Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 043 (First Persecution of the Christian Church at Jerusalem)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

1. Hristiyan Kilisesine İlk Zulümler ve İnanlıların Samiriye'ye Dağılışları (Elçilerin İşleri 8:1-8)


Elçilerin İşleri 8:4-7
Bunun sonucu dağılan imanlılar, gittikleri her yerde Tanrı sözünü müjdeliyorlardı. Filipus, Samiriye Kenti’ne gidip oradakilere Mesih’i tanıtmaya başladı. Filipus’u dinleyen ve gerçekleştirdiği belirtileri gören kalabalıklar, hep birlikte onun söylediklerine kulak verdiler. Birçoklarının içinden kötü ruhlar yüksek sesle haykırarak çıktı; birçok felçli ve kötürüm iyileştirildi.

Şeytan her zaman kiliseyi yok etmek için uğraşıyor. İstefanos’un ölümünden hemen sonra Hristiyanlar’a karşı çok ciddi bir zulüm başladı. Ancak Şeytan’ın tüm çabaları kiliseyi yok etmeye yetmez, aksine kilisenin ruhsal hayatını güçlendirir. İnanlı erkek ve kadınlar Yeruşalim’deki cezaevlerinde sıkıntı ve işkencelerle karşılaşmaya başladılar. Kilisenin birçok üyesi, Yüksek Kurul’un söz sahibi olmadığı bölgelere kaçmıştı. Bu mülteciler kendilerine hemen bir ev bulamadılar. Muhtemelen Yeruşalim’deki evlerine bir an önce dönmeyi umut ediyorlardı. Ama bunun aksine bir o kadar da sevinçliydiler, çünkü Tanrı’nın Egemenliği sevinçli bir şekilde duyuruluyordu. İmanları sağlamdı ve Yakup’un etkileyici sözünü anlamışlardı: “Kardeşlerim, çeşitli denemelerle yüz yüze geldiğinizde bunu büyük sevinçle karşılayın. Çünkü bilirsiniz ki, imanınızın sı-nanması dayanma gücünü yaratır. Dayanma gücü de, hiçbir eksiği olmayan, olgun, yetkin kişiler olmanız için tam bir etkinliğe erişsin” (Yak.1:2-4).

Filipus, yedi diyakondan birisidir. Kendisi Samiriye bölgesine kaçıp Şekem’de, Nablus yakınlarında sığınacak bir yer bulmuştu. Kendisini dinleyenlere tanrısal bir adamdan bahsediyordu. Bu adam ölümü yenmiş, günahlardan kurtarmış, Şeytan’ı alt etmiş, göklere alınmış, Tanrı’yla bizleri barıştırmış ve şimdi Tanrı’nın sağında oturup bizlere Baba’yla aracılık eden konumdadır. Öyleki O’na iman edip yüreğini Kutsal Ruh’a açan kişi de aynı şekilde O’nun sayesinde kötü güçlere karşı durur. Filipus, Mesih’in hizmetinde çalıştıkça, Kutsal Ruh’un gücü ondan akmaya başladı. Kötü ruhlar, cine tutsak olanların içlerinden çığlıklar içinde çıkmaya başladı. Umutsuzlar teşvik edildi ve sakatlar yürümeye başladı. Herkes sevinç içinde bu vaize koşuyordu. Mesih’teki kurtuluş müjdesi gelmiş ve tüm şehir sevinçle dolmuştu.

Soru 43: Mesih’e iman etmekle O’nun hizmetkârlarının sözlerine inanmak arasındaki fark nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:43 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)