Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Acts - 027 (The Death of Ananias and Sapphira)
This page in: -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Tamil -- TURKISH -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles
Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

14. Hananya ve Safira'nın Ölümü (Elçilerin İşleri 5:1-11)


Elçilerin İşleri 5:7-11
7 Bundan yaklaşık üç saat sonra Hananya’nın karısı, olanlardan habersiz içeri girdi.8 Petrus, “Söyle bana, tarlayı bu fiyata mı sattınız?” diye sordu. “Evet, bu fiyata” dedi Safira.9 Petrus ona şöyle dedi: “Rab’bin Ruhu’nu sınamak için nasıl oldu da sözbirliği ettiniz? İşte, kocanı gömenlerin ayak sesleri kapıda, seni de dışarı taşıyacaklar.”10 Kadın o anda Petrus’un ayakları dibine yıkılıp can verdi. İçeri giren gençler onu ölmüş buldular, onu da dışarı taşıyarak kocasının yanına gömdüler.11 İnanlılar topluluğunun tümünü ve olayı duyanların hepsini büyük bir korku sardı.

Kilise, Tanrı’nın bu yargısı karşısında tir tir titriyordu. Herkes kendi günahkâr hayatını görmüştü. Tanrı’nın öfkesi onları da hedef alabilir diye korkuyorlardı. Bir çoğu gözyaşlarıyla tövbe etti ve korkuyla kutsallık yolunu seçtiler.

Genç adamlar geldiler ve ölü adamın bedenini sardılar. Kutsal Ruh’un sözleri onu yıldırım gibi yere sermişti. Gençler yerde yatan bu bedeni dışarı taşıdılar. Dışarı çıkan bu gençler eminim ki hemen dua edip tövbeye yönelmişlerdir. Kendilerini para sevgisinden uzaklaştırmış olmalılar.

Kilise üyelerinden hiç kimse, Tanrı’nın Hananya’yı yargılayıp öldürdüğünü söyleyemedi. Kutsal Ruh onların ağzını açmasına izin vermedi. Tanrı’nın kişisel bir yargı getirdiğinin herkes farkına varmıştı. 3 saat sonra Safira çıkagelmişti. Topluluğun önünde tüm paralarını Tanrı işine verdiklerinden dolayı gururluca gezinecekti belkide. Petrus ona yaklaşıp, “Söyle bana, tarlayı bu fiyata mı sattınız?” diye sordu. Elçi, Safira’ya bir şans vermişti. Bir tövbe şansıydı bu onun için, gerçeği söyleme şansı... Safira kocasına kendi kişisel fikrini vermekle büyük bir hata etmişti. Onu yanlışa değil doğru yola yönlendirmeliydi. Fakat o muhtemelen kocasına “paranın tamamını verme” demişti. Belki bir kısmını aileleri için ayırması gerektiğini anlatmıştı. Safira’nın yalanı, gururu ve ikiyüzlülüğüyle kocasıyla aynı duruma düşmüştü.

Petrus, ikiyüzlü Safira’nın yüzündeki maskeyi de aynı kocasına yaptığı gibi düşürdü. Petrus içlerindeki ahlaksızlığı görerek büyük bir şaşkınlıkla sordu: “Rab’bin Ruhu’nu sınamak için nasıl oldu da sözbirliği ettiniz?” Evlilikte çiftler eşlerine onay vermeden önce Tanrı’ya itaat ediyor mu diye düşünmelidir. Eşlerimizden önce kesinlikle Tanrı’ya itaat etmeliyiz. Eğer koca bir hata yapıyorsa, karısı onu uyarmalıdır ve sözlerini kabul etmemelidir. Bunun için dua etmeli ve bu suçtan onu kurtarmaya çalışmalıdır.

Safira ve kocası, Şeytan’ın ruhuna kapı açtılar. Kutsal Ruh’un çalışmasını engellediler ve gurura, yalana, ikiyüzlülüğe yöneldiler. Bu günah ruhunu, doğruluğun olduğu topluluğa getirdiler. Eğer yargılanmamış olsalardı, kilisedeki sevgiyi öldürebilir ve gerçeği ezebilirlerdi. Elçiler onlara hiçbir zaman sahip olduğunuzu satıp kazandığınız paranın tamamını getirin demediler. Onlar kilisenin önünde böbürlenmek için bu yalanı uydurdular.

Tanrı’nın yargısı hemen orada bu kadının üzerine indi. Yaşamın Rab’bi tarafından canı alınarak elçinin ayağının dibine yığıldı. Tüm yaşamını tam bir adanmışlıkla vermesi gereken bu yerde canını verdi. Onun düşüşü çok büyüktü. Kilisedeki tüm bayanlar kocalarına karşı olan ruhsal sorumluluklarını düşünmeye başladılar. Bir bayan kocasını cennete de cehenneme de gitmesine neden olabilir. Alçakgönüllü ve akıllı bir bayan, kocasının denenmelerini dualarıyla yenebilir. Kocasını yüceltmek, zenginleştirmek ve diğer insanların karşısında havalı göstermek isteyen bayan, zaten Şeytan’ın pençelerine düşmüş demektir.

Gençlerin kalbi kadının cesedini Kidron Vadisi’ne kocasının yanına götürürken küt küt atıyordu heyecandan. Topluluk için çok ciddi bir ders olmuştu bu. Bir evli çift, karı ve koca, topluluğun içerisinde aynı gün öldüler. Bu kilise için zor bir denenmeydi, çünkü onlar birbirlerine dayanma konusunda Kutsal Ruh aracılığıyla kendilerini eğitiyorlardı. Kendi aralarında, acaba bu aileyi uyarmakta hata mı yaptık diye düşünmüş olabilirler. Peki bizler yüreklerimizde onlardan daha düzgün bir amaç mı güdüyoruz? Hananya ve Safira tüm Hristiyanlar için bir uyarıydı. Bizler de bugün bunun farkına varmalıyız. Rabbimiz kıskanç bir Tanrı ve tükenmeyen bir ateştir.

Dua: Kutsal Tanrımız, senin her şeyi bildiğini çok iyi biliyoruz. Geçmişimizi ve geleceğimizi bilirsin. Lütfen bizleri kendimizden kurtar ve zor sınanmalara izin verme. Bizleri paradan, kibirden ve yalandan uzak tut. Bizleri oğlunun kanıyla kutsallaştır. Topluluklarımızda düzgün aileler yetiştir, öyle ki her çift birbirine karşı dürüst olabilsin ve Tanrı’yı yücelten kararlar verebilsin. Amin.

Soru 27: Evli çiftlerin birbirlerine karşı olan ruhsal görevleri nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 10:23 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)