Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Romans - 080 (A Warning against the Deceivers)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- ENGLISH -- French -- Hebrew -- Hindi -- Indonesian -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Spanish? -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu
3. BÖLÜME EK ROMA KİLİSESİNDEKİ LİDERLER İÇİN, PAVLUS’UN KARAKTERİYLE İLGİLİ ÖZEL RAPOR (Romalılar 15:14 – 16:27)

6. Düzenbazlara Karşı Bir Uyarı (Romalılar 16:17-20)


ROMALILAR 16:17-20
17 Kardeşler, size yalvarırım, aldığınız öğretiye karşı gelerek ayrılıklara ve sapmalara neden olanlara dikkat edin, onlardan sakının. 18 Böyle kişiler Rab’bimiz Mesih’e değil, kendi midelerine kulluk ediyorlar. 19 Söz dinlerliğinizi herkes duydu, bu nedenle sizin adınıza seviniyorum. İyilik konusunda bilge, kötülük konusunda deneyimsiz olmanızı isterim. 20 Esenlik veren Tanrı çok geçmeden Şeytan’ı ayaklarınızın altında ezecektir. Rab’bimiz İsa’nın lütfu sizinle birlikte olsun.

Pavlus, muhtemelen mektubunu kapatırken, Musa’nın yasasını savunan fanatik gurubun Roma’daki ev kilise toplantılarındaki Hıristiyanların Musa’nın yayasına ve Yahudilikten gelen geleneklere uymaları konusunda bir çağrı yaptıklarını öğrendi. Bu yasaya; bazı yiyeceklerden kaçınma, belirli günlerde ya da aylarda oruç tutma, Pazar günü yerine Şabat’a uyma ve Hıristiyan ayetleri yerine de Yahudi ayetlerini gözetme dâhildi.

Pavlus kısa sürede, şeytanın ev kiliselerinin ortasında tasarladığı ayartının doğal yapısını ve iyi işler ve sadece Tanrı’nın lütfuna sarılmaksızın, yasaya uymak üzerine kurulmuş sapkınlığa düşme tehlikesini anladı. Bu sapkınlığa bağlı olarak, kurtuluşu almak için Mesih’in çarmıhı yeterli değildir ama bununla birlikte, kendi çabalarımıza da dayanmalı ve Musa’nın yasasına da uymalıyız ve katı bir disiplinle gözlemlemeliyiz.

Pavlus: “İman edip vaftiz olan kurtulacak, iman etmeyen ise hüküm giyecek.” açıklamasına bağlı olarak, şeytanın günahkârların tüm günahlarını bağışlayan Mesih’in doğruluğuna saldırdığını gördü. Peygamber Davut’un, öğreti hakkında söylediği: “Hepsi saptı, tümü yozlaştı, iyilik eden yok, bir kişi bile!” (Mezmurlar 14:3) sözündeki, saldırı ve bölünmelere neden olan, Mesih’in karşılıksız lütfunu çarpıtmak isteyenleri tanımladı.

Pavlus, insanlığın bu iflasını, kurtuluşa giden tek yolun Mesih’in yolu olduğunu vurgulayarak, Romalılara Mektupta açıkladı (Romalılar 3:9-24). Bu açıklamadan sonra, Yahudi düzenbazlar geldi ve Pavlus’un Roma kilisesine mektubu ulaşmadan önce, Pavlus’la gelen her şeyi yok etmek için çabaladılar. Bu nedenle, Pavlus Roma’daki kiliseyi bu yalan söyleyen sahtekârlara karşı uyardı.

Bundan önce, elçinin Yeruşalim’deki ilk toplantısında ve inanlar arasında yasa konusunda fanatik olanlarla yapılan ateşli tartışmadan sonra, Pavlus açıkça şunu söyledi: “Öyleyse, ne bizim ne de atalarımızın taşıyabildiği bir boyunduruğu öğrencilerin boynuna geçirerek şimdi neden Tanrı'yı sınıyorsunuz? Bizler, Rab İsa'nın lütfuyla kurtulduğumuza inanıyoruz; onlar da öyle” (Elçilerin İşleri 15:10-11).

Elçilerin lideri Petrus, İsa’yı çarmıha gerilmekten ve acılardan uzaklaştırmak için çaba gösterdi ve İsa ona: “Çekil önümden, Şeytan! Sen yolumda engelsin. Senin düşüncelerin Tanrı'nın değil, insanın düşünceleridir” dedi (Matta 16:23).

