Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 043 (How to live in peace with your children)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
B - Hıristiyanların ev düzeni (Efesliler 5:21 - 6:9)

Günümüzde ebeveynler ve çocukları (Efesliler 6:1-4)


Efesliler 6:1-4
1 Ey çocuklar, Rab yolunda anne babanızın sözünü dinleyin. Çünkü doğrusu budur. 2 "İyilik bulmak, yeryüzünde uzun ömürlü olmak için annene babana saygı göstereceksin." 3 Vaat içeren ilk buyruk budur. 4 Ey babalar, siz de çocuklarınızın öfkesini uyandırmayın. Onları Rab'bin terbiye ve öğüdüyle büyütün.

Çocuklar sekiz ila on iki yaşına kadar ebeveynlerinin sözlerine uyarlar. Bu yaşlarda ebeveynlerine güven duyarlar, onların himayesinde olmak isterler ve ailelerinin ruhsal varlığı içinde yaşarlar. Bu devre içinde anne çocuklarına onların ruhlarında, bilinçaltında yer edecek, küçüklerin ruhları dolduracak dua ve çocuk şarkıları öğretmelidir. Pavlus yazdığı mektubunda, Rab’bin içindeki çocukların yaşamlarında Rab İsa’ya güvenen ve O’nun içinde yaşayan varlıklar olarak niteler. Şu duayı bilirsiniz.

Ben küçüğüm Ve yüreğim tertemizdir. Kimsenin yeri yoktur burada Sevgili Kurtarıcıdan başka

Oysa ne yazık ki günümüzde televizyonların çocuklara öğrettiği barış getirmekten çok, onlara korku aşılamakta, şiddet içermekte ve Tanrısız yaşamı özendirmektedir. Günümüz yazarları modern olmaktan uzak olup çocukların gelişmesinde katkı sağlamamaktadırlar. Çocukların yuvada duydukları ve ilkokulda öğrendikleri tamamen onları eğitenlere bağlı bir konudur.

Çocuklar gelişme çağına girdiklerinde önlerinde kendilerini baştan çıkartmak isteyen bir şeytan ordusu çıkacaktır. Modern ekonominin çocuklara yönelik rengârenk reklamları onları her şeye sahip olmaya özendirir. Saptırılmış öğretiler onların özgürlüklerini, yeteneklerini ve mantıklarını yok eder. Cinsel bilgiler onların gözünde tüm aileyi çıplak resmetmekle kalmayıp, genç kızların ve kadınların orgazmlarının gelişmesini, tüm dönemleriyle açıklar. Prezervatif ve doğum kontrol hapları artık gizli kapaklı kalmıyor, ne amaçla kullanıldıkları açıkça anlatılıyor. Bu da yetmezmiş gibi, bazı okullarda çocuklara Müslümanların inançları üstelik Arap dilinde öğretiliyor. Bunları anlatan öğretmenler büyük olasılıkla iki kez tekrarlanan kelimeyi şahadet getirmenin resmen İslam dinine kabul edilmek anlamına geldiğini bilmiyorlar. Dünyanın oluşumuna büyük bir patlamanın neden olduğu, insanlığın maymundan türediği savunuluyor. Şayet gençler aralarında aile içinde konuştukları dilden başka bir dil kullanıyorlarsa, bu kimseyi şaşırtmasın. Bazı papazlar kutsal Üçleme ile ilgili metinleri ve onların açıklamalarını öğretmeye bile gerek görmüyor. Bunlar çocuklara imanlarını kendilerine göre şekillendirmelerini, ebeveynlerine ve İncil’e körü körüne inanmamayı salık veriyorlar.

İşte bu nedenle anne ve babalar çocuklarına tatlı bir dille televizyonun ne zaman açılıp, ne zaman kapanacağını anlatmalı, hatta biyoloji ve fen bilgisi kitaplarını araştırıp, İncil’e uygun olmayan kısımları yeniden yorumlamalıdırlar. Cinselliğin İncil açısından açıklanması ve iletilerinin yetişen gençlere anlatılması artık zorunlu bir hale gelmiştir. Kendi düşüncelerini oluşturmaya başlayan çocuklar için, dua etmeyi öğrenmek, çoğu kez isyan etmeye teşvik eden derlerden ve yönlendiren idarelerden daha ön plana çıkmalıdır. Bu konuda deneyimli eğitmenler idaresinde yapılacak yaz ve kış kampları ruhsal açıdan son derece yararlı olacaktır. Anne ve babaların İmana uygun dua etmeyi öğretmeleri ve çocuklarına örnek olmaları düşünüldüğünden çok daha fazla yarar getirecektir. Ancak biz kimseye çocuğunu zorla kiliseye yollamasını veya din öğretimine yollamayı önermiyoruz. İstenilen şey onlara kendi yollarında dualarımızla eşlik etmenizdir.

