Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 070 (Practical Result of the Knowledge that Christ is coming again)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
Bölüm 3 - Tanrı’nın Doğruluğu Mesih’i İzleyenlerin Hayatlarında Ortaya Çıkar (Romalılar 12:1 - 15:13)

7. Bilginin Gerçekçi Sonucu; Mesih Tekrar Gelecek (Romalılar 13:11-14)


ROMALILAR 13:11-14
11 Bunu, yaşadığınız zamanın bilincinde olarak yapın. Artık sizin için uykudan uyanma saati gelmiştir. Çünkü şu anda kurtuluşumuz ilk iman ettiğimiz zamankinden daha yakındır. 12 Gece ilerledi, gündüz yaklaştı. Bunun için karanlığın işlerini üzerimizden atıp ışığın silahlarını kuşanalım. 13 Çılgınca eğlenceye ve sarhoşluğa, fuhşa ve sefahate, çekişmeye ve kıskançlığa kapılmayalım. Gün ışığında olduğu gibi, saygın bir yaşam sürelim. 14 Rab İsa Mesih'i kuşanın. Benliğinizin tutkularına uymayı düşünmeyin.

Elçi, mektubunda, Romadaki kilisenin Mesih’in yakın olan dönüşünün gözlemlenmesine katıldıklarından bahseder. İnananlar son günlerin işaretlerinin ve Sezar Romasındaki Mesih karşıtı ruhun gücünün ortaya çıktığının farkındaydılar. Onlar, Tanrı’nın Oğlu’nun görkemle ortaya çıkmasını ve kendilerinin de göksel memleketlerine mutlu olup, kendilerinden geçecekleri anı bekliyorlardı.

Elçi, Mesih’in takipçilerinin, kendi, ruhsal dikkatsizliklerine devam etmelerini değil ama ruhlarının gayretlerini ve kurtuluşumuzun bir güvencesi olarak, bizlerde Kutsal Ruh’un konut kurmasıyla başlamış olan, tam kurtuluşun anlaşılmasını istiyor. Bizlere; gücü, görkemi ve iyiliğiyle donatmak isteyen, Mesih’in yakın olan gelişini hatırlatıyor. Dünyanın karanlık gecesi nerdeyse tamamlandı ve doğan şafak ise ışığının kesinlikle parlayacağı yeni bir günü anlatıyor. Her şeyin ötesinde, Pavlus bizim hayatlarımızın; Kutsal Ruh’un gücünde, Baba ve Oğul’la dostlukta beden alan, sonsuzluğun görünmesine hazırlanmaktan başka bir şey olmadığını fark ediyor.

Sonra, bu bilginin bir sonucu olarak, elçi: karanlığın işlerini çıkartıp atın ve ışığın silahlarını kuşanın. Hayatlarınızdan günahı söküp atın. Kendinizi Ruh’un gücünde, Mesih’in karakteriyle bezeyin.” diyor. Bu yeniden canlanış, hayatlarımızdaki ve bazen de kiliselerimizdeki karanlığa karşı bir direniştir. Müjde ve Kutsal Ruh’un meyveleri, hayatlarımızda ve acılarımızda ortaya görünmelidir.

Pavlus, tıpkı hayvanlar gibi şehvet ve içgüdülerinin peşinden sürüklenen, Tanrı’yı tanımayan bu insanların gerçeğini biliyordu. Yerler, içerler ve ürerler ve aynı zamanda da öfke, çekememezlik ve cimrilik içerisinde boğulmuşlardır. Herkesin kendisi için çabaladığı ve utanmaz bir şekilde kendi amaçları için başkalarının zayıflıklarını kullandığı bir yerde, Tanrı’nın olmadığı sevgi kötü, bozulmuş, ahlaksız ve zordur.

Elçi, kendisinde, karanlığın insanlarının ilişkisini yaşadı ama aynı zamanda, Mesih’in yeni yaşamını da tecrübe etti ve Romadaki inananlardan, sadece Mesih’teki imanlarının memnuniyetini keşfetmelerini değil ama aynı zamanda onu ruhsal olarak giyinmelerini de istedi. İsa’yı giyinmek; onun karakterinin uygulandığını, onun özünde yüründüğünü, emirlerine uyulduğunu ve onun Ruh’unun liderlik ve önderliğine izin verildiğini belirtir ki böylece, Ruh’un armağanları onlarda görülebilir.

Sevgili kardeşim, sana bir soru sormamıza izin ver: Mesih’te mi yoksa kendi bencilliğinizde, Rab’biniz için değil, kendiniz için mi yaşıyorsunuz? Mesih sizleri; aşırı kibrinizden, aşırı özgüveninizden, paraya güvenmenizden ve şehvete tutkunuzdan özgür bıraktı. Kutsal Ruh’la bedenimiz ve günahlı düşüncelerimiz arasındaki mücadele, Mesih’in gelişi için bizlerin hazırlanmasının özüdür.

Bu nedenle, elçi, düşmanlarla savaşmak için değil ama bedenin ayartısı ve şehvet düşkünlüğüne galip gelmek ve Mesih’in sevgisi ve kutsallığıyla dolmak için, Hıristiyanları kendilerini ruhsal silahlarla donatmaya çağırıyor.

DUA: Göksel Babamız, Oğlun İsa bizlere dürüst bir hayat için bir örnek olduğundan, seni özgülerle yüceltiriz. Mesih’i giyinmemiz ve sadık inananlar olabilmemiz, Rablerin Rab’bi olan sevgili Kurtarıcımızın gelişine hazırlanmamız için, Kutsal Ruh’unla bizlere yardımcı ol. Amin.

SORU:

  1. Bizleri Mesih’in yakın olan gelişinin bilgisine hazırlayan erdemler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:22 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)