Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 083 (Keep Watching)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

10. BİLGE VE KAVRAYIŞLI KÖLE (Markos 13:34-37)


Markos 13:34-37
34 Bu, yolculuğa çıkan bir adamın durumuna benzer. Evinden ayrılırken kölelerine yetki ve görev verir, kapıdaki nöbetçiye de uyanık kalmasını buyurur. 35 Siz de uyanık kalın. Çünkü ev sahibi ne zaman gelecek, akşam mı, gece yarısı mı, horoz öttüğünde mi, sabaha doğru mu, bilemezsiniz. 36 Ansızın gelip sizi uykuda bulmasın! 37 Size söylediklerimi herkese söylüyorum; uyanık kalın!"

İsa kendisini yolculuğa çıkan bir adama benzetti. Çarmıha gerildikten sonra kabirde kalmadı, dirilişi ve göğe çıkışı sayesinde yoklara karışmadı. O diri ve gücünün sözüyle evreni taşıyarak Baba’sının sağında oturuyor. Yargılar bizi şu ana kadar O’nun şefaati hatırı için yok etmedi.

Evini ve ruhsal tapınağını İsa hercümerce, anarşiye terk etmedi. Çeşitli yeteneklerle donattığı kullarına bu yeteneklerine uygun görevler verdi. İmanlılar kendilerini tanrısal yetkinin tasarrufuna bırakmalı, Rablerine canla başla hizmet etmelidirler. Bunu yapmayan kişi eski durumuna dönüşür. Rab kimseyi gerçekleştirilmesi imkânsız bir vazifeyle görevlendirmedi, boyun eğmek isteyen her kişiye yükümlülüğünün üstesinden gelebilmesi için gerekli gücü bağışladı. Dindarların Musa şeriatı karşısında tapındığı Eski Antlaşma’da yaşamıyoruz. İsa’nın bizlere sevgi yetkisini bağışladığı Yeni Antlaşma’dayız artık.

Sonsuz yaşamı elde etmenin yolu kendimizi kutsamamız değildir. Mesih bizi hizmet için özgür kıldı, tanıklıkta bulunmaya gönderdi. Yalnızca ruhsal düşünceler, dualar ya da “derin anlamlar” içeren sözlerimiz zihinsel ibadetimizin özünü oluşturmuyor. Ağır görevler, kendi canını kurban vererek bizlere yol gösteren Rab’bin izinde verilen çeşitli hayır hizmetleri de Allah’a tapınmamızın bir parçasıdır. Rabbe hizmet etsinler diye kişileri görevlendirmekle yetinmemiz doğru değildir. Allah katında makbul, kutsal ve diri bir kurban olarak bedenlerimizi sunmalıyız (Romalılar 12:1).

Rab’bin senden yerine getirmeni istediği görevi biliyor musun? İçtenlikle dua edip O’na kişisel olarak, senden ne yapmanı beklediğini sor. Bu konuda biz de sana yardımcı olabiliriz. Bize yaz, sana çevrende Rabbe hizmet verebileceğin bazı pratik tavsiyelerde bulunabiliriz.

Rab kullarından birine yaklaşan gelişini ufka bakarak gözleme görevini verdi. Bu görev henüz kilisede varlığını yitirmemiş Rabbi karşılamak için çırpınan dua ruhunun, peygamberlik bağışının canlılığını gösteriyor. Zamanın belirtilerini Sözüyle uyum içinde anlayıp sahip oldukları sevgi ruhunun kutlu sonuçlarını kilise üyelerine bildirmeleri için İsa “bedeninin üyelerine” özel bağışlarda bulunuyor.

Ama bu bağışların ötesinde Rab görevlerini bilinçli olarak yerine getirmeleri, bir gün, sarf edilen her söz, düşünce, davranış ve duadan dolayı inceden inceye hesaba çekileceklerini bilmeleri için kullarına uyanık olmalarını buyuruyor. Tembel miydin yoksa çalışkan mı, O’na bilgelikle mi yoksa aptalca mı hizmet ettin, yalnızca kendini ve aileni mi yoksa fakirleri, yoksulları mı düşündün, bunları Rab sana bir bir gösterecek. Rab, güç ve O’nun Sözü ışığında insanları sevmeni istiyor.

Ruhta uyanık mı yoksa dünyalık arzuların koynunda uyumakta mısın? Dünya saatinin akrebi gece yarısını gösteriyor. Halklar Allah’ı unutmuş televizyonlarının önünde uyukluyor.

Gecenin zifiri karanlığında etrafı aydınlatacak denli yüreğin Allah’ın diri sözüyle dolu mu? Her an evin kapısını O’na korkusuzca açabilip rahatlıkla hesap verebilecek bir halde Rab’bin yolunda mı gözün? Yaşantın, işlerin düzenli, tertipli mi, yoksa her şeyine kargaşa mı hakim? Bir günahını gizliyor, Allah’ın Ruhuna meydan okurcasına yüreğinde çirkin bir eğilimi besliyor olmayasın.

Kutsal Ruh’un yardımıyla koş, gel, vakit geç olmadan yaşamını düzene sok, kötülük ettiğin kardeşinden özür dile. “Kalk aydınlan. Işığın geldi.

Bir topluluğun başkanı, kimi dost ve arkadaşlarının ruhsal sorumlusuysan, kendini ve aileni de yaklaşan büyük buluşmaya hazırlaması için Rabbine dua et. İsa’nın kanıyla tüm çabaların kutsanır. Alçak gönüllükle onlara Gerçek Allah’ın dilek ve arzularını duyur. Çünkü sen onları uyarmazsan, Rab onların canını senden soracak. Ama Rab’bin sana esinlediği sırları kendilerine anlatırsan, o zaman herkes kendi günahından sorumlu tutulacak. Kibir ve gururunu bırakıp, tanrısal sevgiye teslim olmaları, sevinç ve coşku içinde Rabbi karşılayabilmeleri için topluluğundaki imanlıları dualarınla Rabbe götür.

Dua: Amin. Rab İsa gel! Seni karşılamaya layık değiliz. Bize verdiğin buyrukları henüz yerine getirmedik. Görkemli yüceliğinle karşımızda belireceğin gün korkmadan yanına yaklaşabilmemiz için bizi değerli kanınla arıt. Geliş vaadini ihmal edenleri uyarmamızı, tümümüzün yaşantısının senin kurtulmalığına bir şükür kurban olabilmesini sağla. Bunun için bize güç ver. Gel, ey Rab İsa! Yolunu tüm uluslara aç. Amin.

Soru 36: Mesih’in gelişini nasıl bilgece ve uyanık olarak gözleyebiliriz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:39 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)