Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 037 (Christ's sacrifice for all sinners)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

İsa Mesih’in kendisini kurban etmesi (Efesliler 5:1-2)


Efesliler 5:1-2
1 Bunun için, sevgili çocukları olarak Tanrı'yı örnek alın. 2 Mesih bizi nasıl sevdiyse ve bizim için kendisini güzel kokulu bir sunu ve kurban olarak nasıl Tanrı'ya sunduysa, siz de öylece sevgi yolunda yürüyün.

Pavlus, İsa Mesih’in yeni öğretisinin doğal insan anlağının ve zekâsının üstünde olduğunu hissetmişti. Her zaman doğruyu söylemek, düşmanını sevmek ve hep alçakgönüllü olmak, bunlar artık insani değil ruhsaldır. Bu durum Tanrı sevgisiyle kaynaşmış olmayı gerektirir.

Bu konuyla ilgili olarak Elçinin söylemiş olduğu bir cümle, anlağımızın sınırlarını aşmaktadır: “Tanrı’nın çocukları olarak O’nu örnek alın, göksel Babanızın yetkin olduğu gibi siz de yetkin olun.” (Matta 5:48) Bu istemler, anlayan kırılır ve toz haline gelir. Biz kimiz? Tanrı kim? Bizler ölümün belirlediği fanileriz oysa O, güç dolu ve yüceliğin içindeki sevgisiyle ebedi ve kutsal kalacaktır. Yüce’yi nasıl örnek alabilir, nasıl O’nun gibi yetkin olabiliriz? Bu artık insani değil ruhsaldır. Tanrı’nın sevgisi seni ve benim gibi suçlu beceriksizleri gökyüzüne, Baba’nın katına taşıyacaktır.

Tanrı’nın bu kurtuluş planını İsa olmadan asla anlayamayız. İnsanların kendisini çarmıha göndermelerine rağmen, İsa onları hep sevmiştir. O Tüm suçlular için dua eder: “Baba onları bağışla, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.” (Luka 23:34) O’nun sevgisi sınırsızdır, seni, beni ve tüm tanıdıklarımızı, dostumuzu düşmanımızı kapsar. İsa’nın Oğlu dünyanın günahlarını ve Tanrı’nın gazabını tüm suçlular adına bizzat kendisi yüklenmiş, onları kutsal Tanrı ile barıştırmıştır. O kutsal sevgisinden söz etmekle kalmamış, buradan çıkacak tüm sonuçları da gerçekleştirmiştir. O’na iman edenler Tanrı sevgisinin gücünü, O’nun Kutsal Ruh’u aracılığıyla almaya hak kazanır. Böylece Baba’nın kurtuluş planının içinde yer alırız. Bizleri yeni kültürünün içine katar, bu yolla umutsuz vaka olmaktan kurtulur, İsa’nın içinde ter alır, O’nun yüceliğine ortak oluruz. Ya Mesih’in içindesin, ya da O’ndan çok uzaktasın. O’nun sonsuz yaşamı sana ya can verdi, ya da hala günahlarının içinde bir ölüsün. Ya Tanrı’nın çocuğu oldun, ya da cehennemin oğlu olacaksın. Senin için öngörülen esenlik tamamlanmıştır. (İbraniler 10:14) Bunları kabul edip, aldıkların için dua ettin mi? Övgün göklerdeki Babamız’a güzel bir koku gibi ulaştı mı? O zaman O’nun sevgisi içinde değişmeye başla. O senden çok fazla bir şey beklemez, ancak bu gereklidir.

Dua: Göklerdeki Babamız, oğlun İsa Mesih adına sana dua ediyoruz. Çünkü O kefaret ölümüyle biz günahkârları seninle barıştırdı, oğulluna ortak etti. Bizle solda sıfır, eksi değerleriz. Ancak Oğlun İsa ile beraber yeni yaşamımız başladı, böylece senin çocukların olarak yaratıcılığının hedeflerine ulaşmış, senin dünya üzerindeki yansıman olacağız. Âmin.

Sorular:
15.Bir insanın Tanrı’yı taklit etmesi mümkün müdür?
16. Mesih İsa’nın kefaret ölümü senin için ne anlam taşıyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:08 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)