Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Acts - 014 (Peter’s Sermon at Pentecost)
This page in: -- Arabic -- Chinese -- English -- French -- Indonesian -- Serbian -- Russian -- TURKISH -- Urdu?
Previous Lesson -- Next Lesson

Elçilerin İşleri - MESİH'in Zafer Alayı!
Studies in the Acts of the Apostles

Bölüm 1 - Yeruşalim, Yahudiye, Samiriye Ve Suriye’de Bulunan İSA MESİH'in Kiliselerinin Temelleri - KUTSAL RUH’un Yönetimindeki ve Elçi Petrus’un Liderliğindeki (Elçilerin İşleri 1 - 12)
A - Yeruşalim’deki İlk Kilise’nin Gelişimi Ve Büyümesi (Elçilerin İşleri 1 - 7)

6. Petrus'un Pentekostta ki Vaazı (Elçilerin İşleri 2:14-36)


Elçilerin İşleri 2:33-36
33 O, Tanrı’nın sağına yüceltilmiş, vaat edilen Kutsal Ruh’u Baba’dan almış ve şimdi gördüğünüz ve işittiğiniz gibi, bu Ruh’u üzerimize dökmüştür.34 Davut, kendisi göklere çıkmadığı halde şöyle der: 35 ‘Rab Rabbim’e dedi ki, Ben düşmanlarını ayaklarının altına serinceye dek, Sağımda otur.’ 36 Böylelikle bütün İsrail halkı şunu kesinlikle bilsin: Tanrı, sizin çarmıha gerdiğiniz İsa’yı hem Rab hem Mesih yapmıştır.

Kurtuluş prensipleri konusu hakkında uzun bir açıklama ve girişten sonra, Petrus sonunda Mesih’in Tanrı tarafından dünyaya gönderilmesi görevi ve ölümü ve dirilişi ile Kutsal Ruh’un gelişi ile ilgili konulardaki ilişkileri dinleyenlerine açıkladı. Onun gelişi, ölüme ve dirilişi gerçekten yeni bir çağın ilk gün ışıkları gibiydi, çarmıhsız ve dirilişsiz bir şekilde Kutsal Ruh’un gelmesi mümkün değildi.

İsa, Baba’nın sağ yanına çıktı ve şu anda tam bir uyum içerisinde beraberler. Tanrı, Yahudiler tarafından aşağılanıp, kabul edilmeyen Mesih’i yüceltti ve ona onur kazandırdı. Ona göklerde ve yer yüzünde tüm yetkiyi verdi ve Baba’nın vaadini taşıması için tüm gücü verdi. Mesih, Kutsa l Ruh’u imanda ve duada sağlam bir şekilde bekleyen bekleyen inanlılar için gönderdi. Kutsal Ruh geldi, çünkü Mesih çarmıhta bizleri Baba ile barıştırdı. Bizi korumak için Kutsal bir Baş Kahin olarak Baba ile aramıza girdi. Mesih’in yapmış olduğu bu aracılık işi ile Kutsal Ruh inanlıların üzerine döküldü.

Aslına bakarsanız, hiç kimse Tanrı’nın tahtının önünde, Tanrı’ya bu kadar yakın olup bu derecede sağdık bir aracılık yapamaz. Tüm peygamberler, krallar ve dini liderler ya ölmüşlerdir ya da cennette dinleniyorlardı, İbrahim gibi, Musa gibi, İlyas gibi. Oysa ki Mesih, Tanrı’ya o kadar yakındır ki, onunla birdir. Oğul Baba’ya, Baba’da Oğul’a sonsuza kadar bağlıdırlar. Kutsal Ruh’un vahiysinde, Peygamber Davut, Oğul ile Baba arasında ki bu birliği görmüştü. Tanrı ile onun Mesih’i arasında ki konuşmayı dinlemişti. Oğul tekrar Baba’nın yanına göklere yükselip, meleklerin ilahileri arasında söyleyeceklerini ve orada Baba’nın Oğula söylediklerini duymuştu Davut. Baba Oğul’a; “Lütfen otur ve dinlen çünkü dünyasal bedeninle çekmen gereken sıkıntılara katlandın. Sen kurtuluş işini tamamladın. Şimdiden itibaren Ruhumun gücüyle etkin olacağım. Artık o beni arayana kurtarışımı götürecek ve inatçı ve adil olmayana yargımı götürecek.

