Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 033 (Are We Complete in Him?)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 2 - Mesih’in gizemini anlamak bizi sahte öğretilerden korur (Koloseliler 2:1-23)

11. O’nun içine seçildik mi? (Koloseliler 02:09)


Koloseliler 02:09
9 Çünkü Tanrılığın bütün doluluğu bedence Mesih'te bulunuyor.

O’nun doluluğunu bulabiliyor muyuz?

Pavlus göz hapsinde tutulduğu sırasında yazdığı mektupta, Kolose ve Laodikya kiliselerine inanca ilişkin kuvvetli ipuçları verdi. Sizler diri Mesih’in bedeninde ruhsal üyeler, O ise düzenleyen ve belirleyen baştır diye yazdı. (Koloseliler 1:18) Onlara Kutsal Ruh’un yüreklerinde konut kurmasının, yüreklerinde Mesih’in kişisel barınması demek olduğunu bildirdi. (Koloseliler 1:27) “Bunun için O’nun içinde yaşamak, O’nun içinde bulunmak gerekir” diye yazdı. (Koloseliler 2:6) İsa Mesih’in Tanrısallığın tamamına sahip olduğuna ilişkin nefes kesen açıklamasından sonra mektubuna devam ederek, onların yeniden doğan Hıristiyanlar olarak kurtarıcılarının Tanrılığından pay almış olduklarını yazdı. Bazı çevirmenler bunu; “Doluluğu O’nda buldunuz” biçiminde yorumlamışlardır. (Koloseliler 2:10 Doğru bir kişi bu açıklama karşısında ürpermiş olabilir. Biz kimiz? O kim? Biz ölümlüyüz, O sonsuz. Biz günahkârız, O kutsal. Biz kendini beğenmiş bencilleriz, O ise yüceliği içinde her zaman yumuşak huylu, ruhen alçakgönüllü, sevgi ve merhamet doludur. İncil’de geçen 350 Tanrı adlarının hepsi O’nun için geçerlidir. Bizler O’nun ışığı altında mide bulandırıcı serserileriz. Günahlarımız ve hatalarımız denizde kum gibi çoktur. Bunları bilmeyen Tanrı’yı ölçüt olarak almamış demektir.

İşte tam bu noktada kurtuluşumuz başlar. İsa insanların günahlarını yüklenmiş, kefaret ödemiş ve bağışlamıştır. (Yuhanna 1:29-36; I. Yuhanna 2:12) Bu zamandan beri her inançlı kişi O’nun lütuflarından hak almakta, Tanrı’nın önüne günahsız olarak çıkmaktadır. Kutsal Ruh’un bedene dökülmesiyle (Yoel3:1) Tanrı’nın cevheri Oğlu’nun ardıllarına geçmiştir. (Elçilerin İşleri 2:14, 16-21) Ancak Ruh’un alınması İsa’nın kefaret ölümüyle gerçekleşebilmiştir. İsa son akşam yemeğinde öğrencilerine ekmeği uzatırken şu güvenceyi veriyordu; “ Alın ve yiyin, bedenimdir bu.” Şarap kadehini verirken de şöyle konuştu; “Hepiniz bundan için, çünkü bu birçoklarını kapsayan – günahların bağışlanması için akıtılan – antlaşma kanımdır.” (Matta 26:26-28) Mesih’in bedeni, kanı, Ruh’u, gücü ve sevgisi, günahlarını tanıyan ve İsa’nın sözlerini kayıtsız şartsız yerine getiren herkese verilir. Mesih’in Tanrısallığı O’na alçakgönüllülük ve dua ile bağlanan herkesi doldurur.

Hıristiyanların doldurulması tekil olarak değil çoğul olarak gerçekleşir. Hiç kimse Tanrı’yı tek başına sahiplenemez veya kendisi için alıkoyamaz. O tüm Hıristiyanları kapsar, aynı şekilde onları Tanrı’nın Lütfuyle iyileştirir. Her Hıristiyan Baba’nın ve Oğul’un Ruhu aracılığıyla özel armağanlar alır. Bu değişik yetenekler Mesih’in bedeninde vardır, kanını dolaşımı ve sevgisinin baskısı aracılığıyla dağıtılır ve Baba’ya dua etmekle dolarlar.(Romalılar 5:5; Efesliler 1:13, 14, 22, 23 )

Bu bağlamda Pavlus şu heyecan verici tümceleri yazmıştır; “ Eğer Tanrı’nın çocuklarıysak, aynı zamanda mirasçılarıyız., Mesih’in de miras ortaklarıyız. Madem Mesih’in çektiği sıkıntıları paylaşıyoruz, O’nunla birlikte yüceltilmemiz gerekir… Çünkü Tanrı önceden bildiği kişileri, Oğlu’nun benzerliğinde olsunlar diye önceden belirledi. “ (Romalılar 8.17.29) Uluslar arası tanınan bir müjdeci konuşmasında, İsa’nın bugün Pavlus zamanına göre daha büyük olduğunu söyledi, çünkü her kuşakta milyonlarca kişi yeniden doğarak O’nun halefi olmaya hak kazanır. Onlar Mesih’in doluluğuyla doldurulurlar.

Pavlus, İsa’nın kilisenin başı olduğunu, onu kendisine bağlı kalındığı sürece Tanrısallığıyla doldurduğunu söylemekle yetinmedi. Hayır, Pavlus yazısını sürdürerek, cesaretle İsa’nın aynı zamanda dünyadaki tüm devlet başkanlarının, din kurucuların, süper varlıklıların, ruhu inkar edenlerin ve Mesih karşıtı ruhların da başı olduğunu bildirdi. (Romalılar 8.38.39, Efesliler 1:20-21, Filipililer 2:9 vb) Hiçbir şey O’nun iradesi dışında gerçekleşmez, her şey O’nun kurtarma planı çerçevesinde olur. (Romalılar 1:18-32) Tanrı Kuzusu yedi mührü açınca atlı yaratıklar ortaya çıkmıştı. (Vahiy 6:18) O başladığı eseri tamamlayacaktır. O, bekleyen kiliseye şu güvenceyi verdi; “ Evet tez geliyorum.” (Vahiy 22:20)

Dua: Göklerdeki Babamız, biz kimiz ki, Oğlun tüm Tanrısal doluluğunla kilise içinde konut kurdu? San ve Oğlu’na tek Tanrı olarak dua ediyor, Lütfun ve yüceliğinle bizi mesh ettiğin, yetenekler bağışladığın için teşekkür ediyoruz. Bize verdiğin akıl almaz öncelikli hak için coşkuluyuz. Seni tanımayan komşularımıza git ki, tövbe etsinler, yüreklerinin kapısını senin için açsınlar. Âmin.

Soru 4: Üç Cevherli Tanrı’nın fani insanlarda konut kurması nasıl gerçekleşti?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 24, 2011, at 09:57 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)