Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 051 (The Wonderful Works of Christ at the Hand of Peter)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
B - Kurtuluş Mesajinin Samİrİye ve Surİye'ye Yayilmasi ve Yahudİ Olmayanlarin Hrİstİyan Oluşu (Elçilerin İşleri 8 - 12)

8. Mesih'in Harika İşleri ve Eneas'ın İyileşmesi (Elçilerin İşleri 9:31-43)


Elçilerin İşleri 9:36-43
Yafa’da, İsa öğrencisi olan Tabita adında bir kadın vardı. Tabita, ceylan anlamına gelir. Bu kadın her zaman iyilik yapıp yoksullara yardım ederdi. O günlerde hastalanıp öldü. Ölüsünü yıkayıp üst kattaki odaya koydular. Lidda Yafa’ya yakın olduğundan, Petrus’un Lidda’da bulunduğunu duyan öğrenciler ona iki kişi yollayıp, “Vakit kaybetmeden yanımıza gel” diye yalvardılar. Petrus kalkıp onlarla birlikte gitti. Eve varınca onu üst kattaki odaya çıkardılar. Bütün dul kadınlar ağlayarak Petrus’un çevresinde toplandılar. Ona, Ceylan’ın kendileriyle birlikteyken diktiği entarilerle üstlükleri gösterdiler. Petrus, herkesi dışarı çıkarttı, diz çöküp dua etti. Sonra ölüye doğru dönerek, “Tabita, kalk” dedi. Kadın gözlerini açtı, Petrus’u görünce doğrulup oturdu. Petrus elini uzatarak onu ayağa kaldırdı. Sonra kutsallarla dul kadınları çağırdı, Ceylan’ı diri olarak onlara teslim etti. Bu olayın haberi bütün Yafa’ya yayıldı ve birçokları Rab’be inandı. Petrus uzunca bir süre Yafa’da, Simun adında bir dericinin evinde kaldı.

Yüzlerce yıl önce İsa elçilerine şöyle dedi: “Gittiğiniz her yerde Göklerin Egemenliği’nin yaklaştığını duyurun. Hastaları iyileştirin, ölüleri diriltin, cüzamlıları temiz kılın, cinleri kovun. Karşılıksız aldınız, karşılıksız verin (Mat.10:7-8). İsa elçilerine bu gibi önemli mucizeler yapabilme yetkisi vermişti. Onlar da tam bir uyumlulukla, Mesih’i yüceltir şekilde bunu uyguladılar. İsa’nın bu arzusu elçileri aracılığıyla gerçekleşti.

Yafa şehrinde yaşayan bir inanlı ölmüştü. Aslında İncil’in sadece bu ayetinde Hristiyan bir bayandan “öğrenci” diye söz ediliyor. Bu öğrencinin adı Tabita’ydı. Aramice’de ceylan anlamına gelir. Bu kardeş yardımseverliği ve ağırbaşlılığıyla tanınan bir inanlıydı. Herkese yardım ederdi. Yaşlıların evini temizler, yorgun annelerin çocuklarına bakar ve zor durumda olan dullara yardım ederdi. Ceylan varını yoğunu satıp ihtiyacı olanı kayırırdı. Boş zamanlarında örgü ve nakış gibi işlerle uğraşırdı. Bu, Rab için yaptığı başka bir hizmetti.

Fakat bir gün bu kardeş birden öldü. Kendi kültürlerine göre ölüler üst kattaki odaya koyulmazdı, fakat Tabita çok sevildiğinden dolayı insanların onu son bir kez görüp gözyaşı dökebilmeleri için bunu uygun görmüşlerdi. Sevgili kardeşim lütfen bir düşün, eğer bugün sen de göçüp gidersen, senin ardından da böyle ağlayanlar yas tutanlar olur mu? Yoksa karakterinden dolayı ardından lanet mi okurlar?