Yargı dünyaya Kutsal Ruhun dökülmesiyle başladı diyebiliriz. Petrus, Ruh’un yönlendirişiyle İsraillilere, “eğer tövbe edip bana dönmezseniz, Tanrı sizleri Mesih’in ayaklarının taburesi yapacak”. Gözyaşlarıyla Tanrı Oğluna dönmezlerse, mahkumiyet onların üzerinde olacak. Bu korku dolu kelimeler aynı zamanda tüm dünyada ki insanlar ve halklar için geçerlidir. Bir çok partiler ve dinler bu yargının içindedir. Mesih’i kabul etmeyen bağlanıp Mesih’in ayaklarının altında kalacaklardır, sonsuza dek...

Petrus insanlara, Pentekost gününden itibaren Kutsal Ruh’un dünyanın her yerindeki insanlarda olabileceğini anlattı. Mesih, Tanrı ve insan arasında ki bölünmeye son verdi. Tanrı sevgisinin fırtınası hala devam etmektedir. Kurtuluş inananların herbirine sağlanır.

Üzücü bir şekilde, Gerçeğin Ruh’u artık bir çok Yahudi’de yoktur, çünkü tek ve en önemli günah bir çok kişi tarafından tövbe edilmemiştir, o da Mesih’i reddettmek ve çarmıha germektir, ölümünden sonra dahi ondan uzaktırlar.

Kutsal Ruh, Petrus’u teşvik ederek onların yüreğini delen sözler etmesini sağladı, Petrus “Nasıralı genç adam İsa gerçekten yüzde yüz Rabdir, göklere alınmış ve şimdi Tanrı’nın sağ yanındadır. O Gerçek Tanrı’dan gelen Gerçek Tanrıdır. Kendisi Mesh edilmiş kişidir fakat onu çarmıha gerdiniz.” Böylece Elçilerin en dobra olanı, Yahudiler’e kendi tarihlerinde ki en önemli kişiyi anlamadıklarını açıkladı. Yahudiler, Tanrı ile yapmış oludukları antlaşmayı yanlış anlamışlar ve bu antlaşmaya karşı gelmişlerdi. Petrus, Yüce olan Tanrı’nın adında bu ulusun çocuklarını derinden yaralamıştı. İnsan tarafından mahkum olmamışlardı fakat sonsuz Yargıç olan Tanrı’nın yargısı ile mahkum olmuşlardı ki bu onların vicdanlarını deliyordu.

Petrus’un konuşmasının başında, bazı Yahudiler, Elçilerin Kutsal Ruh’la dolması ile sevinmelerinden dolayı onlarla dalga geçmiş ve onları sarhoş olmakla suçlamışlardı. Petrus gerçeği cafcaflı sözlerle anlatmadı, fakat Kutsal Ruh’un doluluğuyla açıkladı. Kutsal Ruh’un kim olduğunu, nereden geldiğini ve neden orada bulunduğunu anlattı. Sonunda büyük bir ciddiyetle, Mesih’in öldürülmesinin bu milletin ne büyük bir günah olduğuna değindi. Bu örnekte Kutsal Ruh’un bir uzlaşma yoluna gitmediğini ve gerçekle sahteyi karıştırmadığını görüyoruz. O itaatsizliğimizi kınar ve kibirliliğimizi yok eder. Eğer bugün onun sesini duyarsanız, yüreklerinizi nasırlaştırmayın.

Dua: Ya Rab sana karşı günah işledik, ve senin oğlunun ölümünde rol oynadık. Benim günahlarım ve ben çarmıhta çivileri onun eline çaktık. Bizleri bağışla ve Ruh’un aracılığıyla kutsallaştır ki günahtan uzak kalayım. Tüm günahlarımı Rab ve Kurtarıcı olan İsa Mesih’e getiririm. Tüm yüreklerde çalış ya Rab, böylece tüm nasırlaşmış yürekler yumuşasın. Bu nasırlı yürekleri sen iyileştir Rab. Amin.

'Soru 14: Mesih neden göklere yükseldi?

Top

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 15, 2011, at 10:37 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)