Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 042 (A new pattern of life for men)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
B - Hıristiyanların ev düzeni (Efesliler 5:21 - 6:9)

Erkekler için yeni yaşam düzeni (Efesliler 5:25-33)


Efesliler 5:25-33
25 Ey kocalar, Mesih kiliseyi nasıl sevip onun uğruna kendini feda ettiyse, siz de karılarınızı öyle sevin. 26 Mesih kiliseyi suyla yıkayıp tanrısal sözle temizleyerek kutsal kılmak için kendini feda etti. 27 Öyle ki, kiliseyi üzerinde leke, buruşukluk ya da buna benzer bir şey olmadan, görkemli biçimde kendine sunabilsin. Amacı kilisenin kutsal ve kusursuz olmasıdır. 28 Aynı biçimde kocalar da karılarını kendi bedenleri gibi sevmelidir. Karısını seven kendini sever. 29 Hiç kimse hiçbir zaman kendi bedeninden nefret etmemiştir. Tersine, onu besler ve kayırır; tıpkı Mesih'in kiliseyi besleyip kayırdığı gibi. 30 Çünkü bizler O'nun bedeninin üyeleriyiz. 31 "Bunun için adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak." 32 Bu sır büyüktür; ben bunu Mesih ve kiliseyle ilgili olarak söylüyorum. 33 Size gelince, her biriniz karısını kendisi gibi sevsin. Kadın da kocasına saygı göstersin.

Pavlus kendisini, Çarmıha gerilmiş ve ölüler arasından dirilenin bir beden parçası olarak görür. Elçi dünyaya Rabbi’nin yüceliği açısından bakar. Evliliği, İsa haleflerinin Mesih’in Yeni Antlaşma’sı ve kilisesiyle yaşamasına benzetir. Pavlus kadınlardan kocalarının her arzularını kayıtsız şartsız yerine getirmelerini istemekle beraber, erkeklerden çok daha fazlasını talep eder. Bir koca karısını, İsa’nın kilisesini sevdiği ve hala sevmekte olduğu gibi sevecektir. Böyle bir istem insanı açıdan bakıldığın da imkânsız gibi görünebilir. İsa’nın kendisini nasıl inanlar için kurban ettiyse, koca da kendisini karısı ve ailesi için kurban etmek zorundadır. Ancak başkalarına itaat etmek zor, onlar için ölmek ise daha da zordur. Bu böyle bilinmelidir.

Elçi kocaların eşlerine duydukları sevgiye yeni bir ruhsal getirmiştir. Onlar eşleri için çalışmalı ve hizmet etmelidirler ki, karıları kutsallığa ulaşsınlar. Kadınların davranışında en ufak bir buruşukluk veya leke bulunmamalı, aynı İsa gibi alçak gönüllü ve yumuşak huylu olmalıdırlar. Pavlus için belirleyici olan evliliğin kendisi değil, eşlerin ruhsal düzeyleridir. Bu nedenle bir koca karısına İncil’i okumalı, metinleri açıklamalı, günlük yaşamda nasıl uygulanacaklarını öğretmeli, onunla beraber ve onun için dua etmelidir ki, karısı yetersiz bilgilere sahip Havva gibi şeytanın oyunlarına gelmesin. Oysa günümüzde bazı evliliklerde bunun tam tersi yaşanmakta, kadınlar sözleri, davranışları ve dualarıyla Tanrı tanımayan bu zamanda kocalarının İsa’nın yolundan gitmeleri için uğraşmaktadırlar.

Pavlus kocaları bir kez daha uyararak, onlardan karılarını kendilerinden daha fazla sevmelerini istedi. Her insan doğuştan bencil yaratılmıştır, en çok kendisini sever, kendisini fazla yormadan rahat bir yaşam arzu eder. Buna karşın her koca karısının karnını doyması, çıplak dolaşmaması ve tek başına çaresiz kalmaması için onunla konuşacak, beraberce dua edecektir. Tembel benciller ruhsal endişe taşıyıcısını şu cümleyi söylemeye zorlamışlardır: “Karısını seven, kendisini de sever.”Pavlus tembel kocalar karşısında kolay pes etmemiş, onlara “Bizler hepimiz İsa’nın bedeninin üyeleriyiz” diye seslenmiştir. O ise bizim başımız olarak bedeninin her üyesini düşünmüş, böylece bedeni canlı tutabilmiştir. Aynı şekilde kocalar da, karılarının bedensel ve ruhsal hiçbir bozukluğunun olmamasından, onların en iyi şekilde yaşamalarından sorumludurlar. Kocalar karılarına olan sevgilerini kanıtlamak zorundadırlar, ne fazla, ne de eksik.

