Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 020 (Are Semites also evil?)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 2 - Pavlus’un inanç öğretisi (Efesliler 2:1 – 3:21)

Semitik halklar gençliklerinden beri kötümüdürler? (Efesliler 2:3)


Efesliler 2:3
3 Bir zamanlar hepimiz böyle insanların arasında, benliğin ve aklın isteklerini yerine getirerek benliğimizin tutkularına göre yaşıyorduk. Doğal olarak ötekiler gibi biz de gazap çocuklarıydık.

Efes ve civarındaki kiliselerdeki Yunan ve Romalı Hıristiyanların gurur ve kendini beğenmişliklerini önleyen Pavlus, Yahudi kökenli Hıristiyanlara ve kendisine yöneldi. Onlara istisnasız hepsinin kurnaz ruhların etkisinde kalmış olduklarını, Kutsal Ruh’un istemlerinin değil de, bedenlerinin istemleri doğrultusunda yaşadıklarını, bu nedenle de sürekli günah işlemiş olduklarını tüm açık yürekliliği içinde anlattı. Musa Yasaları hiçbir Yahudi’yi kurtaramazdı, çünkü onlar daha çok bireyleri yargılamaya dönüktü. Pavlus Romalılara yazdığı mektupta, Yahudilerin Yasayı nasıl deldiğini şaşırtıcı bir açıklıkla ortaya koymuştu. (Romalılar 2:17; 3:20) Ancak bozulduğumuzu kanıtlayan yalnız yaptıklarımız veya amaçlarımız değildir. İşlemiş olduğumuz günahların temelinde, Tanrı’nın yüceliğinde yaşamamamız, O’nun parlaklığını yeterince yansıtamamış olmamız yatar ki, yaratılmamızın asıl amacı budur.

İnsanın davranışı onun kendi istemlerinden çok, merakı ve bozulmuş bilinçaltı tarafından belirlenir. Pavlus doğal insanın yeteneksizliğini, nasıl kusursuz bir yaşama dönüştürebileceğini tüm açıklığıyla bildiriyordu.” Ne yaptığımı kendim de bilmiyorum. Çünkü yapmak istediğimi yapmıyorum; tersine iğrendiğim neyse onu yapıyorum… Çünkü içimde, yani bedenimin gereksiz isteklerinde yararlı bir şeyin olmadığını biliyorum. İçimde istek varsa da, iyilik yapma gücü yok. İstediğim yararlı işi yapmıyorum; tersine istemediğim kötü şeyi yapıyorum.” (Romalılar7:15; 17:19) Ne mutlu Tanrı’yı ve Pavlus’un onun hakkında yazdıklarını tanıyana. Bu yenilenmenin başlangıcıdır, Ruh tarafından yönetilen tövbe ve yeni bir inançla şekillenir.

Ancak yaşamının ve düşüncelerinin doğruluğunu tartmayan ve bunu Tanrı’ya itiraf etmeyenler, yaratıcılarını gazabına uğrayacak ve “Gazap Çocukları” sınıfına dâhil edileceklerdir.

Tanrı günahkârları sever ama günahtan nefret eder. Kutsal Olan, günahkârların Yaratana dönmesini ve O’ndan af dilemesini bekler. O tövbe eden hiç kimseyi asla geri çevirmez, onu evine dönen oğlu gibi kucaklar ve öper. (Luka 15:11-32) Kim ki, istemeden tekrar günah işlerse, yine de sürekli tövbe edip iman içinde, Kurtarıcı ve Koruyucu Mesih İsa’ya bağlı kalabilir. (Romalılar7:18; 8:14; I.Yuhanna 1:8; 2:2) Ancak kim dönmezde Tanrısız kalmaya devam ederse Kutsal Üçlü’nün gazabından kurtulamayacak, yaşamının terslikler içinde sürmesi kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir kişinin yüreğinde asla barış olamaz ve ölümden sonrası için umut taşımayı hak etmez. Çok acıdır ki, birçok insan bu durumdadır. Onların kararsızlık içindeki yaşamları bizim bu insanlara umut aşılamaya, Tanrı’nın kayıp oğlunu bekleyen bir baba gibi onları beklediğini bildirmeye teşvik etmelidir. Pavlus mektubunun başında, Efes’teki Hıristiyanlık inancı taşıyan kutsallara, kiliselerindeki insanlara yardım edebilmenin tek yolunun onların yüzündeki maskeyi kaldırmaktan geçtiğini söylüyordu. Bu insanlara, Tanrı’dan af dilemedikleri takdirde sonsuza dek kayıp ve lanetli kişiler olarak kalacakları vakit geçirilmeden söylenmeliydi.

'Dua: Göklerdeki Babamız, tüm günahkârları sevdiğin için sana dua ediyoruz. Biricik Oğlun İsa Mesih’i bizim doğru yolu bulmamız ve kurtuluşumuz adına kurban ettin. Bize doğru olmamız, ne yaptığımızın, kafamızda dolaşan düşüncelerin bilincine varmamız için yardım et. Bizi bağışla ve bize yardım et ki, Ruh’un gösterdiği yoldan ayrılmayalım, dostlarımız ait olduğumuz kişilere Tanrı’nın ebedi barışına giden yolu gösterelim. Âmin.

Sorular: 18. İnsan ne kadar bozuktur?
19.Bizi Tanrı’nın gazabından kim kurtarabilir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)