Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 047 (Children and Parents)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 4 - Günlük yaşamımızdaki yeni düzen (Koloseliler 3:18 - 4:1)

21. Devrim çağında çocuklar ve ebeveynler (Koloseliler 3:20-21)


Koloseliler 3:20-21
20 Ey çocuklar, her konuda anne babalarınızın sözünü dinleyin. Çünkü bu Rab'bi hoşnut eder. 21 Ey babalar, çocuklarınızı incitmeyin, yoksa cesaretleri kırılır.

Sevindirici Haber yayıcılarından bir tanesi, Tanrı’nın çocukları var, ama torunu yok der. Anne ve babanın Mesih’ iman etmiş olması, çocuklarının da O’na iman edeceği anlamına gelmez. Doğal olarak ebeveynin ve büyük anne ve babanın esenlikleri torunu etkileyecektir, ancak çocukların seçimlerini Mesih için yapmadıkları durumlarda, büyüklerin kalıtımsal özellikleri bizim onaylamayacağımız biçimde olumlu veya olumsuz olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle çocukların terbiyesi çok fazla sabır, dua sevgi ve yumuşak huyluluk gerektirir.

Günümüzde, çocuklar daha anaokulundan itibaren özgür olmayı öğrenmektedirler. Bazı eğitimsel yöntemlerle çocukların sanki Tanrı’ya ve insanlara karşı sorumlulukları yokmuş gibi, her türlü otoriteye karşı gelmeleri için ruhsal baskı uygulamaktadır. İstenmeyen çevre koşulları çocukları düşündüğümüzden çok daha fazla olumsuz etkilemektedir. Televizyon akıl almaz resimler ve saf olmayan ruhlarla onların bilinçaltına etki etmekte, böylece çocukların içine kötülük tohumları ekilmektedir. İşte burada da yine sabrımız, dualarımız, sevgimiz ve yumuşak huyumuz devreye girmelidir.

Anne ve babalarından öğrendikleri onları her türlü öğreti ve deneyimden daha çok etkiler. Ebeveynler gerçekleri bilgece aktardıkları çocukların geleceğine ışık tutar. Oysa kulakları ve gözleri kavgaya, kötü sözlere tanıklık ettiğinde, ruhları olumsuz biçimde etkilenir. İsa şöyle demiştir; “ Bana iman eden şu küçüklerden birini kim suç işlemeye sürüklerse, boynuna iri bir değirmen taşı asılıp denizin derinliklerine atılması kendisi için daha iyidir. Suça sürükleme eylemleri yüzünden vay dünyanın başına geleceklere! Suça sürükleme eylemleri olabilir. Ama suça sürükleme eylemine yol açacak adamın vay başına geleceklere.” (Matta 18:6-7)

Çocuklar gelişme yaşları içinde, cinsel yeteneklerinin bilincine vardıklarında içlerine kapanır, ayakları üstünde durmayı öğrenir ve kimliklerini aramaya başlarlar. Bu yaşlarda, Hıristiyan bir gençlik kuruluşuna üye olmaları onlar için çok yaralıdır. Ancak okul sıralarında yetişkinlerin cinsel deneyimlerinden, kadınların orgazmından, prezervatiften söz edildiğinde bu bir şok etkisi yaratabilir. Böyle bir durum onların ayartıcı güçlerle temas kurdukları anlamına gelecektir. Anne ve babalar çocuklarının bu tip kitaplarını ders saatinden önce denetlemeli, onları bu nahoş olaylara karşı hazırlamalıdırlar.

Çocukların uysal olmaları anne babanın sevgi ve açık sözlülüğüne bağlıdır. Şayet bir genç yalan söylüyor, hırsızlık yapıyor veya kötü işlere alet oluyorsa, modern yasaların çocuklara ceza verilmesine karşı çıkmalarına rağmen, açıklayıcı bir konuşmadan sonra ceza uygulanmalıdır. Çocuk suçun karşılığının ceza olduğunun bilincindedir. Ancak bu ceza asla bir şiddet uygulamasına dönüşmemelidir.

Şayet, Mesih’e iman eden genç bir çocuğun anne babası aynı inancı taşımıyor ve çocuklarına O’na iman etmeyi yasaklıyorlarsa, bu genç, insanlardan çok Tanrı’ya güvenecektir. Yetişkinlik yaşına gelinceye kadar susmak, anne babası için dua etmek, sevgisini, doğruluğunu ve saflığını kanıtlayana dek onlara hizmet etmek zorundadır. Erken evliliğe zorlanan bir genç kız mümkünse evlenmemeli, dua ederek İsa’dan kendisini korumasını ve yönetmesini dilemelidir. Ayartılma tehdidi altındaki bu gençlerin dualarımıza özellikle de tarafımızdan korunmaya aşırı şekilde ihtiyaçları vardır. Onlar Mesih sevgisi içinde ebeveynlerini eskisinden fazla sevmeye başlamışlar, ancak buna karşın şiddet, nefret ve hiddet biçmişlerdir. Bu eylemlerin boyutu onları aşmaktadır, bu nedenle kendilerini koruyabilecek bir dua cemaatine gerek duyarlar.

Anne ve babanın birbirleriyle olan ilişkileri çocukları gelişme çağında etkiler, yönetir ve teselli eder. Anne ve babanın geçinememesi, birbirlerinden kopması ve kin duyması boşanmaya kadar varırsa, çocukların gelişiminde acı veren, yaşamları boyunca sürebilecek bir süreç başlamış olur. Günümüzde genç evlilerin üçte biri boşanıyor. Kilisenin boşanmayı yasakladığı bazı ülkelerde, eşler başka bir dini seçerek evliliklerine son veriyorlar. Aslında boşanma, yetersiz inancın, kendisini inkâr etme eksikliği ve İncil’e uygun düşmeyen eş seçiminden kaynaklanmaktadır.

Dua: Göklerdeki Babamız, Oğlu’nun ardıllarına çocuk verdiğin için sana teşekkür ediyoruz. Şayet yaşadığımız bu Tanrı tanımaz çağda çocuklarımızı anlamıyor, katı beklentiler içinde oluyorsak bizi bağışla. Anne babaların çocuklarını doğru sevmeleri, Mesih İsa yönetiminde yaşamaları için yardım et. Okullara ve gençlik teşkilatlarına Tanrı korkusu bilen eğiticiler yolla. Âmin.

Soru 18: Günümüzde, İsa’yı bilen ve seven çocuklar nasıl yaşamalıdırlar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 28, 2011, at 04:16 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)