Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 053 (The Parable of the Potter and his Vessel)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Georgian -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
BÖLÜM 2 - TANRI’NIN DOĞRULUĞU, ONUN SEÇİLMİŞLERİ OLAN YAKUP’UN ÇOCUKLARININ YÜREKLERİNİN KATILAŞMASINDAN SONRA BİLE, SARSILMAZ (Romalılar 9:1-11:36)
3. İsrail’in Büyük Çoğunlu Ona Karşı Olsa Bile, Tanrı Doğru Olarak Kalmaya Devam Eder (Romalılar 9:6-29

c) Yahudi ve Hıristiyanlara Ait Olan Çömlekçi ve Kap Benzetmesi (Romalılar 9:19-29)


ROMALILAR 9:19-29
19 Şimdi bana, "Öyleyse Tanrı insanı neden hâlâ suçlu buluyor? Onun isteğine kim karşı durabilir?" diyeceksin. 20 Ama, ey insan, sen kimsin ki Tanrı’ya karşılık veriyorsun? "Kendisine biçim verilen, biçim verene, 'Beni niçin böyle yaptın' der mi?" 21 Ya da çömlekçinin aynı kil yığınından bir kabı onurlu iş için, ötekini bayağı iş için yapmaya hakkı yok mu? 22 Eğer Tanrı gazabını göstermek ve gücünü tanıtmak isterken, gazabına hedef olup mahvolmaya hazırlananlara büyük sabırla katlandıysa, ne diyelim? 23 Yüceltmek üzere önceden hazırlayıp merhamet ettiklerine yüceliğinin zenginliğini göstermek için bunu yaptıysa, ne diyelim? 24 Yalnız Yahudiler arasından değil, öteki uluslar arasından da çağırdığı bu insanlar biziz. 25 Tanrı Hoşea Kitabında şöyle diyor: "Halkım olmayana halkım, Sevgili olmayana sevgili diyeceğim." 26 "Kendilerine, 'Siz halkım değilsiniz' denilen yerde, Yaşayan Tanrı’nın çocukları diye adlandırılacaklar." 27 Yeşaya, İsrail için şöyle sesleniyor: "İsrail oğullarının sayısı Denizin kumu kadar çok olsa da, Ancak pek azı kurtulacak. 28 Çünkü Rab yeryüzündeki yargılama işini Tez yapıp bitirecek." 29 Yeşaya’nın önceden dediği gibi: "Her Şeye Egemen Rab Soyumuzu sürdürecek birkaç kişiyi Sağ bırakmamış olsaydı, Sodom gibi olur, Gomora’ya benzerdik."

İnsanın iradesi, gururu ve adalet duygusu, Tanrı’nın seçimine, isteğine ve eylemlerine karşı baş kaldırır. İnsanın itaatsizliği, tıpkı, bir karıncanın, file: “Neden üstüme basıyorsun?” (Yeşaya 45:9) demesindeki gibidir.

İnsanın, Tanrı’yı sorgulamaya ya da onu kızdırmaya hakkı yoktur. Çünkü insanın anlayışı ve miras aldığı insani kapasitesi çok sınırlıdır ve Tanrı’nın sınırsız bilgeliğinden, kutsallığından ve sevgisinden daha az elverişlidir.

Her kim, kişiler ve uluslar olarak yürekleri katılaştığı bir çağda, Tanrı’ya tam bir güvenle bağlanırsa, dünyanın Rab’bine kör bir şekilde itaat etmek ve ona şükranla boyun eğmek zorundadır. Sadece bu yolla, Hitler gibi bir adamın, hiç kimsenin onu sorgulayamadan ya da durduramadan, altı milyon Yahudi’nin fırınlarda yakılarak öldürülmesine izin verildiği gerçeği, kabul edilebilir. Ve yine aynı yolla, Stalin’in kendi ulusal planlarını uygulayabilmek için, hiç kimsenin ona dikkat emeksizin, neden 20 milyon köylüyü öldürmesine izin verildiğini de anlayabiliriz.

