Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 021 (The merciful God regenerates sinners)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 2 - Pavlus’un inanç öğretisi (Efesliler 2:1 – 3:21)

Merhametli Tanrı günahkârları yeniliyor (Efesliler 2:4-5)


Efesliler 2:4-5
4 Ama merhameti bol olan Tanrı bizi çok sevdiği için,5 suçlarımızdan ötürü ölü olduğumuz halde, bizi Mesih'le birlikte yaşama kavuşturdu. O'nun lütfuyla kurtuldunuz.

Elçinin bu tanısı hem Yunanlı ve Romalılar, hem de Yahudiler ve Yahudi Hıristiyanlar açısından son derece şaşırtıcıydı, çünkü her iki tarafa da, çoktan öldüklerini söylüyordu.” Hepiniz birer umutsuz vakasınız, bedeninizin son hücresine kadar ölmüş. Ruh’u içinizde tutmamışsınız, yabancı ruhların tutsağı olmuşsunuz.”

Pavlus’un faydalı olacak son bir tedavi yöntemi daha vardır. Yoksullara şöyle seslenir: “ Ancak Tanrı daha yaşıyor. O yalnız bizim adil yargıcımız değil, aynı zamanda da merhametli Babamız’dır. O sizi seviyor. Suçlarınız, adaletsizliğiniz ne kadar büyük olursa olsun, O’nun sevgisi daha büyüktür. Merhametinin sonu yoktur. O’nun bizim için çektiği acı o kadar fazladır ki, her ruhsal çöküntüyü tedavi eder. Tanrı’nın merhameti aklımızın alamayacağı kadar fazladır.

Günahlarımızın bağışlanması konusunu daha önce göklerdeki Babamız’a duasında değindiği için, Elçi bu kez mektubunda sevindirici mesaja yer vermemişti. (Efesliler 1:7-8) Efes ve civarındaki kilseler Tanrı Kuzusu İsa’nın dünyanın günahlarını taşıdığını artık öğrenmişlerdi. (Yuhanna 1:29) Bu kurtarma işlemi yüreklerinde iz bırakmıştı. Onlar Mesih içinde doğruluğa kendi istekleriyle rıza göstermiş, O’na iman etmiş ve günahlarını gerçekten bağışlandığını öğrenmişlerdi. Coşkuyla teşekkür ettiler ve Elçinin mektubunun başında okuduğu duaya tüm yürekleriyle katıldılar.

Dr. Martin Luther’in ikinci iman yazısındaki yoğun açıklamaları ezberlediğinizi umuyoruz. Burada yalnız birkaç sözcüğü değiştirdiğimizde, güçlü orijinal metni ezberlemiş olanların bunu hemen fark edeceğini düşünüyoruz. “ İsa Mesih’in bizi günahlardan, ölümden ve şeytanın egemenliğinden, altın veya gümüşle değil kutsal ve değerli kanıyla kurtardığına inanıyoruz. Çektiği acılar ve ölümüyle O’nun Hükümranlığında girdik ve ebedi adaleti, masumluğu ve kutsallığı içinde O’na hizmet etmeye başladık. O ölüler arasında dirilerek sonsuza dek yaşayacak ve yönetecektir. Bunların hepsi gerçektir ve biz bunların tümüne tanıklık ediyoruz. “ Buradaki bağışlama dolu tanımlar acaba kilise topluluğunun yöneticileri, kilisenin papazı ya da bir gençlik gurubu için mi yapıldı? Bu sözler kadınlara mı, genç kızlara ekibine mi, yoksa bir misyoner topluluğuna mı daha çok uyuyor? Bu reformcu tanımlamalar üzerine kafa yoranlar, Tanrı’nın ona bağışladığı bilgileri bir duada kullanabilir. Nesnel kurtarış olgusunun muhteşem bağışlayıcılığı ve öznel kurtuluş istemi pragmatik gerçeklerdir. Farz edelim ki, bir kimseye bir milyon dolar değerinde bir çek armağan edildi. Çekin üzerinde yazılı tutar bu kişinin nesnel malı sayılacak, ama onu ciro edene dek parayı alamayacaktır. Günahlarımızın bağışlanması da böyle bir olgudur. Çarmıhta ölen İsa tüm insanlığın günahlarını üstlenmiş, bizim adımıza cezalandırılmıştır, ancak bu kusursuz bağışlama, bireyin kurtuluşuna olan inancını kanıtlayana, onu isteyerek kabullenmesine dek gerçekleşmeyecektir. İsa günahkar kişiler için bir kez daha ölmeyecektir, çünkü O tüm insanlık adına yaptığı Kurtarma eylemini tamamlamıştır. Kazandığımız bu hakka inanmamız ve bunun için teşekkür etmemiz gerekmektedir, aksi takdirde gerçeğe dönüşmez. Aslında, kurtuluş ve günahlardan arınma hakkı tüm Yahudiler, Müslümanlar, Hindular ve Budistler için geçerlidir. Şayet buna iman ederlerse kurtarılmaya hak kazanırlar, ancak inanmaz, doğru yola gelmez ve İsa’ya güvenmezlerse şanslarını yitirmiş olurlar.(Markos 16:16) Müjde tarafından bize tanınmış olan böyle bir hakkın bir eşi yoktur. Başka hiçbir dinde böyle bir hak tanınmamıştır.

Dua: Göklerdeki Babamız, Oğlun İsa Mesih’in biz günahkarlara olan sevgisi nedeniyle insan bedenine büründüğü, bizim için öldüğü ve bizi seninle barıştırdığı için sana dua ediyoruz. Bizlere bağışlamış olduğun merhamet dolu bu hak için sana teşekkür ediyor, dost ve düşmanlarımızın senin gücün sayesinde kurtarılmaları için tövbe ve iman etmelerini diliyoruz. Âmin.

Sorular:
20. İnsan günahlarından nasıl kurtulur?
21. Nesnel Kurtuluş olgusuyla, öznel kurtuluş istemi arasında ne fark vardır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)