Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Acts - 098 (The Night Sermon)
This page in: -- Albanian? -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Igbo -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

DELA - U Hristovoj pobedničkoj povorci
Proučavanje knjige Dela Hristovih apostola
DEO 2 - Izveštaji o propovedanju među nejevrejima i osnivanje crkava od Antiohije do Rima - Kroz službu apostola Pavla, poslatog od Svetog Duha (Dela 13 - 28)
D - Treće Misionarsko Putovanje (Dela 18:23 - 21:14)

7. Noćna propoved, i Večera Gospodnja u Troadi (Dela 20:6-12)


DELA 20:6-12
6 Iz Filipa isplovismo posle Praznika beskvasnih hlebova i pet dnaa kasnije im se pridružismo u Troadi, gde ostadosmo sedam dana. 7 Prvog dana sedmice, okupismo se da lomimo hleb, a Pavle im je govorio. I pošto je nameravao da narednog dana otputuje, produži da govori sve do ponoći. 8 U sobi na spratu gde smo se okupili bilo je mnogo svetiljki. 9 A mladić po imenu Eftih sedeo je na prozoru. Pošto je Pavle dugo govorio, on utonu u dubok san. Kad ga je san sasvim savladao, on pade sa trećeg sprate, a kad ga digoše, već je bio mrtav. 10 A Pavle siđe, baci se na njega, obgrli ga i reče: „Ne uznemiravajte se , duša je još u njemu.“ 11 Potom se vrati gore, izlomi hleb i obedova. I još im je dugo, do zore, govorio, pa otputova. 12 A mladića odvedoše kući živa, neizmerno utešeni.

Grad Troada, kolevka Homerovih pesama i mnogih grčkih mitologija, bio je početna tačka evangeliziranja Evrope od strane Pavla i njegovih saradnika. Nakon meteža koji je u Efesu izbio zbog apostola, Pavle je došao u Troadu i tu je osnovao, u Hristovo ime, jednu živu crkvu (2. Korinćanima 2:12). Na svom povratku u Jerusalim, on je poslednji put posetio ovaj grad. Luka je pisao kako im je bilo potrebno pet dana i pet noći da putuju iz Kavale, luke u Filipima, do Troade, što je bila razdaljina za koju im je trebalo samo dva dana prilikom njihovog prvog prelaska iz Azije u Evropu. To ukazuje da je tokom poslednje faze Pavlovog putovanja sve bilo mnogo teže, napornije i mučnije. Ipak, oni su sve to strpljivo izdržali u nadi i sve većoj sili.

Ovaj sastanak u Troadi je najraniji zapis u kome vidimo da su nejevrejski vernici praktikovali svetkovanje prvog dana u nedelji kao dana kada su proslavljali Boga, a ne jevrejski Sabat. Na ovaj dan su zajedno lomili hleb kako bi proslavili Večeru Gospodnju, prisećajući se smrti njihovog Gospoda sve dok ponovo ne dođe. Hristovo vaskrsenje, njegovo prisustvo kroz tajnu Večere, i njegova sila kroz Svetog Duha, za prve hrišćane predstavljali su temelje njihovog života vere. Njihove misli su bile usredsređene oko živog Gospoda, koji je čuo njihove molitve, opravdao ih i posvetio, zastupao se za njih pred Bogom i usavršavao ih, kako bi bili dostojni da ga prime prilikom njegovog drugog dolaska, ovenčani delima koja potiču od Svetog Duha.

Pavle je govorio jednu veoma dugu propoved. Niko od slušaoca se nije umorio nakon dvadeset minuta. Niko nije rekao nakon sat vremena: "Dosta je! Hajdemo kući.“ Umesto toga, žar Svetog Duha se iskrao iz apostolovog srca i uvukao u njihova, prosvetljavajući, probuđujući i osnažujući ih. Mnoge svetiljke koje su gorele na spratu predstavljale su simbol mnogih umova koji su bili prosvetljeni Evanđeljem. Velika svetlost je zračila od tih svetiljki, koja je blistala u tami.

Vazduh je postajao zadimljen zbog mnogih svetiljki koje su gorele. To je navelo slušaoce da se opuste i osete pospanost. Jedan mladić, po imenu Eftih, sedeo je na prozoru kako bi mogao da udahne svež vazduh. Moguće je da je naporno radio čitavog dana i da je bio umoran. On je želeo da čuje Pavlovu propoved, ali kapci su počeli malo po malo da mu se spuštaju, sve dok nije, opuštene glave, potpuno zaspao. Tada se nagnuo u stranu i pao sa trećeg sprata na zemlju.

