Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Polish":
Home -- Polish -- Matthew - 001 (Introduction)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Hausa -- Hebrew -- Hungarian? -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Latin? -- Peul -- POLISH -- Russian -- Somali -- Spanish? -- Uzbek -- Yiddish -- Yoruba

Next Lesson

MATEUSZA - Nawracajcie się, albowiem królestwo Chrystusa jest w zasięgu ręki!
Badania w Ewangelii Chrystusa według Mateusza

WSTĘP


Zapis Ewangelii Chrystusa Według Mateusza

Wielu ludzi było świadkami życia, przemówienia, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Dowiadujemy się z zeznaniami tych ludzi, że Chrystus nie piszę książki, choć był w stanie pisać w języku hebrajskim. On jest Słowo Boże stało się ciałem. Żył z tego, co powiedział, a jego zachowanie i sposób formy życia i produkcji otwartą Ewangelię do każdego, kto kocha prawdę. Jego słowo jest czymś więcej niż nauczaniem. To jest konstruktywna moc Boga.Słowo "ewangelia" oznacza "dobrą nowinę", jako że oferuje bogactwo dobroci Bożej i łaski w Chrystusie Jezusie.

Cztery Ewangelie

Słowo "ewangelia" jest przeznaczony jako tłumaczenie greckiego "Evangelion", który oznacza "dobrą nowinę" lub "dobrą nowinę".Ewangelia jest głoszenie dobrej nowiny o zbawieniu. Słowo to czasami oznacza zapis w życiu naszego Pana Jezusa Chrystusa (Marka 1:1) i obejmując wszystkie jego nauki (Dzieje Apostolskie20:24).

Jednak teraz słowo "ewangelia" opisuje przede wszystkim komunikat, który głosi chrześcijaństwo. "Good news" jest jego znaczenie.Ewangelia jest darem od Boga. Jest to głoszenie przebaczenia grzechów i synostwa z Bogiem przywróconej przez Chrystusa.

Duch Pana w nasze ręce cztery książki rejestrujące życie Chrystusa jako objawione Jego penmen, Ewangelistów, Mateusza, Marka a, Łukasza i Jana. Dwa z tych penmen byli bliskimi uczniami Chrystusa.Dwa pozostałe to towarzysze jego apostołów. Oni dokładnie wziął wieści z apostołów. Kiedy patrzymy na Ewangelii, okaże się, że trzy pierwsze Ewangelie mają wiele wspólnego. Czasami samych lub podobnych brzmienie pojawia się w każdym, mimo, że każdy z nich jest mowa charakterystyczny wiadomości o życiu Chrystusa te inne nie wspomnieć. W ten sposób każda Ewangelia ma charakter odróżniający.

Kim jest Mateusz?

Mateusz jest jednym z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa (Mateusza 10:1-4). Był Galilejczykiem (Dzieje Apostolskie 2:7). Jego oryginalna nazwa to "syn Levi Alfeusza" (Marka a 2:14, Łukasza 5:29). "Mateusz" oznacza " dar Jahwe. "wielkie święto, że Mateusz się w jego domu, do Jezusa, do którego zaprosił wielu celników i grzeszników, był na z okazji przyjemnego odpowiedzi na wezwanie Pana. Ale nie komentować, bo jego pokora.

Okupacja Mateusza, na początku, zbierał podatki dla rzymskiego rządu. Tacy ludzie byli znienawidzony i pogardzany przez Żydów, którzy uważali ich niegodne narodowości żydowskiej. Celnicy byli często w rankingu z grzeszników i wyrzutków (Mateusza 9:10-11, 18:17), a faryzeusze często narzekali rozmowy Pana z celnikami i wprowadzając swoje domy (Łukasza 5:30, 15:1 - 2, 19:7). Ale łaska Boża jest przeznaczony dla wszystkich bez wyjątku, a jest w stanie uratować najgorszych grzeszników. Wezwała Mateusza z rzymskiego urzędu skarbowego być apostołem Jezusa Chrystusa. Po był nieszczęściem dla Żydów przez zbieranie podatków od nich łaska Boża wykonane Mateusza ich "dar Boga" przez Jego ewangelii. To dlatego, że nie wstydził się nazywać siebie "Mateusz celnik" (Mateusza 10:3).

Charakterystyczny Ewangelii według Mateusza

Ewangelia według Mateusza wnosi do widzenia: wezwanie Chrystusa do tych, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście (rozdział 11), niektóre przypowieści o wzrost Królestwa Bożego (rozdział 13), przypowieść o złym słudze i bezczynnych robotników w winnica (rozdział 20) oraz przypowieść o dziesięciu pannach mądrych i głupich, a opis sądu ostatecznego (rozdział 25).

Aramejski Original ewangelia

Pierwsze trzy Ewangelie przedstawiają wspólnie wybranego widoku z życia i słowa Chrystusa. Jest oczywiste, że te trzy apostołowie-przed napisaniem Ewangelii w języku greckim-zebranych i poinformował, co się stało w czasie życia Chrystusa i to, co powiedział w języku aramejskim, który był podstawą, na której wszyscy ewangeliści napisali swoje Ewangelie (Łukasza 1:1-4, Jana 20:30).

Kto napisał Ewangelię Mateusza?

Mateusza , pisarz Ewangelii pierwszym i najdłużej, był szefem celnik. Wzgardzony przez ludzi za to, że umiejętne oficjalna służąc okupacyjnych stan. Jego oryginalna nazwa to "Levi" (Marka 2:14, Łukasza 5:27). Ale Chrystus dał mu nową nazwę, "Mateusz", czyli "dar od Boga".

