Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 012 (Thanksgiving for spiritual substance)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 1 - Elçinin mektubunun başında Efes ve civarındaki kiliseler için ettiği dualar (Efesliler 1:3-23)
B - Elçi Pavlus’un Efes’teki kutsallar adına teşekkür ve dua etmesi (Efesliler 1:15-23)

Efesteki sorumluluk sahibi olan kutsalların Ruhsal varlığına teşekkür etmesi (Epheser 1:15-16)


Efesliler 1:15-16
15 Bunun için, Rab İsa'ya iman ettiğinizi ve bütün kutsalları sevdiğinizi duyduğumdan beri 16 ben de sizin için sürekli şükrediyor, sizi dualarımda hep anıyorum.

Pavlus Babamız ve Rab İsa Mesih’e merhametli lütfü sonucu tüm Mesih inananlarına dağıttığı ruhsal zenginlik için dua ettikten sonra, Eyalet merkezindeki kutsallar için yalvarmaya ve onların adına şükran sunmaya başladı. Ulakların bildirdiğine göre Pavlus’un kuyumcuların ayaklanması nedeniyle Kenti terk etmesi, kilisede ve özellikle ev cemaatleri sorumlularında inancın azalmasına ve sallanmasına neden olmamış, tam tersine iman edenlerin sayısında büyüme gözlemlenmişti. Yahudiler tarafından aşağılanan ve yargılanan Nasıra’lı Rab İsa’ya karşı duyulan güven, takipler sırasında daha da çoğalmış, böylece O’nun Hükümranlığının ürettiği güç ve sevgi asla tükenmediği gibi, bilakis fazlalaşmıştır.

Küçük Elçi Efes’teki kutsallara iman ettikleri için teşekkür ettikten sonra, ortaya çıkan sorunlar karşısında bırakıp gitmemiş, diri Rabbi’nin artık kendisini iyice belli eden lütufları karşısında övgü duasını sürdürmüştür. Teşekkür edenin yüreği sevinçle dolar ve teselli edilir. Oysa yalnız dua eden, zamanla hayal kırıklına ve umutsuzluğa kapılabilir. Teşekkür etmek en az dua etmek kadar, hatta daha da önemlidir. Ettiğimiz teşekkürle, bağışlayan, yardım eden ve kurtaran Rab İsa’ya ve O’nun merhametli Babası’na olan saygımızı kanıtlamış oluruz.

Efes ve civarındaki kiliselerde büyüyen yalnız iman ve egemen Rab’be karşı duyulan çocuksu güven değildi, kilise üyelerinin birbirlerine olan sevgisi de artmıştı. Bazı Hıristiyanlar için inanç, işlevini tamamlandıktan sonra bir kenara atılan, aydınlara özgü bir alışkanlık haline gelmişti. Oysa gerçek inanç, kendisini sevgiyle yapılan eylemlerde ve yardımlarda gösterir. Yüreklerin açılan gözleri diğer kilise üyelerinin ve İsa Ruh’unun çektikleri sıkıntıları fark ederek uyananların bilincine işler, onlara bilgece nasıl ve ne kadar yardım edilmesi gerektiğini söyler. İnsanları kırmadan dostça yardım edebilmek, Kutsal Ruh’a özgü bir sanattır.

Pavlus ettiği dualarda sevgisini yalnız kendilerine saygı duyulan üyelerle değil diğerleriyle de paylaştı. Efes’te yaşayan Yahudi-Hıristiyanlar domuz eti ve bu etten yapılmış salam tüketiminden kaçınırken, Helen-Hıristiyanların çoğu kendilerine verilen her türlü gıda maddesini yemekte herhangi bir sakınca görmemekteydiler. Günümüzde de bazı kilise üyeleri bira veya şarap içtiklerinde diğerleri tiksinerek bakmaktadırlar. Bundan daha kötüsü bazılarının sigara içerken diğerlerinin bundan son derece rahatsızlık duymalarıdır. Tüm kutsallara duyulan sevgi bazı kiliselerde sorunları da beraberinde getirmektedir. Pavlus, Efes’te oluşmuş hoşgörü sayesinde sevginin bu tür sorunları ortadan kaldırdığını fark ederek Tanrı’ya teşekkür etmiştir. Kutsalların alçakgönüllülüğü ile bazı aşırı dindarların kibrini yenmek mümkün olabilir.

Pavlus’ ait Yunanca dua listesi onun sadece sorumlular için dua etmediğini, isimlerini ezberlediği üyelerin tümünü kapsayan bir liste hazırlayarak hepsi için somut şekilde tek tek dua ettiğini kanıtlamaktadır. Ne mutlu İsa’nın Ruh’u aracılığıyla kilisedeki tüm sorumlular ve misyonerler için düzenli olarak dua edene! Çünkü “Doğru kişinin dileği çok güçlü ve etkindir.” (Yakup 5:16)

Dua: Göklerdeki Babamız, İsa Mesih’in Ruhu’nun şükran, günah çıkartma, dua ve başkaları için yakarmalarla bizi kilise üyeleri adına senin önüne çıkmamızı sağlayan, bizi dua etmeye yönlendiren bir Ruh olduğu için sana yürekten teşekkür ediyoruz. Ruhu’nu imansızların üstüne dök ki, yaşamı, sevmeyi ve övmeyi öğrensinler. Âmin.

Soru 36: Pavlus’un Efes Kilisesi için ettiği duadan neler öğreniyoruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:03 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)