Oysa İslam dininin evlilik anlayışı çok başkadır. Bir erkek maddi ve cinsi olanakları varsa dört karıya sahip olabilir. (Nisa Suresi 4:3) Karıları kendisine itaat etmedikleri zaman erkek onları eğitmek hakkına sahiptir.”Karılarınızın size itaat etmemsinden korkuyorsanız onlara nasihatte bulunun, duruma göre onları kutsayın veya dövün.” İtaat ederlerse onlara yaşamı daha da zorlaştırmayın.” (Nisa Suresi 4:34) Bir kadının değeri erkeğin değerinin yarısı kadardır. Hukuksal olarak iki kadının tanıklığı bir erkeğin tanıklığına eşdeğerdir. (Bakara Suresi 2:282) Miras dağıtımında kız kardeş erkek kardeşe göre yarı yarıya hak sahibidir. (Nisa Suresi 4:11) Kaza durumunda bir kadın sigortadan erkeğin yarısı kadar para alır. (İran Medeni Kanunu 301.Madde) Ne mutlu Mesih’e iman eden bir kocaya sahip kadına!

“Bu nedenle, adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak. Bu sır çok derindir. Ben bunu Mesih’e ve kiliseye ilişkin söylüyorum. (Efesliler 5:31-33)

Pavlus karı-kocalara yaptığı uyarılardan sonra evlilik ilişkisi üzerine de konuştu. Karısını gerçekten seven bir erkek yetiştiği ailesini terk ederek karısıyla yeni bir yaşama başlayacaktır. Her iki tarafta evlilik içinde cinsel ilişkilerden çekinmemeli, bilakis böyle bir ilişki sonucu tanrı ve insanların önünde birlik olacaklarının bilincine varmaları gerekir. Bu arada erkek yalnız kendi zevklerini ön plana çıkartmadan karısına hizmet etmeli ve onun rahatlamasını sağlamalıdır.

Pavlus bu yetenekleri ruhsal açıdan yorumlayarak evliliği Ruh’un büyük gizemi olarak nitelemiş, bunun Mesih ile kilisesi arasındaki bağlılığa işaret ettiğini söylemiştir. Katolik kilisesi bu açıklamalardan sanki eşlerin Mesih’in esenliğiyle kaynaşmış göründüğü kutsal bir evlilik kavramını üretmiştir. Bu nedenle karışık evlilikler kabul edilemez. Bu tip evliliklerden olacak çocuklar Katolik kilisesinin himayesine gireceklerdir. Pavlus evlilik kavramını kilisenin Mesih ile olan bağlantısı içinde değerlendirir. Bu nedenle de “Her erkek karısını kendisini sever gibi sevmek zorundadır, aynı şeyler kadın açısından da geçerli olacaktır” şeklindeki önerisini yeniler. Pavlus bu sözleriyle, Mesih’in bizi bağışladığı gibi, bizim de birbirimizi bağışlamamızın Mesih’in gizeminde saklı olduğunu ifade etmektedir.

Dua: Göklerdeki Babamız, İsa Mesih’in haleflerini her zaman buna layık olmasalar bile, onları koruduğu için sana dua ediyoruz. Bize yardım et ki, evliliklerimize kayıtsız şartsız senin sevgini katalım, böylece kadın ve erkek karşılıklı olarak birbirlerinin suçlarını bağışlasınlar. Senin sevgin ve iyilikseverliğin onları sevgisine örnek olsun. Âmin.

Sorular:
25.Kocaların karılarına, İsa’nın kendisini kilisesi için feda ettiği gibi, feda etmeleri ne anlama gelir?
26.Bize bağışlanan cinsel yeteneklere niçin teşekkür etmeliyiz?
27.Pavlus’un Akdeniz Bölgesinde verdiği ruhsal öğütler hakkında ne düşünüyorsun?

28.Elçinin sözleri günümüzde işverenler arasında nasıl yorumlanmaktadır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:08 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)