Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 036 (Forgive as God forgives)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Tanrı’nın bağışladığı gibi bağışla (Efesliler 4:30-32)


Efesliler 4:30-32
30 Tanrı'nın Kutsal Ruhu'nu kederlendirmeyin. Kurtuluş günü için o Ruh'la mühürlendiniz. 31 Her kötü niyetle birlikte her türlü kin, öfke, kızgınlık, bağrışma ve iftira sizden uzak olsun. 32 Birbirinize karşı iyi yürekli, şefkatli olun. Tanrı sizi Mesih'te bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın.

Kutsal Ruh Baba’nın ve Oğul’un ruhudur. O her ikisi ile de kutsal bir uyum içindedir. Tanrı Kuzusu’nu, dünyanın Rab’ini yüceltir. İsa’nın giysileri ile donanan her inanana, O’nun öğretilerine göre yaşayana sevinir. Ruh’un meyveleri O’nun yeni kültürünün yaşam biçimidir (Galatyalılar 5:22). Bu ilkeler doğrultusunda yaşamayanlar Kutsal Ruh’u karartırlar. O İsa’nın haleflerini yanılmalardan korur. O’nun yumuşak sesini duyan ve bu sesle kendisinin yönetilmesine izin verenler Tanrı’nın barışı içinde yaşarlar.

Her kim ki yanlış anlaşılmalarda ve adil olmayan davranışlarda duraksarsa, bu kimse Tanrı sevgisinin Ruh’unu henüz anlamamış demektir. O bizim kızgınlığımızı frenler, bilinçaltından gelen küfürlü sözlere karşı savaşır. Gökyüzündeki Baba’nın ailesine ilişkin görünmez kaşe ile bizi mühürler. Kutsal Üçlü’ye yapılan her türlü hakaret veya kötülüklerle olan bağlantı O’nun için yabancı ve düşmandır. O bizim vicdanımızı keskinleştirir ve bizi saf olmayan ruhlara karşı uyarır. Dua ederken, överken ve teşekkür sunduğumuzda bize yardım eder. İnancımızın, sevgimizin ve umudumuzun güçlenmesini sağlar.

‘Sevginin yüce ilahisi’ Kutsal Ruh’un sembolüdür (I. Korintoslular 13:1-13). O bize bu özellikleri öğretir onları kazanmamız ve kilisede uygulamamız için bize yön verir. Her şey den önce birbirimizi bağışlamamız ve unutmamız için bize yardımcı olur. Rab İsa’nın Babamız duasında buyurduğu gibi ‘bize karşı suç işleyenlerin suçunu bağışladığımız gibi sende bizleri bağışla!’ (Matta 6: 12.14.15). Bunun anlamı dostlarımız ve düşmanlarımızın her türlü adil olmayan davranışlarını bağışlamamızdır. Bazıları kendilerine karşı koyanları bağışlar ancak yaptıklarını asla unutamadıkları için yüreklerinde acı duyarlar. Bununla Tanrı’nın günahlarımızı bağışladığı ancak asla unutmadığını mı söylemek istiyoruz? Belki de iman edenler gece ve gündüz sinirlerini bozan kimselerle yaşamalı veya çalışmalıdırlar. İşte bu zaman o kişi gökyüzündeki Baba’nın düşmanlarımıza karşı sabır, bağışlama ve sevgi göstermemizi sağlayacak en önemli insan olacaktır. Böyle bir duygu Baba’nın ve oğlun bizi yönetmesi ve içimize dolmasıyla gerçekleşir.

Dua: Göklerdeki Baba’mız, senin sevgini ve gerçeğini eksik bir biçimde yerine getirdiğimiz için utançla önünde eğiliyoruz. İsa Mesih adı ile bizi bağışla ve Kutsal Ruh ile doldur ki, sana ve oğluna olan sevgimizi ateşli biçimde gösterelim, günlük yaşamımızda uygulayalım. Kiliselerimizde yalan, kızgınlık ve kibrinin kaybolması için Ruh’unu yolla, herkesin herkesi bağışlaması için yardım et. Bunu sen zaten bize her gün bağışlıyorsun. Bize gösterdiğin sabır için teşekkür ediyoruz.Amin

Sorular:
13. Kutsal Ruh’u karartan nedir? O senin içinde nasıl harekete geçer?
14. Niçin her zaman herkesi bağışlamak ve olanları unutmak zorundayız?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)