Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 016 (The prayer of thanksgiving)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

2. Elçinin Koloseliler için şükran duası (Koloseliler 1:3-8)


Koloseliler 1:3-8
3 Sizler için dua ederken Tanrı'ya, Rabbimiz İsa Mesih'in Babası'na her zaman şükrediyoruz. 4 Çünkü Mesih İsa'ya iman ettiğinizi ve bütün kutsalları sevdiğinizi duyduk. 5 İmanınız ve sevginiz göklerde sizin için saklı bulunan umuttan kaynaklanıyor. 6 Bu umudun haberini gerçeğin bildirisinden, size daha önce ulaşan Müjde'den aldınız. Müjde, onu işittiğiniz ve Tanrı'nın lütfunu gerçekten anladığınız günden beri aranızda olduğu gibi, bütün dünyada da meyve vermekte, yayılmaktadır. 7 Müjde'yi bizim adımıza Mesih'in güvenilir hizmetkârı olan sevgili emektaşımız Epafras'tan öğrendiniz. 8 Ruh'tan kaynaklanan sevginizi de bize o bildirdi.

Sevindirici Haber sizin için geldi

Pavlus Roma İmparatorluğunun içine kapanık bir yapısı olduğunu düşünüyordu. İmparatorluk sınırları içinde bulunan kültür ve dil çeşitliliği, yaşam alışkanlıkları ve gezilerinin bir plan çerçevesi içinde olma zorunluluğu, onu şehirden şehre, ülkeden ülkeye dolaşmasına neden oluyordu. Pavlus, Romalıların egemen olduğu her bölgede misyonerlik fırsatı yakalıyordu.. O gittiği yerlerde Sevindirici Haber’i yaymak istiyordu. Elçi karşılaştığı insanların, gerçeğin sözünü kabul ettiklerini, inançla yaratıcı gücü öğrendiklerini fark etmişti. Gerçek Sevindirici Haber tohuma benzer..Bazılarını kuşlar yer, bazıları yeterli toprak bulamadığı için çürür, bir kısmı olumsuz çevre koşulları nedeniyle nefes alamaz, ancak iyi toprağa düşmüş bir kısmı da serpilerek gelişir, ürün verir. (Matta 13:29, 18-23) İsa şöyle der; “Hükümranlığın bu Sevindirici Haberi dünyanın her köşesinde tanıklıkta bulunmak için tüm uluslara yayılacak. İşte o zaman son gelecek.” (Matta 24:14)

Dünyanın Sevindirici Haber’le tanışması, Hıristiyanlaşmak değil, dinleyen, iman eden ve itaat eden insanların çağrılması demektir. Kilise sözcüğü Yunancada “ekklesia” demektir ve çağrılanlar anlamına gelir. Bu sözcük eski Yunanda, kentlerin bütçe planlamasını ve kimin hangi konuda mali yardım edeceğini belirlemek için çağrılan sorumlu insanlar için kullanmaktaydı. Bu bağlamda kiliseye çağrılmışlar da İsa Mesih’in cemaatinin huzuru için bazı sorumlulukları taşımak, yapacakları bağışlarla yaşadıkları kentlerin gelişmesine katkı sağlamak zorundadırlar.

Sevindirici Haber sizin içinizde ürün verdi

Pavlus Kolose kilisesine yazdığı mektupta imanlarının, sevgilerinin ve umutlarının kendilerinden kaynaklanmadığını, etkinliklerini, güçlerini ve yönelmelerini gerçeğin sözünden aldıklarını bildiriyordu. Ruhsal ölümün egemen olduğu bir kilise, bu çöküşün nedenleri araştırılmalı, tövbe edilmeli ve Tanrı’nın tüm sözlerini her zaman göz önünde tutmalıdır. Ruhsal uyanışın bağışlandığı her yerde, insanlar bazı diyakronik ve müjde getirecek görevleri de üstlenmelidirler. Tanrı’ya övgü ve Kutsal Üçleme’ye edilen dualar ancak o zaman ses getirebilir. Tüm bunlar, inanmış bir rahip veya kilise yöneticileri aracılığıyla değil, gerçeğin sözünün verdiği ürünle ortaya çıkmaktadır. Yöneticilerin sessiz kaldığı durumlarda, papaz ve yanındakilerin almış oldukları teolojik eğitimin ne kadar yeterli olduğu araştırılmalı, İncil Metinlerinin gramatik açılımlarından haberleri olup olmadığı soruşturulmalı veya gerçeğin sözünün kendilerinde neleri değiştirdiği sorulmalıdır. Tanrı sözünün yetkisine karşı duyulan çocuksu inanç olmazsa Mesih’in esenliği asla etkisini gösteremez. (Matta 11:25-26; 13:11-16; 18:25 vd)

Dua: Göklerdeki Babamız, Sevindirici Haber’inin bugün dünyanın her yerinde duyulabilir ve okunabilir olması nedeniyle sana teşekkür ediyoruz. Gerçekleri arayana, İsa Mesih’in yaratıcı ve teselli edici sözlerini duymak isteyenlere yardım et. Hasretle umut içinde bekleyenlerin O’nun sözlerine tanıklık etmelerini sağla. Âmin.

Soru 16: Sevindirici Haber okuyucularına hangi ürünleri sunar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 21, 2011, at 12:50 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)