Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 053 (Beginning of Preaching to the Gentiles)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

9. Yüzbaşi Kornelius'un İmanı ve Diğer Uluslara Müjdelemenin Başlaması (Elçilerin İşleri 10:1 - 11:18)


Elçilerin İşleri 10:9-16
Ertesi gün onlar yol alıp kente yaklaşırlarken, saat on iki sularında Petrus dua etmek için dama çıktı. Acıkınca da yemek istedi. Yemek hazırlanırken Petrus kendinden geçti. Göğün açıldığını ve büyük bir çarşafı andıran bir nesnenin dört köşesinden sarkıtılarak yeryüzüne indirildiğini gördü. Çarşafın içinde, yeryüzünde yaşayan her türden dört ayaklı hayvanlar, sürüngenler ve kuşlar vardı. Bir ses ona, “Kalk Petrus, kes ve ye!” dedi. “Asla olmaz, ya Rab!” dedi Petrus. “Hiçbir zaman bayağı ya da murdar herhangi bir şey yeme-dim.” Ses tekrar, ikinci kez duyuldu; Petrus’a, “Tanrı’nın temiz kıldıklarına sen bayağı deme” dedi. Bu, üç kez tekrarlandı. Sonra çarşafı andıran nesne hemen göğe alındı.

Petrus dua ediyordu. Zaten gerçekten yürekten bir dua olmadan Tanrı’nın yönlendirişini hissedemezsiniz. Dua ve Kutsal Kitap okuması aslında radyoyu açıp müziği işitmek gibidir. Eğer gerçekten Kutsal Ruh’un sesini işitmek için kulağınızı açmıyorsanız, o zaman Tanrı’nın yönlendirici sesini duyamazsınız. Kutsal Kitap’ı okuyup sürekli dua eden kişi, Tanrı’yla iyi bir iletişim içerisindedir.

Petrus ve Kornelius her gün dua ederlerdi. Hayatları ve yaptıkları işler dua ile birbirlerine bağlıydı. Peki sen kardeşim, dua hayatını organize ettin mi? Sürekli dua edip Tanrı sözünü derinlemesine araştırarak senin için gerekli olan besinleri aldın mı? Ruh’un Tanrı için acıkmalı ve O’nun doğruluğunu aramalıdır. Susuzluğun sadece yaşam suyu ile dindirilebilmelidir. Kendini küçük görme kardeşim, fakat yüreğini Tanrı’nın Ruhu’na aç. Tanrı sözünü her gün çalış, böylece her gün lütuf bulursun.

Petrus göklerin açıldığını ve birçok hayvanın göründüğünü fark etti. Aklından ilk geçen şey, yiyecek oldu. Uzun süredir dua ettiği için acıkmış olmalıydı. Yemeklerin hoş kokusu burnuna kadar geliyordu Petrus’un. Dua etti ve bekledi. Tanrı, elçinin açlığını kullanarak ona gündüz vakti bir görüm gösterdi.

Birden çarşaf gibi bir nesnenin göklerden indiğini gördü. Belki de güzel yiyeceklerin olduğu bir sofraydı bu. Fakat içinin yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar, yengeçler ve birçok böceklerle dolu olduğunu gördü. Yahudiler’in kirli dediği her hayvan vardı orada. Şaşıran Petrus’un miğdesi bulanmıştı. Peki sen sevgili kardeşim bu kirli hayvanların ne demek olduğunu anladın mı? Bu kirli hayvanlar aslında kirli insanları simgeliyor. Tanrı bize ne zaman baksa işte böyle iğreniyor günahlarımızdan. Yüreğindeki kirliliğin hiç farkına vardın mı kardeşim?

Birden göklerden gelen sesi işitti Petrus: “Kalk Petrus, kes ve ye.” Tanrı, içimizdeki O’nu hoşnut etmeyen hisleri yenmemizi istiyor. Buna rağmen Petrus görümdeyken, Tanrı’nın isteğini kabul etmedi. Aksine Tanrı’nın bu hayvanların yenmesinin uygun olmadığını söylediğini düşünüyordu. Bunun için Tanrı’nın isteğine karşı gelip günah işlemek istemiyordu. İşte bunun için bu teklifi geri çeviriyordu. Bunun onun sınanması için olduğunu düşünüyordu... Ya sen kardeşim, rüyalarında bile sınanmalara karşı dimdik durmaya çalışıyor musun? Ne mutlu günahtan tüm yüreğiyle nefret edenlere... Kutsal Ruh seni güçlendirip yönlendirmek istiyor ve sınanmalardan kurtulman için yardım etmek istiyor. Tanrı, Petrus’un zehirli hayvanları yemesini istemiyordu. Tanrı, Petrus’un şartsız şekilde itaat etmesini ve yasacı kafa yapısından kurtulmasını istiyordu.

Rab, Petrus’u kendini günahın kirliliğinden uzak tutması için zorlamıyordu, amacı Petrus’un günahkârları sevmesiydi. Tanrı günahkârları sever, ama bu ne olursa olsun günahtan nefret etmediği anlamına gelmez. Şüphesiz insan kötü ve kirlidir ve bunun için Kutsal Ruh tarafından kabul edilmez, tıpkı Petrus’un gördüğü kirli hayvanlar gibi... Kendimizi iyi tanımalıyız. Bizler kirli bir hayvana mı, yoksa bir meleğe mi benziyoruz? Arzularımız iyi mi kötü mü, doğru mu sahte mi? İnsanoğlunun yüreği küçüklüğünden beri kirlidir.

Tanrı kendine benzer yarattığı insanların kirliliğinden dolayı onları yok etmez, fakat onları kökten temizler. Oğlu’nun kanı, anlayışımızın tamamen dışında, bizleri kurtarır. Böylece bu kişiler Tanrı’nın gözünde pak olurlar, çünkü günahlarına rağmen Mesih aracılığıyla Baba’yla barışmışlardır. Bunun için kurtarış işini küçümsemeyelim. Hiç katil, tecavüz eden ya da bozulmuş doğaya sahip bir tanıdığınız var mı? İsa’nın kanı onları da paklamaya yeterlidir. Fakat günahlı kişi, lütufkâr bir şekilde hazırlanmış bağışı ve kurtarışı bilmez. Unutmayalım ki, Tanrı herkese eşit bakar. İsa Mesih çarmıhta tüm insanların yerine kanını akıtmasından sonra, herkes günahlarından arınabilir. Bunun için Kutsal Ruh Petrus’a üç kere seslenerek kirli olanın temiz olabileceğini göstermiştir. Tanrı sabırlıdır. Toplamda 3 kere Petrus’a seslenen Tanrı, insanın Mesih’i ta-nıması ve inanması sonucu, O’nun kanıyla temizleneceğini vurgulamıştır. Hangi ulustan olduğunun hiçbir önemi yoktur.

Dua: Göksel Babamız, sana karşı tavır aldığımız her günahımız için bizleri bağışla. Zihinlerimizi yenmemizi, yüreklerimizi açmamızı ve imanımızın artmasını sağla, öyle ki sendeki kurtuluşun yüceliğini görebilelim ve duyurabilelim. Oğlun, çarmıhta akıttığı kan ile tüm insanlığın günahını temizleyecek güçtedir. Ağzımı aç ve hikmet ver ki Müjde’ni uluslara duyurup onların da paklanabilmesine aracı olabileyim. Amin.

Soru 53: Tanrı’nın Petrus’a söylediği, “Tanrı’nın temiz kıldıklarına sen bayağı deme” sözü ne anlama geliyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:51 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)