Najstarsze świadectwo o Ewangelii Mateusza można znaleźć w pismach Papiasz, starszego kościoła. Czytamy w jego ewidencji, że Mateusz skompilował powiedzenia Pana, najpierw w języku aramejskim. Jest to potwierdzone przez wielu słów zapisanych w ich aramejski wymowa w Ewangelii, jak "raca" (bezwartościowy) i "Mamona" (bogactwo, pieniądze, bogactwo). Jest bardzo prawdopodobne, że apostołowie powierzone Mateusza , najzdolniejszymi wśród nich w językach, z kompilacji i tłumaczeniem słowa Chrystusa na grecki, pod ich opieką.

Wewnętrzne dowody również daje potężne wsparcie na fakt, że pisarz jest Mateusz, poborca ​​podatkowy, uznając, że ta Ewangelia wspomina bardziej różne waluty niż jakikolwiek inny Ewangelii.Ewangelia, w rzeczywistości odnosi się do trzech jednostek pieniężnych, które nie są wymienione inne miejsca w Nowym Testamencie.Ewangelia Mateusza wyłącznie wspomina "two-drachma" (Mateusza 17:24), "stater" (Mateusza 17:27), i "talent" (Mateusza 18:24), która mówi, że pisarz tej Ewangelii był zaznajomiony z różnych rodzajów walut i że był zainteresowany w identyfikacji i określenie ich wartości do zwolenników. Należy również wspomnieć, że w swej Ewangelii, Mateusza odnosi do siebie, wśród innych uczniów Chrystusa, jako "Mateusz, poborca podatkowy" jako wskazanie jego pokorę, natomiast Marek i Łukasz mówią o nim "Mateusza", bez wymienienie upokarzającego atrybutu "celnik". Ta pokora Mateusza pojawia się również w nie wspominając szczegółowe dane, które mogą mówić o nim w świetnych warunkach. Nie wspomina, że uczynił ucztę dla Jezusa. On mówi Jezus "siedzi w" domu "(Mateusza 9:10), nie ujawniając, którego dom był, Łukasz wymienia (Łukasza 5:29), że Mateusz dał Chrystus" wielką ucztę ". W swojej Ewangelii Mateusza nie wspomina historię Zacheusza i przypowieść o faryzeuszu i celniku (Łukasza 19:1-10; 18:9-14) może dlatego, że zarówno oznaczać chwałę wiary podatku kolektora.

Sześć Przemówienia Jezusa

Chrystusowe słowa w Ewangelii Mateusza można podzielić na sześć obszernych części, systematycznie kolejnych, a nie mając powtarzanych pomysłów. Mateusza przyjęła nauczanie swego Mistrza krok po kroku. Po pierwsze, on przyniósł do wyświetlenia konstytucję królestwa niebieskiego (rozdział 10), a następnie tajemnice jego wzrostu (rozdział13), a następnie jego wewnętrznej organizacji (rozdział 18), nieszczęść wobec wrogów swego królestwa (rozdział 23), a na końcu jego pojawienie się na przyjście Jego królestwa (Rozdział 24, 25).Wspomnieć tych wypowiedzi Jezusa jest najcenniejszym skarbem w Ewangelii Mateusza, która zasługuje na dokładną analizę i medytacji.

Cel Ewangelii Mateusza

Specjalnego przeznaczenia, że Mateusz miał na celu w swojej Ewangelii było przedstawienie szczegółów tradycji Chrystusa okazuje się Żydów, że Jezus z Nazaretu jest przewidywane Mesjasz, syn Dawida i synem Abrahama. Mateusz cytuje częściej ze Starego Testamentu niż jakikolwiek inny ewangelista robi, aby udowodnić, że Jezus jest obiecanym Mesjaszem, w którym znajduje się do spełnienia i realizacji mesjańskie przepowiednie proroków Starego Testamentu i jasnowidzów. Zatem Jego Ewangelia jest uważany najlepsza książka do budowania i wzmacniania wierzących poprzez głębsze rośnie w nauczaniu Chrystusa. Jest to, w tym samym czasie, dobre dla głoszenia do synów Abrahama i wprowadzenie ich do swojego Zbawiciela, który przyjął na siebie, w ich miejsce, wyrok Boga.

Te dwa cele "głoszenie i nauczanie" są tak cudownie skorelowane w Ewangelii Mateusza, że jest to pierwsza książka, w Nowym Testamencie, wielbiąc Jezusa, Chrystusa Boga.

Zapisywanie danych Ewangelię według Mateusza

Ten unikalny Ewangelia została napisana w 58 AD-około 25 lat po ukrzyżowaniu. Uczeni zgadzają się, że został on napisany przed zniszczeniem Jerozolimy w 70 rne, ponieważ nie zgłasza upadku Jerozolimy i świątyni, ale, przeciwnie, opisuje te wydarzenia jako jeszcze w przyszłości (zapoznaj 23:37-38 ; 24:1-2). Ponadto, Mateusza zgłasza wiele ostrzeżeń w swojej Ewangelii wobec saduceuszów, którzy stracili władzę i autorytet po zburzeniu Jerozolimy.

Znajdziemy w tej Ewangelii prawdziwe wypowiedzi o słowach i czynach Jezusa Chrystusa, naszego Mistrza, który wzywa nas do pójścia za Nim, tak jak on nazywa się Mateusza .

PYTANIA:

  1. Kim jest Mateusz, i jak on się przedstawić?
  2. Jakie są cechy Ewangelii według Mateusza?
  3. Jaki jest cel Ewangelii według Mateusza?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 31, 2012, at 10:25 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)