Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 034 (New Life with Christ)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 2 - Mesih’in gizemini anlamak bizi sahte öğretilerden korur (Koloseliler 2:1-23)

12. Mesih içindeki yeni yaşamımız (Koloseliler 2:11-15)


Koloseliler 2:11-15
11 Ayrıca Mesih'in gerçekleştirdiği sünnet sayesinde bedenin benliğinden soyunarak elle yapılmayan sünnetle O'nda sünnet edildiniz. 12 Vaftizde O'nunla birlikte gömüldünüz, O'nu ölümden dirilten Tanrı'nın gücüne iman ederek O'nunla birlikte dirildiniz. 13 Sizler suçlarınız ve benliğinizin sünnetsizliği yüzünden ölüyken, Tanrı sizi Mesih'le birlikte yaşama kavuşturdu. Bütün suçlarımızı O bağışladı. 14 Kurallarıyla bize karşı ve aleyhimizde olan yazılı antlaşmayı sildi, onu çarmıha çakarak ortadan kaldırdı. 15 Yönetimlerin ve hükümranlıkların elindeki silahları alıp onları çarmıhta yenerek açıkça gözler önüne serdi.

Koloseliler’e yazılan mektubun bölümü Mesih’le yaşamımızı anlatmaktadır. Tam dört kez “O’nun içinde” veya “O’nunla beraber” sözleri kullanılmıştır. Bunun anlamı bağımsız ve özgür olmadığımız, tamamen O’nun merhametine bırakıldığımızdır. Tanrı bize Oğlu’nun, Ruh’unun, gücünün ve muhteşemliğinin sağında oturma hakkını tanımıştır. Bu büyük Lütfu için O’na dua etmeliyiz. O,biz ölümlüleri ölümsüz kıldı. Günahkârları hak kazanmış, düşmanlarından sevgisinin ve kayrasının çocukları yaptı. Bunu anlayanlar teşekkür eder ve her işini bırakarak Üç Cevherli Tanrı’ya yalvarır.

Pavlus, fanatik Yasa taraftarlarının savunduğu, Mesih ardıllarının Eski Antlaşma’nın işaretlerine göre esenlikten ve kayradan pay alabilmeleri için bedensel sünnet edilmeleri gerektiği tezine sözleriyle karşı çıktı. Putperestlerin elçisi muzaffer bir edayla, Mesih ardıllarının tövbe ettikleri, İsa’ya inandıkları, Ruh’tan güç aldıkları, günahlarını itiraf ederek kötü alışkanlıklarını İsa Mesih adına reddettikleri için, Tanrı tarafından ruhsal sünnetli olduğunu söylüyordu.

Bu bağlamda Elçi, Mesih ile birlikteliğimiz adına, vaftizi Eski Âdem’in cenaze töreni olarak yorumlar. Tanrı Kuzusu ile olan bağlılığımız yalnız bir günahkârın ölümünü ve onun ruhsal cenaze törenini ifade etmez, bu aynı zamanda Babası tarafından diriltilen Oğul’a iman edenlerin Tanrı’nın gücü aracılığıyla dirilişini belirtir. Yetişkinlerin vaftizi çoğunluk tarafından lütfedilen bir yeniden doğuş olarak algılanır, çünkü Mesih’e olan imanla Tanrı’nın gücü ölülerin ruhuna akar. İnançlılara bu olayı yalnız bir kez değil, Mesih ile bağlantıları nedeniyle birçok kez yaşarlar. O’nun içindedirler, çünkü Tanrı tüm günahlarını ve bedenlerindeki yaramazlığı ortadan kaldırmıştır. Pavlus kendisinin ve kilise üyelerinin haklarını sünnet nedeniyle değil, sadece Mesih’in kefalet ölümü sonucu aldıklarını açıkça belirtir. O’nu kanıyla tüm günahlarımızdan arınırız. Eski Antlaşma’nın verdiği işaretler Mesih’in çarmıh ölümüyle yerine getirilir, hatta fazlasıyla.

Günahların yükü insan bilincinin derinliklerine yer alır. Şeytan her fırsatta günahlarından arındırılmış olanların vicdanlarına seslenir. Bu nedenle Elçi onlara borç senetlerini Mesih’in kanıyla yok edildiğini, kefaretinin ödendiğini ve çarmıha çakıldığının müjdesini verir. Bu hukuksal konu artık kapanmıştır.

Çok daha fazla! Günah işlemeye zorlamak ve ölümlü kalmak İsa tarafından dize getirildi. O düşmanlarını seviyordu ve çarmıhta onlar için dua etti. Tanrı’ya, Tanrısı’na kendisini terk ettiği zaman bile inandı. En umutsuz durumlarda umudunu yitirmedi, Ruh’unu bir daha göremeyeceği Babası’nın ellerine teslim etti. (Matta 27:46; Luka 23:34-46) O’nun ölüler arasından muzaffer dirilişi, şeytanın Kutsal Ruh aracılığıyla doğan Tanrı Oğlu’nu bir saniye bile günah işletmeye veya günah sayılacak kötü bir amaç için ayartamadığının kanıtıdır. Bu nedenle O ölüme esir düşmedi. İsa zafer yürüyüşüne dirilişiyle başladı. Şeytanı ve diğer iblisleri küçük düşürmüştü. O’nun yolundan giden, O’nun zaferinden pay alacaktır. Mesih’in içinde yaşayanlar gece ve gündüz O’nun ruhsal himayesi altındadırlar. Babası Tanrı, O’nu ölüler arasından diriltmiştir, böylece her türlü Tanrı karşıtlığı yargılanacak, O’nun kefaret ölümünün haklılığı ortaya çıkacaktır.

Dua: Göklerdeki Babamız, vaftizden sonra, ölüler arasından ruhsal dirilmemiz anlamına gelen, Oğlunla beraber yaşama önceliğini bize tanıdığın için sana dua ediyoruz. İsa ve Kutsal Ruh’un aracılığıyla bize kendi yaşamını sunduğun için sana teşekkür ediyoruz. Etrafımızdaki günah ve kibir içinde bulunan ruhsal ölüleri de dirilt ki onlarda sonsuza dek İsa içinde yaşayabilsinler. Âmin.

Soru 5: Pavlus’ göre vaftiz ne anlama gelmektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 24, 2011, at 10:06 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)