruh konut kurmayan kişi, bir Hıristiyan ailede doğmuş olsa bile, henüz bir Hıristiyan değildir. Mesih’in kendisi de Baba’nın Ruh’unun doluluğuyla mesh edildiği için, o da bir inanlıdır. Ne isim, ne köken, ne vaftiz uygulaması ne de kiliseye bağış ödemelerine katılmanız, sizleri Hıristiyan yapar. O sadece, yüreklerinizde konut kurmuş olan, Rab’bin gücü üzerinden olur. Böylece, ona ait ve onun diri tapınağında bir taş olarak, Mesih’te etkin birer üye olabilirsiniz. Her kim yaşamın bu armağanını almaz ve Tanrı’dan kaçar durumda kalırsa, Mesih’le yapacak bir şeyi yoktur. Mesih’ten ayrılmış olur. Her kim Kutsal Ruh’tan doğarsa, onun topluluğunda yaşayarak, Mesih’e yakındır ve ona ait olur. Öyleyse, ılık olmayın ama her kim tam olarak Mesih’e sımsıkı sarılmıyorsa, sonsuza kadar onunla bir ortaklığı olamayacağını da dikkate alın. Mesih sizi tamamen istiyor ve tüm doluluğuyla da içinizde konut kurmak istiyor. Aksi takdirde, tereddüt edilen iman da iman olmadığı için, ondan ayrı düşmüş olursunuz.

Sevgili kardeşim, eğer onun sevgisinin mesh edişini elde ederseniz sizlerde konut kuracağı için, Rab’be tapının. Her kim Ruh’ta yaşarsa, bu da onların zihinlerinde var olduğunu onlara kanıtladığından, bu mucizeye tanıklık etmiş olurlar.

Hem Mesih’in hem de günahın bedeninizde, birlikte, konut kuracağını düşünmeyin. Mesih’im severken, aynı zamanda, başkalarından nefret edemezsiniz. Ahlaksızlığa ve Kutsal Ruh’un doluluğuna teslim olamazsınız. Ruh kıskanç olduğundan, günahlarınızı acımasızca yok eder. Vicdanınız, tüm günahlarınızı itiraf etmedikçe, gözyaşları içerisinde tövbe etmedikçe, bıkkınlıkla ondan nefret etmedikçe, kibrinizi yok etmedikçe ve kirli benliğinizi yaratıcınız Mesih’e teslim etmedikçe, huzur bulmaz. Tanrı’nın Ruh’u günahlarınızla mücadele eder ve İsa sizleri ahlaksızlığa çağırmadığı ama kutsal olmaya çağırdığı için de, sizi tamamen kutsar.

Eğer Mesih’e ve onun vaatlerine inanırsanız, Mesih’in kanı sizleri tüm günahlarınızdan temizler. Onun gücü sizin zayıflığınızda büyüyecektir. İradeniz güçlenecek ve kendinizi inkâr edecek ve Tanrı için yaşayacaksınız. Bedeninizin günahlarınız için öleceğini unutmayın. Ama size verilmiş olan Ruh sonsuza kadar yaşayacaktır. Bunun için, eşsiz bir umuda sahibiz. Çünkü bizler, Rab’bin gelişini bekleyen lütfun bir güvencesi olarak, içimizdeki Tanrı’nın yaşamına dayanıyoruz.

Mezardan çıktığında Mesih’te çalışan aynı güç, bugün, yaşayan her inananın içine akmaya devam ediyor. Tanrı, Mesih’inin ikinci gelişinde, içimizde bulunan onun hayat enerjisini harekete geçirecektir. Bu da, bizler lütuf aracılığıyla yaşıyorken, Tanrı’nın Ruh’u görkemde, coşkuda ve güçte bizde çalıştığı ve o Tanrı’nın kendisi olduğu için, inanmayan kalabalıkların ölü ruhlara sahip olduklarını ortaya çıkartacaktır.

DUA: Diri olan Rab’bimiz, Mesih’in ölümü aracılığıyla aklanmış ve ona sımsıkı sarılmış olarak yaşayabilelim diye Kutsal Ruh’unu bizlere verdiğin için, sana tapınırız. İnançsızlığımızdan ve bozulmuşluğumuzdan bizleri kurtardın. Kindar insanların arasında, senin Oğulların olarak yaşayabilelim diye lütfunun güvencesi içimizde konut kurduğu için ve bizler senin tarafından korunduğumuz ve ölüm bizleri mahkûm edemeyeceği için, sana şükrederiz. Amin.

SORU:

  1. Mesih’e inananlara, Kutsal Ruh ne verir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:52 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)