Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 101 (The Death of Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

18. İSA'NIN ÖLÜMÜ VE OLAĞANÜSTÜ BELİRTİLER (Markos 15:37-39)


Markos 15:37-39
37 Ama İsa yüksek sesle bağırarak son nefesini verdi.
38 O anda tapınaktaki perde yukarıdan aşağıya yırtılarak ikiye bölündü. 39 İsa'nın karşısında duran yüzbaşı, O'nun bu şekilde son nefesini verdiğini görünce, "Bu adam gerçekten Tanrı'nın Oğlu'ydu" dedi.

Kutsal adalet borcunu öderken İsa Babasını göremedi. Yok eden günahlının karşısındaki amansız bir yargıç olarak Oğlunu terk etmişti. Ama Oğul bir iman mücadelesi verdi, sonsuza dek Babasına güvenini yitirmedi. Bu nedenle “tamamlandı" diyerek ulaştığı zaferi duyurdu. Bu utku çığlığı göklerde ve yeryüzünde olduğu kadar cehennemde de yankılandı durdu. Meleklerin ve kutsalların şükür ve hamd nidaları kadar cehennemi ruhların homurtusuna da tanık olundu.

Kötü" "insanlarla Allah arasındaki barışmayı engelleyemedi, Allah’ın Kuzusu’nu yolundan çeviremedi. Zira İsa, sevgisi, sabrı ve sarsılmaz umuduyla onun hakkından geldi. Kurtuluş bu yolla gerçekleşti. İnanan aklanır.

İsa, Allah’ın kendisini terk ettiği o anda bile ölümün üzerine üzerine geldiğini gördüğünde ürkmedi. Allah’ın sonsuz sadakatine olan ümidini yitirmedi. O’nun sevgisinin değişmez olduğunu anarak ruhunu Babasına teslim etti. Umut utandırmadı. İnsanlık doğasının ölmesine karşın O’ndaki Kutsal Ruh ölmedi.

Başkaları ne kadar “O’nu öldürmediler, çarmıha da germediler" derse desin, tarihsel gerçek bu yalancılara Çarmıha Gerilen’in öldüğünü bildiriyor.

İsa’nın ölümü tarihin odak noktasını oluşturuyor. O andan itibaren dünyanın çehresi değişti. Allah Kuzusu tüm günahlıları akladı. Tapınağın en kutsal bölümünü örten perde Allah’ın yaratıklardan ayrılmadığının bir göstergesi olarak baştan aşağı ikiye ayrıldı. Eskiden günahkâr halkı Kutsal Allah’la barıştırmak amacıyla Allah’ın arşı gözüyle bakılan Antlaşma sandığının bulunduğu bu bölmeye yılda bir kez yalnızca başkâhin girebilirdi. Oysa şimdi imanla İsa’nın kurbanını kabul eden herkese yol açıldı. Eski Antlaşma’nın koyduğu engeller kaldırıldı, şeriat heybetini yitirdi. Değerli okuyucu, Babana koç, kapı ardına kadar açık. Allah seni kişisel olarak bekliyor.

İsa’nın idamını gerçekleştiren bölüğün komutanı Romalı yüzbaşı hayatında çoklarının infazına şahit olmuştu her türden suçlu, yalancı peygamber, kurtarıcı, çeşit çeşit önderler geçmişti elinde. Ama böylesi mütevazi ve sakin, kutsal bir sevgiyi müjdeleyerek ölen birine ömründe rastlamamıştı. Rab’bin başı önüne düştüğünde Romalı subay kendi kendisine “bu adam diğerlerinden çok farklı"dedi. “İlâhi bir güç var kendisinde. Yalnızca bir kral oğlu yada egemen olamaz, Allah’ın Oğlu bu adam." Bu putperest, İsa’nın kim olduğunu kavradı, Eski Antlaşma imanlılarıysa ruhsal körlüklerinden vazgeçmediler. Ya senin yüreğin ne diyor bu konuda?

Dua: Ey Kutsal Allah’ın Oğlu, biz kirli günahlılar için canını verip türlü acılar ve denemelere bizim yerimize katlandığından dolayı sana tapınırız. Seni tüm yüreğimizle seviyor, bencilliğimizi yok etmeni diliyoruz. Yaşamımızı Allah’a bir şükür kurbanı olarak sunup senin gibi, insanlara hizmet edebilmemiz için yüreklerimizin katılığını gider. Baba’ya giden yolu önümüze aşan ölümün için hamd ediyoruz sana. İmanlıların tümü sonsuza dek önünde secde ederler. Amin.

Soru 18: İsa’nın ölümü esnasında gerçekleşen olayları nasıl yorumlayabiliriz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:49 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)