Mesih’in çarmıhını yok etmek isteyen tüm insani çabalar ve kurtuluşlarını kendi çabaları üzerine kuranlar, yanıldı. Özlerinde şeytani aldatmacalardan başka bir şey değiller. Aynı şekilde, Hümanizm’i canlandırmak için güzel gösterme çabaları da vardır ki öyle değillerdir ve özlerinde Tanrı’nın lütfuna karşıdırlar. Çarmıhın tarihsel gerçeğini ve Mesih’in paha biçilemez kurtarışını reddedip, yasaya uyarak cenneti kazanmayı bekleyen herkes, şeytan tarafında tuzağa düşürülmüş ve kandırılmış demektir.

Pavlus mektubunda, Roma’daki kafaları karışmış inananlara çağrıda bulunup, onlara dedi ki: “Sahtekârlara karşı dikkatli olun ve onlardan uzak durun ve İsa’nın: ‘…dendiğini duydunuz. Ama ben diyorum ki…’ açıklamasında ne demek istediğini anlamadığınız için, ev halkınıza konuşmalarına da izin vermeyin. Bu sahtekârlar geçmişte yaşarlar ve henüz şimdiki çağa, lütuf çağına geçemediler. Yani, Çarmıhta Ölmüş ve dirilmiş olana sımsıkı sarılın ve sonsuza kadar yaşatın.”

Pavlus Roma’daki inananlara: “Sizlerin gerçek imanı ve ruhsal sevginiz için çok memnunum. Çünkü kutsal Ruh’un yönlendirmesi altında, itaat etmeyi öğrendiniz ve hayatınızda da uyguladınız ve böylece, bu ruhsal gerçeklik Yunanistan’ın tüm kiliselerinde bilinir hale geldi. Bu nedenle, iyi ve kötüyü birbirinden ayırabilmek için, diri olan İsa’dan bilgelik isteyin. İyi olanı yapın ve kötü olanın aptallıklarını terk edin. Her zaman, müjdede kurulmuş olan rehberlikle sizleri doğru imana yönlendireceği ve Tanrı’yla esenlik içinde yaşamanıza neden olacağı için, diri olan Rab’den isteyin.” diyerek, yaptığı uyarıya övgü ve saygı konusunda da ekledi.

Bu teşvik edici sözlerden sonra, Pavlus kutsal öfkesinde, Kutsal Kitap’ın başka yerine bulamayacağımız eşsiz açıklamasıyla onlara söz verdi: “Esenlik veren Tanrı çok geçmeden Şeytan'ı ayaklarınızın altında ezecektir.” (Romalılar 16:20). Bu kesin bildirim, kendindeki esenliğin doluluğundan gelen, Tanrı’nın esenliğinin onların yüreklerine döküleceği anlamına gelir. Karışıklığı kabul etmeyen bu Tanrı, Mesih göklerden geldiğinde şeytana karşı galip gelecektir. Pavlus, onun Mesih’in ruhsal bedeni olduğunu ve bu nedenle de, onlar Mesih’te Mesih de onlarda olduğu için, En Yüce Olan’ın şeytanı ayaklarının altında nasıl yok edeceğini pratik bir şekilde, Roma’daki kiliseye bildirdi. “Kötü olanı tek başına yenemezsin ama Tanrı onu sevgili Oğlu’nun ayakları altına serecek. Çünkü sizler ondaki parlak zaferin görüntüsüne ortak olacaksınız” (Mezmurlar 110:1).

Pavlus gerçekçiydi. Rab’den Roma’daki inananları ayartılardan korumasını ve lütuf Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un hoşnut olmasının anahtarı olduğu için, onları lütfunda sabitlemesini istedi.

DUA: Rab İsa bizlere: “Ayartılmamıza izin verme. Kötü olandan bizi kurtar” diye dua etmeyi öğrettin. Senin kötü olanı yenmeni görebilmemiz için yüreklerimizin gözlerini aç ve senden başka hiç kimse bizlerin Kurtarıcısı olmadığı için, kendi kendimizi kurtarma ayartısından bizleri kurtar. Amin.

SORU:

  1. Şeytanın ayartılarının odak noktası nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 12:29 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)