Pavlus Eski Antlaşmanın ebeveyne saygı göstermeye ilişkin yasaları on emirden bilinçli olarak ayırdı, çünkü bu konu zaten İncil’in içeriğinde yer aldığı gibi gençler için de ilginçtir. Diri Rab, anne ve babalarına saygı gösteren çocuklara esenliğini vaat eder. Yalnız anneye değil, babaya da saygı gösterilmek, onlara ileri yaşlarında destek sağlanmak gerekmektedir. Çocukların yeni kuracakları yuvalarda dirlik ve barış, işte bu kuralın işlemesiyle sağlanacaktır. Ebeveynler bunun yanında, çocuklarına tam tahıllı ekmek tüketimine de özendirmiş iseler, çocuklar da fazla şeker tüketiminden kaçınacak, vitamin açısından zengin besinlere yöneleceklerdir.

Bir çocuk sınıf arkadaşları arsında en iyiler arasına giremediğinde, uzun vadede aşağılık duygusuna girmesi kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir durumda onun özel yeteneklerinin devreye girmesini sağlamalı, karnesindeki kırıklarının önem taşımadığını anlatmalı ve iletilerinde zayıf ve acı çekenlere özellikle esenlik sağlayacağını belirten Rab İsa’ya dua etmelidir. (Matta 11:25-30) Yetenekli çocuklar için tehlike daha büyüktür, çünkü onlar bilinçaltında da olsa, kısa zamanda dünyaya hâkim olacaklarını düşünmektedirler. Onların İsa’nın yumuşak yürekliliğine olan gereksinimi, eksik ve yıkılmışlara göre daha fazla olacaktır.

Çocuklarımız için hazırladığımız gelecek planları, şayet onların kendileri çizmiş oldukları planla örtüşmüyorsa, bu arzularını yok etmeyelim, yasaklar getirmeyelim, bilakis onlara ilişkin geleceğe dönük planlarımızı dikkatlice anlatalım, bunu onlara cazip hale getirelim. Kızgınlığımızı belli edecek davranışlardan kaçınalım, onların eğitimleri için sabır göstermesini bilelim. Lonca sistemi giderek azalıyor, hatta tamamen ortadan kalkmış durumda. Çabuk gelişmeler bazı istisnalar dışında kötü sonuçları beraberinde getiriyor. İşte bu noktada, genç kuşakların meslek seçimlerinin ve kuracakları yuvaların kendi haline bırakılmaması, Rab’bin ve Kurtarıcın esenliğiyle gerçekleşebilmesi için onlar için dua etmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki sözün gerçekleri ne derece ortaya koyduğu tartışılamaz.

Küçük çocukların derdi küçük
Büyüklerinki ise büyük olur.

Rab’bin şu sözleri gerçeğine kadar güzel yansıtmakta.

“Her şeyi Rab’be bırak, O’na güven. O gereken her şeyi yapar. ..Rab’bi önünde sakin dur, sabırla bekle. Kızıp üzülme işi yolunda olanlara, kötü amaçlarına kavuşanlara. (Mezmur 37:5;7-9)

Dua: Göklerdeki Babamız, gökyüzünde ve yeryüzünde tüm çocukların gerçek babası sensin. Bize emanet ettiğin ve gelecek olan çocuklar için sana teşekkür ediyor ve onları imanımız içinde sana geri getiriyoruz. Bu kötü ve fena zamanda onları doğru şekilde nasıl eğitmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Lütfen bizlere göksel ailen içinde yer ver ki, yüce bağışlayıcılığın içinde iyi yetişsinler. Âmin.

Sorular:
27. Günümüzde çocuk eğitimi niçin zordur?
28. Çocukları ve gençleri

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:08 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)