To nas podseća na Isusove reči: „Bdite i molite se, da ne padnete u iskušenje. Duh je, doduše, voljan, ali je telo slabo.“ Priznajemo da je teško održavati pažnju i budnost tokom propovedi i čitanja Svetog pisma. Mnogi koji odlaze u crkvu su skloni tome da se uspavaju ako je propoved dugačka. Uprkos potpunosti Evanđelja, oni zapadaju u duhovno mrtvilo greha, ponosa i površnosti.

Članovi crkve u Troadi su bili šokirani kada je mladić pao sa prozora. I sam Pavle je požurio niz stepenice. Mladić je bio mrtav i srce je prestalo da mu kuca. Đavo je želeo da ismeje propoved o onome koji je vaskrsao iz mrtvih tako što je izazvao smrt jednog od slušaoca. Pavle je bio nezadovoljan zbog ovoga što je đavo postigao, ali Sveti Duh mu je prikazao kako se Ilija, prorok i Božiji čovek, tri puta ispružio nad udovičinim mrtvim sinom, vrativši ga u život kroz molitvu vere (1. Carevima 17:17-24). Tako se i Pavle bacio na ovog mrtvog mladića pred čitavom uplašenom gomilom ljudi, ne tri puta, kao što je Ilija to učinio, već jedanput, u Isusovom imenu. On ga je prigrlio, a mladić je počeo da diše. Njegova duša mu se vratila i on je oživeo. Hrist je upotrebio Pavla, kao što je upotrebio i Petra u Jopi, da podiže mrtve. Kroz ove vođe apostola, Hrist je ostvarivao zapovest koju je dao svojim učenicima u Mateju 10:7-8: „Idite i propovedajte govoreći: ’Približilo se Carstvo nebesko!’ Bolesne lečite, mrtve vaskrsavajte, gubave čistite, demone isterujte. Besplatno ste dobili, besplatno i dajte.“

Vaskrsavanje Eftiha u Troadi se tako brzo odigralo, da je gomila, koja je sišla iz gornje prostorije, ugledala mladića živog čim su stigli u dvorište. Pavle im je prišao i rekao: „Ne brinite! Vratite se nazad u gornju prostoriju. Hajde da nastavimo sa propovedi. Mladić je još uvek živ!“ Rezultat ovog čuda nije doveo do toga da ovaj apostol postane ponosan, i doktor Luka je relativno kratko pisao o tome. Nakon sastanka, mladićevi rođaci su ga dopratili do Pavla, kako bi mogao da se zahvali apostolu za svoj život. Pavle je, međutim, svu slavu odvratio od sebe i usmerio je ka Isusu. On je veličao jedino svog Gospodara, jedinoga koji može da podiže mrtve, prašta grehe i isteruje demone.

Hristova pobeda je bila sadržaj Pavlove propovedi, koja se nastavila čak do zore. On nije samo govorio, nego je takođe lomio i sveti hleb sa skupom slušaoca. On je sa njima podelio čašu spasenja, kako bi mogli da postanu jedno, ujedinjeni udovi tela Hristovog, koji imaju udela u sili njegovog života, posvećeni njegovom dragocenom krvlju. Hristovo prebivanje u srcima vernika i jedinstvo njegovih sledbenika u njegovom duhovnom telu, vekovima već predstavlja veliku tajnu hrišćanske crkve.

Brate, da li si ti pospan i umoran? Da li još želiš da slušaš o Hristovoj reči i da budeš oživljen Evanđeljem spasenja? Spasitelj je oslobodio robove od greha i smrti, kako bi mogli da budu sa njim u njegovoj pobedničkoj povorci.

MOLITVA: O Gospode Isuse Hriste, mi slavimo tebe, koji si vraćao mrtve u život preko svojih časnih apostola. Mi čeznemo za tobom, i željno iščekujemo tvoj dolazak, kako bi mogao i nas da podigneš svojom silnom rečju. Ti si nas učinio jednim u tvom duhovnom telu, i ti se nalaziš u središtu naših srca kroz tvog Svetog Duha. Mi smo ti od sveg srca zahvalni, i molimo za tvoje blagoslove za crkve u čitavom svetu.

PITANJE 98: Kakav značaj vidimo u tome što je Gospod kroz Pavla vratio ovog mladića u život? Zbog čega se Večera Gospodnja u Troadi proslavljala prvog dana u nedelji?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 28, 2012, at 09:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)