Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 103 (The Burial of Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

20. İSA'NIN DEFNİ (Markos 15:42-47)


Markos 15:42-47
42 O gün Hazırlık Günü, yani Şabat Günü'nden önceki gündü. Artık akşam oluyordu. 43 Bu nedenle, Yüksek Kurul'un saygın bir üyesi olup Tanrı'nın Egemenliği'ni umutla bekleyen Aramatyalı Yusuf geldi, cesaretini toplayarak Pilatus'un huzuruna çıktı, İsa'nın cesedini istedi. 44 Pilatus, İsa'nın bu kadar çabuk ölmüş olmasına şaştı. Yüzbaşıyı çağırıp, "Öleli çok oldu mu?" diye sordu. 45 Yüzbaşıdan durumu öğrenince Yusuf'a, cesedi alması için izin verdi. 46 Yusuf keten bez satın aldı, cesedi çarmıhtan indirip beze sardı, kayaya oyulmuş bir mezara yatırarak mezarın girişine bir taş yuvarladı. 47 Mecdelli Meryem ile Yose'nin annesi Meryem, İsa'nın nereye konulduğunu gördüler.

Halk temsilcilerinden biri olan Yusuf İsa’nın öldüğünü böyle çabuk kimden haber almıştı? Belki çarmıhın yanında bekleyen kadınlardan biri koşup ona bu haberi iletti.

Kadının Petrus ya da Yuhanna yerine bir Halk Meclisi üyesinin yanına gitmesinin nedeni Yusuf'un Mesih’i tüm içtenliğiyle bekleyen biri, İsa’nın gizli bir öğrencisi olmasıydı. Bunu bilen kadınlar kendisinden yardım dileyebileceklerini düşünmüşlerdi.(Yuhanna 19:38)

İsa’yı idama mahkûm eden Halk Meclisi’nin üyesi Yusuf sanırız kararın oylanmasına katılmadı. Onun halk ve yabancılar nezrinde saygın bir kişiliği vardı, öyle ki, Roma valisi Pilatus’un huzuruna girme cesaretini gösterdi. Tüm kurallara karşın Mesih’in cesedini almaya kararlıydı, Fısıh bayramının hemen eşiğinde O’nu tutarak “kirlenmekten" çekinmedi.

Pilatus İsa’nın böyle çabuk ölmüş olmasına şaşırdı, zira mahkûmlar en azından bir gün, kimi kez kırk sekiz saat süreyle çarmıhta asılı bırakırlardı. Daha dayanıklı olanların üç gün boyunca indirilmedikleri de olurdu. Cehennemin saldırılan, dünyanın kurtuluşu uğrunda içtiği tanrısal gazaptan yorgun düşen hassas, sevecen ruhu uzun süre dayanamamıştı.

İsa’nın ölümüne ilişkin Yeşaya kitabında yazılı satırları oku: “Ama O günahlarımızdan ötürü yaralandı, kötülüklerimizden dolayı zedelendi, esenliğimiz için olan ceza O’nun üzerine indi, O’nun bereleriyle şifa bulduk" (Yeşaya 53:5)

Pilatus bu davayı daha fazla dallandırıp budaklandırmak niyetinde değildi. Zaten haksiz yere bir insanın kanına girdiğinden dolayı vicdani rahatsızdı. Daha sabahleyin çarmıha gerdirmesi için İsa’yı eline teslim eden Yahudi Meclisinin saygın bir üyesi yanına gelince sevindi, İsa’nın cesedini şikâyetçilerine geri vermek en çıkar yoldu. Her şeye rağmen Pilatus önce İsa’nın öldüğünden emin olmak istedi. Yüzbaşıyı yanına çağırttı, onun bu husustaki teminatını aldı. İsa’nın ölümüne yalnızca kadınlar değil, bu askeri sorumlu da tanıklık etti.

Bu bağlamda tekrar tanrısal yöneltiş, olayların Yaradan tarafından önceden planlanıyor olması gerçeğiyle karşı karşıyayız. Aramatyalı Yusuf dindar Yahudilerin adetine uyarak kendisine, Kudüs’e yakın bir yerde öldüğünde tapınağa yakın olmak amacıyla kayalara ,oyulmuş bir mezar satın almıştı. Kendi mezarına Mesih i defnederek O’na olan şükür ve saygısını dile getirdi.

Çarmıha gerilen diğerleri gibi Mesih’in cesedi bu sayede kurda kuşa yem olmaktan kurtuldu. Saygın bir kabre gömüldü. Kuşkusuz, İsa’nın cesedini çarmıhtan indirirken Yusuf yalnız değildi. Din bilgini Nikodimus ve başka dindarlar da onun yardımına koştular. Akşam saat altı sıralarında defin işlemini tamamladılar.

Ertesi gün olan Sept yani cumartesi günü ilahi öfkenin kurban edilen kuzunun etini yiyenlerden geçtiğini, onlara ilişmediğini simgeleyen Fısıh bayramıydı. Halbuki Allah’ın gerçek Kuzusu defnedilmişti. İzleyicileri gelip cesedini çalmasınlar diye mezarının kapısına valinin mührünü taşıyan bir de kaya yuvarlamışlardı.

Dua: Kutsal Allah, sevgili Oğlunun defni için gerekli her ayrıntıyı düşündüğün için sana tapınırız. Yusuf u ve Nikodimus’u İsa’ya duydukları sevgiyi korkmadan itiraf etmeye yönelttin, öyle ki, kendilerine yöneltilebilecek ithamlardan yılmadılar. Bizimle alay edenlerden korkmamamızı sağla. İsa’ya olan sevgimizle en katı yürekli insanları bile dünyanın günahını yüklenen Allah Kuzusu yüce Rabb’imizle tanıştırabilmemiz için yardim et bize. Amin.

Soru 20: İsa’nın defninde gözlemleyebildiğimiz olağanüstülük nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:50 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)