Pavlus, Tanrı’nın yargılarını açıklayarak, bize bir kıyaslama sunuyor: çömlekçi aynı kil yığınından; güzel ve onurlu işlerde kullanılmak üzere bir kap yapabilir ve başka bir tanesini de, aşağılık şeyler için kullanılmak ve reddedilmek üzere yapabilir (Yeremya 18:4-6)

Elçi bu benzetmeyi derinleştirdi ve uzun bir süre sabırla katlandığı ve sonunda onları yok olmaya götüren, Tanrı’nın öfke kabından bahsetti. Pavlus, ayrıca, Tanrı’nın merhamet kabını çok eskiden planladığını ve onları gelen lütuf için hazırladığını da söyledi. Bu nedenle, onların merhamet kapları, yaratıcılarının lütfunun varlığından gelir ve onlara tekrar dönecektir.

Pavlus, hayatı boyunca tecrübe ettiği bilgilerden, içinde merhamet olmayan bir felsefe geliştirmiyor. Ama Tanrı’nın gazabı altında devam edenlerle ve onun merhametinde yücelenler arasındaki ayrılığı açıklıyor. Bunu yaparken de, sadece Yahudi olmayanları değil, seçilmiş olan Yahudiler’i de dikkate alıyor. Bu noktayı daha da anlaşılır hale getirmek için, Tanrı’nın Hoşea’ya (2:23), kendi halkı olmayanları kendi halkı yapacağını söylediği, vahyini dile getirir. Elçi Petrus da, Yahudi olmayanlara yazdığı ilk mektubunda bunu doğrulamıştır: “Ama siz seçilmiş soy, Kralın kâhinleri, kutsal ulus, Tanrı’nın öz halkısınız. Sizi karanlıktan şaşılası ışığına çağıran Tanrı’nın erdemlerini duyurmak için seçildiniz. Bir zamanlar halk değildiniz, ama şimdi Tanrı’nın halkısınız. Bir zamanlar merhamete erişmemiştiniz, şimdiyse merhamete eriştiniz.” (1. Petrus 2:9-10).

Pavlus’a göre, bu amaç; Tanrı’nın seçilmiş olmayanları seçmesi ve çağrılmamış olanları Tanrı’nın çocukları olmaya çağırması, tanrısal bir amaçtır (Romalılar 9:26; 1. Yuhanna 3:1-3). Elçi, aynı zamanda, Yeşaya peygamberin; Tanrı’nın, itaat etmeyen seçilmiş olanları, büyük bir üzüntü ve kedere sevk edebileceğini ve eğer inatçılıklarında devam ederlerse de hâlihazırda onların denizlerin kumu kadar çok olacağını söylemiş olmasına rağmen, yok olmalarına izin verebileceğini, açık bir şekilde dile getirir.

Diri olan Rab, inatçı halkına dikkat eder. Onların hepsi yok olmayacak ama çağrılmış olanların çoğunluğu, daha önce yok edilmiş olan Sodom ve Gomora gibi yok edilmiş olacağından (Yeşaya 1:9), Tanrı’nın ruhsal vaatlerinin kendilerinde gerçekleşeceği küçük kutsal bir kalıntı belirginleşecektir (Yeşaya 11:16).

Pavlus, sevgiyle, Roma’daki Yahudiler’e; inanan Yahudileri yok edene kadar yüreklerini katılaştırırken, Tanrı’nın seçilmemiş Yahudi olmayanları kurtarmaya ve onları tamamen kutsamaya hakkı olduğunu öğretmek istedi. Bu tecrübe, teorik mantıkla oluşmadı ama kendini beğenmişlikle böbürlenen Yahudiler’le ilgili olarak, elçinin yüreğinde oluştu. Onları, kendilerine kurtuluşu sunan vaat edilmiş Mesih’i kabul edebilsinler diye, tövbeye yönlendirmenin yollarını aradı. Fakat Yahudiler’in çoğunluğu, bugün bile, hala İsa’yı reddediyorlar.

DUA: Göksel Babamız, bizlere göstermiş olduğun o büyük sabrı anlayamadıysak, lütfen, yüzeyselliğimizi bağışla. Bizleri çok uzun süredir seviyorsun ve bizleri ne cezalandırdın ne de yok ettin. Bizleri tamamen kutsa ki böylece sevgine şükranla ve minnettarlıkla karşılık verebilelim ve Kutsal Ruh’unun yönlendirmesine sevinç içerisinde uyabilelim. Amin.

SORULAR:

  1. Tanrı’nın gazabının kapları kimlerdir ve onların itaatsizliklerinin nedeni nedir?
  2. Tanrı’nın merhamet kaplarının amacı ve başlangıç noktası nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:04 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)