Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 003 (Identification and apostolic benediction)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Açılış: Selamlama, Tanrı’ya şükür sunma ve Mektubunun Özlü Sözü Olarak “Tanrı’nın Doğruluğu” üzerine vurgu (Romalılar 1:1-17)

a) Tanımlama ve elçisel kutsama (Romalılar 1:1-7)


ROMALILAR 1,2–4
2–4 Tanrı, öz Oğlu Rabbimiz İsa Mesih'le ilgili olan bu müjdeyi peygamberleri aracılığıyla Kutsal Yazılarda önceden vaat etti. Bedence Davut'un soyundan doğan Rabbimiz İsa Mesih'in, kendi kutsal ruhu sayesinde ölümden dirilişiyle Tanrı'nın Oğlu olduğu kudretle ilan edildi.

Nil nasıl kıraç bölgeleri nemlendirip yumuşatır ve o topraklar da meyve vermeye başlarsa, müjde de inananlara güç vererek onları coşkuyla doldurur ve meyvelerle bereketli yapar. Müjdenin büyük gizemi hala çalışan ve gelecek olan İsa Mesih’tir. Bir kitaba inanmaya çağrılmadınız ama tarihsel ve zamansız bir karaktere inanmaya çağrıldınız. Binlerce yıl önce Tanrı peygamberleri aracılığıyla, tertemiz bir bakireden ve Tanrı’nın Ruhundan bir adam doğacak ve onun adı Tanrı’nın Oğlu olacak diye bildirdi. Tevrat bu olayla ilgi ön bildirimlerle doludur. Bu nedenle her peygamber, mesajında, Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olduğunu itiraf eder. Öyleyse, eğer Tanrı kendini Kutsal Üçlükte, kendi tekliğinde, açıkladıysa ve sağlıksız düşüncelerimizi değiştirmek için bizleri daha derin ve yepyeni bir bakış açısına yükseltirse buna kim karşı çıkabilir? Mesih geldiğinden beri, merhametli Oğul bizlere Tanrı hakkında, yeni bir görüş ya da ders önerdiği için, Tanrı’nın bağışlayıcı ve sevgi dolu Baba olduğunu öğrendik: O sevgidir.

Ve bir peygamber ve Zebur’un yazarı olan, Tanrı’dan kendi neslinden birinin En Yüce Olanın Oğlu olacağı sözünü alan Kral Davut’un tohumlarından doğan Tanrı’nın oğlu, gerçek bir insan oldu (2. Samuel 7:14). Bu bedenleşmede, sonsuz olan Mesih üzerine bizlerin et ve kemikten oluşan zayıflığımızı giydi ve tıpkı bizlerin de ayartıldığı gibi, her şekilde, ayartıldı.

Ancak Kutsal Ruh tüm doluluğuyla onda konut kurduğu için, o günahsız ve ölümün onun üzerinde gücü olmadığından, günahın bedenine üstün geldi. İsa mezardan çıktığında, insanoğlunun düşmanı olan ölümün üzerinde güvenli bir şekilde hâkimiyet kurarak ve zafer kazanarak, etkin ve karşı konulamaz bir şekilde gücünü kanıtladı. Bu muhteşem olay boyunca Tanrı İsa’nın oğulluğunu onayladı ve orada hüküm süren ve Baba ve Kutsal Ruh’la birlikte yaşayan İsa’nın: “Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi” dediği gibi, gerçek Rab olarak kendisinin sağ tarafında oturmasını ona nasip etti; sonsuzlarca tek olan Tanrı.

Mesih’in gücü Pavlus’tan çıktı ve kiliselere dağıldı ve İsa’nın gücü, hala, bakireden Doğanın kendisinin Rabbi olduğunu itiraf eden herkeste çalışmaya devam ediyor. “İsa Mesih Rabbimizdir” açıklaması Hıristiyanlık başladığından beri bizlerin imanının özeti şeklinde bir açıklamadır. Kutsal Üçlüğün gizeminin tüm anlamını içerir: kurtuluşun gücü ve umut.

DUA: Tanrı’nın Oğlu, sevginle bedenlendiğin ve bedeninle de ölüm ve günaha galip geldiğin için Sana tapınırız. Lütfen bizlerin ölümlü hayatlarını minnettarlığımızın göstergesi olarak kabul et ve bizleri Kutsal Ruhunla arıt ki bizler de senin sevgi krallığın için yetkin olabilelim. Düşüncelerimiz, konuşmalarımız ve davranışlarımızda bizlere egemen olmanı rica ediyoruz. Böylece, ulusumuzun içinde senin doluluğunun köleleri olanlara, sadık birer tanık olabilelim. Amin.

SORU:

  1. Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olması açıklaması ne anlama gelmektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:21 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)