Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 102 (The Women Beneath the Cross)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

19. ÇARMIHIN DİBİNDEKİ KADINLAR (Markos 15:40-41)


Markos 15:40-41
40 Olup bitenleri uzaktan izleyen bazı kadınlar da vardı. Aralarında Mecdelli Meryem, küçük Yakup ile Yose'nin annesi Meryem ve Salome bulunuyordu. 41 İsa daha Celile'deyken bu kadınlar O'nun ardından gitmiş, O'na hizmet etmişlerdi. O'nunla birlikte Yeruşalim'e gelmiş olan daha birçok kadın da olup bitenleri izliyordu.

Toplumun değişik katmanlarından çok sayıda kadın ta başlangıçtan beri İsa’ya eşlik etmişti (Luka 8:2 ve 3). Eşsiz kişiliği kadın erkek tüm öğrencilerini kutsallık ve saygıda birleştirmişti.

Sanırız öğrenciler kimi kez İsa’dan tanrısal bir gücün kaynaklandığına inanan bazı zengin kadınların bağışlarıyla geçimlerini sağladılar. İsa şifa mucizelerine, karşılık istemedi. Yoksul ama kanaatkâr bir hayat sürdü. Sözü edilen kadınlar Celile’de, işkence zamanında öğrencilere eşlik edip bu seçkin topluluğa hizmette bulundular.

Adları dışında,onlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Luka İncili (8:2 ve 3) onların bir kısmının İsa’nın güç dolu sözüyle kurtulmuş vaktiyle kirli ruhların tutsağı insanlar olduğunu bildiriyor.

Henüz Kutsal Ruhu almamışlardı. Hepsi ama özellikle Mecdelli Meryem kirli ruhların bir gün yeniden içlerine yerleşip kendilerini helâk edeceğini düşünüp korku içinde yaşıyorlardı. O’nun korumasına muhtaç olduklarının bilincinde kendisinden ayrılmıyorlardı.

Yakup ve Yuhanna’nın annesi Şalome bir keresinde İsa’dan krallığını ilân ettiğinde oğullarını sağında ve solunda oturtmasını istemişti. İsa’nın sağına ve soluna asılmış haydutları ve O’nun başının hemen üstüne astıkları “Yahudilerin Kralı" yaftasını gördüğünde korkuyla irkildi.

Daha birçok kadın O’nun yüceliğini bir gün gösterip hak sahiplerine batıla karşı verdikleri mücadelede yardim edeceği ümidiyle Mesih’in ardı sıra gitmişlerdi. İncil onlardan yalnızca birkaçının adını vermekle yetiniyor.

Cesur insanlar olmasalar canlarını tehlikeye atıp çarmıhın dibinde beklemezlerdi. Rab’bin nasıl ruhunu teslim ettiğine gözleriyle tanık oldular. Bu gerçek müjdecilere şükran borcumuz vardır.

Belki de İsa’yı çarmıhtan indiremeyeceklerini bildiğinden oracıkta oturmalarına biraz önce sözünü ettiğimiz Romalı subay izin verdi. Onlar arada asılı öğretmenlerinin ayakların dibinde ağlaya dursunlar, başkâhinler ve yaşlılar bu korku mahallini terk ettiler.

Bu kadınların sevgili öğretmenlerine duydukları bağlılık, onlardan her birini şeytanın pençesinden kurtarmış olan Rabb’e sevgileriydi ölüm anında bile O’nun yanı başında beklemelerine neden olan. Ağlıyor, dua ediyorlardı. Dudaklarını kurutan sıcağa korkutucu karanlığa rağmen sonuna dek O’nun yanından ayrılmadılar.

İsa onlar tarafından anlaşılmayan utku çığlığıyla ruhunu verdiğinde içlerindeki son umut kıvılcımı da söndü. Allah’ın Oğlu öldü! Akılları durdu, yürekleri kanadı, gözleri yaşlarla doldu. En üstün insan can verdi, Sevgi canını yitirdi. Allah’ın gücü zayıf düştü. Cevabi imkânsız bir soru, çözülmesi mümkün olamayan bir muamma vardı karşılarında. Henüz Kutsal Ruh yüreklerine yerleşmediğinden dolayı Mesih’in çarmıhını anlayamadılar.

Dua: Şükürler olsun Baba, tarihi yalnızca erkekler yönlendirmiyor, Egemenliğinde kadınlar da en can alıcı anlarda büyük görevler üstleniyorlar. Oğlunun yüceliği bu kadınları kendisine çekti, sen onlara İsa’nın ölümüne gözleriyle şahit olmaları ayrıcalığını verdin. İsa’nın son sözlerini onlar sayesinde biliyor, O’nun ölümünü inkâr edenlere gene onların tanıklığıyla cevap verebiliyoruz. İsa’nın sevgisini ve tanrısal yüceliğini kavrayıp imanla kurtulabilmeleri için bugün de kadınlarımıza, kız kardeşlerimize yardim et. Amin.

Soru 19: Çarmıhın yanı başında birçok kadının bulunması neyi gösterir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:50 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)