Kilisenin önderleri, Petrus’un yakınlarda olduğu haberini aldı. Petrus bu zor zamanda onları teşvik edebilirdi. Kendisinden şehre gelip bu konuda onlara yardımcı olması istendi. Tüm topluluk gibi Tabita da İsa’nın gelişini ölümünden önce bekliyordu. Bu yüzden herkes büyük bir şok yaşıyordu. Mesih geldiğinde tüm topluluk beraber olacaklarını umuyorlardı.

Petrus bu olayı duyunca hemen Lidda’dan 18 kilometre mesafedeki Yafa’ya geçti. Petrus, Rab’bin Yair’in evine gidip ölü kızı nasıl dirilttiğini anımsadı. İnsanlar ölen kızın ardından ağlıyorlardı. İsa kızın olduğu odaya girip kıza, “Kızım, ayağa kalk!” demişti.

İşte aynı böyle bir ortamda Petrus da Ceylan’ın evine gidiyordu. Oradaki bayanların ağlayışlarını görünce tüm yüreği acıyla doldu. Tüm bayanları odadan çıkartıp dua etmeye başladı. Dua elbetteki İsa’nın onu diriltmesini istemekten başka bir şey değildi. Ardından aynı İsa’nın kullandığı kelimeleri kullandı: “Tabita, ayağa kalk!”

İnanılmaz bir şekilde İsa’nın ismini açıkça söylemeden, fakat aynı İsa gibi ayağa kalk diyerek, kadının dirilmesini sağladı. Elbetteki kızın dirilmesini sağlayan Petrus değildi. Kızın dirilmesi ölümden dirilmiş olanın adıyla olmuştu. Ancak ölümü alt eden diriltebilir. Sadece kutsal ve pak olan Mesih ölümün üzerinde yetkilidir. Petrus’un Mesih’e olan imanı aracılığıyla öğrenci ölümden yaşama dönmüştür.

Tabita, şaşırtıcı bir şekilde elçinin sözlerinde İsa’nın sesini duydu ve gözlerini açtı. Kalktı ve vücudundaki güzel kokuyu hissetti. Ölümünden sonra vücuduna sürülmüş kokulardı bunlar. Karşısında bir adam duruyordu ve dua eden bu adam kendisine bakıyordu. Petrus onun oturmasına yardımcı oldu. Kendisine Mesih’in onu hizmeti için kullanacağını anlattı. Bu olay, sahil kıyısı şeridinde Mesih’in diriltici gücüne bir örnek olmuştu.

Birçok kişi şaşkınlık içerisinde toplanmıştı. İnsanlar dua ediyor ve Tanrı’yı yüceltiyorlardı. Ölümün bir kez daha gözler önünde yenildiğini görmüşlerdi. Haber şehirdeki herkese hızlıca ulaştı. Bu olay birçok insanın tövbe edip kendilerini Rab’be vermelerini sağladı. Elbetteki herkes yaşam veren İsa’ya imanda sağlam durmadı. Buna rağmen birçokları kiliseye katılıp Mesih’in bedenine üye oldular. Bu diriliş olayından sonra Petrus uzunca bir süre Yafa’da kaldı ve kiliseye yardım etti.

Petrus şehrin önemli ailelerinden birinin evinde kalmadı. Onun yerine deri işiyle uğraşan bir kardeşin evini tercih etti. Bu kardeş şehrin dışında yaşıyordu, çünkü yasaya göre ölü hayvanlara dokunmakla ilgili sınırlayıcı kurallar vardı. Petrus adı göklerde yazılı bu kardeşle uzun bir süre geçirdi.

Dua: Ya Rab, Yafa’da yapmış olduğun mucize için adını yüceltiriz. Petrus’un imanı için şükranlarımızı sunarız Rab, çünkü o senin ardınsıra gitti. Bizlere de Ruhun’un ardı sıra gidebilme gücünü bahşet. Sana benzer olup sana yaraşır şekilde hizmet edebilelim. Amin.

Soru 51: Mesih’in ölüyü diriltirken söylediği sözler, öğrencisi tarafından nasıl uygulandı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:50 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)