Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
English
Español
فارسی
Français
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Kiswahili
Кыргызча
മലയാളം
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Türkçe
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Hausa/هَوُسَا
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Turkish -- Ephesians - 019 (Spiritual assessment of natural man)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 2 - Pavlus’un inanç öğretisi (Efesliler 2:1 – 3:21)

Doğal insanın ruhsal değerlendirmesi (Efesliler 2:1-3)


Şeytan Hükümranlığının işaretleri

Elçi Pavlus deneyimli bir ruhsal endişe taşıyıcısıydı ve Efes’te bireylerle yaptığı duygusal konuşmalar sonucu, bu kentteki birçok insanın ruhlarla ilişki kurduğunu muska taşıdıklarını ve öbür dünyadaki güçlerle bağlantı kurabilmek için bazı özel kitapları okuduklarını fark etti. İsa Mesih’in bu karanlık güçlerle girdiği mücadele sırasında, kötü ruhların kilise üyeleri üzerinde kurdukları sözde egemenlik, büyü yapmayı ve öbür dünya güçleriyle teması sağlayan her türlü araç ve gerecin yakılmasıyla birlikte ortadan kaldırılmış oluyordu.” Büyücülükle uğraşanlardan büyük bir kalabalık kitaplarını toplayıp herkesin gözü önünde yaktılar. Bunların değerini hesap ettiklerinde elli bin gümüş kuruş tuttu.” (Elçilerin İşleri 19:19) Ayrıca çok sayıda kötü ruh İsa Mesih adına çıkartılıyordu. (Elçilerin İşleri 19:12c)

Pavlus verdiği inanç mücadelesi sırasında, Efes ve civarındaki güçlü bir ruhun ve yardakçılarının kent nüfusunun büyük çoğunluğunu baştan çıkarttığını, aralarından bazılarına itaatsizlik ruhunu aşıladığını fark etmişti. Bereket tanrıçası Artemis (Latincede Diana) adına başlatılan kuyumcuların isyanı, Roma’nın bu yönetim bölgesindeki kötü ruhlar egemenliğinin bir kanıtıdır.(Elçilerin İşleri 19:23-40)

İ.S. 391 yılında Efes’te tanrıça Artemis’e tapınmak devlet tarafından yasaklandı ve bunun yerine Hıristiyanlık resmi din olarak kabul edildi. 431 yılında Efes’te toplanan konsül, Meryem’i, İsa’nın annesi, Tanrı’yı doğuran olarak niteledi. Bu tarihten sonra Katolik ve Ortodoks kiliseleri Meryem’i Tanrı’nın annesi olarak tanıdılar. Efes Halkı bu kararı büyük bir coşku içinde kutladı. Ancak daha sonraları, konsülün bu kararıyla, Artemis inancının kötü ruhlar aracılığıyla bir başka bir Mesih Karşıtı olan Meryem inancına dönüştürüldüğünü söyleyenler kiliseleri tarafından aforoz edildiler. Papa XVI. Benedikt 2006 yılında çıktığı Türkiye gezisi sırasında, Efes’teki “Meryem Evi” olarak bilinen küçük kilisenin önünde “Tanrı’nın Annesinin” kilisedeki derin saygı ve tapınç görmesini protesto etmek için diz çöktü. Meryem’in Ortodoks ve Katolik kiliselerinde Tanrı, Baba ve Oğul’dan daha fazla itibar görmesi, aslında Yeni Antlaşma’ya göre doğru bir yaklaşım değildir.

Günümüzde, kötü ruhların yalana dayalı egemenliğini asla hafife almamalı, onlarla temas kurmaktan kesinlikle kaçınmalı ve savaşmalıyız. İsa, şeytanı “yalanın babası”'' olarak tanımlar.(Yuhanna 8:44) Afrika’daki ruhsal endişe taşıyıcıları : “Şeytan bizden kurnazdır, çünkü bizden yaşlıdır” derler. O her türlü hileyi bilir, baştan çıkartmayı ve olayları saptırmayı çok iyi becerir. İnsanların kulaklarına “iyi” olduklarını fısıldayarak, onların kendi gücüne, yasalarına ve kültürel düzenine uymalarını sağlar. İnsanları dünyanın yaratılışının bir yaratan tarafından yapılmadığına ikna eder, Komünizmi, Kapitalizmi, Feminizmi, Budizm’i, Hinduluğu ve Müslümanlığı kurtarışı getirecek güçler olarak tanıtır. Oysa bu dünya görüşlerinden hiç biri suçların ve günahların bağışlanmasını gerçek anlamda başaramayacakları gibi, gerçek bir dirilişi de sağlayamazlar. Artan dünya nüfusunu giderek baştan çıkmaya başlamıştır. İsa’yı Rab ve Kurtarıcı olarak tanımayan ve O’na inanmayanlar bir anda, Mesih karşıtlarının oyuncağı olacaklardır. Üstelik hiç kimse bunun bilincinde değildir.

Dua: Göklerdeki Babamız, İsa Mesih’i yaşamımızın ölçüsü yaptığın ve O’nun sevgisi ve kutsallığı sayesinde günahlarımızı ve eksiklerimizi fark ettiğimiz için sana dua ediyoruz. Bizi bağışla, seni ve Oğlunu yegâne gerçek olarak dostlarımıza ve ait olduklarımıza tanıtmamız için gereken cesareti bize ver. Âmin.

Sorular:

  1. Kendimizi şeytanın hile ve yalanlarından nasıl koruyabiliriz?
  2. İsa bizi kötülerin egemenliğinden nasıl kurtardı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)