Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 082 (Passing Away of the Universe)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

9. EVRENİN YOKOLACAĞINA İLİŞKİN ÖN BİLDİRİ (Markos 13:31-33)


Markos 13:31-33
31 Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır."
32 "O günü ve o saati, ne gökteki melekler, ne de Oğul bilir; Baba'dan başka kimse bilmez. 33 Dikkat edin, uyanık kalın, dua edin. Çünkü o anın ne zaman geleceğini bilemezsiniz.

Mesih geliyor. O’nu bekleyen, kendini bu olağanüstü buluşmaya hazırlayan kişiye ne mutlu! Allah!in Oğlu’nun gelişi hem büyük kayra, hem de yargı demektir, her ikisi de sınırlı aklımızın kavrayamayacağı ölçüde gerçekleşecektir. Kayra bizi Allah’la birlikteliğe götürürken, yargı, serkeşliğinden ötürü gökleri ve yeryüzünü ortadan kaldıracak.

Yeşaya peygamberin kendisinden yedi yüz yıl önce söylediği gerçeği Mesih yorumladı: “Yalnız yeryüzü değil, gökler de yok olacak” (Yeşaya 34:4, 51:6, II. Petrus 3:10, Esinleme 6:12-17).

Bu ön bildirileri okuyup üzerine düşünen kişi dehşete düşer. Yeryüzü ayaklarımızın altında kayan kum gibi yok olmakta. Soluduğumuz hava zaman gelecek alev alev yanacak. Ama asıl dehşetimizi artıran, yalnız küçük dünyamızın değil, güneşlerin, yıldızların da benzer akıbete uğrayacağı Allah’a karşı işlenmiş başkaldırının yalnızca küçük bir bölümü. şeytan bir kocakarı masalının kahramanı değil, kendilerini günaha teslim edenleri karanlık düşüncelerine cezbeden bu dünyanın başkanı. Gerek onun, gerekse yandaşlarının cezası İsa’nın sözünü ettiği alev alev yanan ateş: “Ey lânetliler, çekilin önümden! İblis ile onun melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe yollanın!” (Matta 25:41 ).

Dünyanın bir gün yok olacağının değişik dinlerde belirtildiğini biliyor muydun? Kirli ruhlar yaklaşan bu önemli olayı biliyorlar. Ama imanımızın özünü, Allah’ın sonsuz sevgisi oluşturuyor, hesap günü değil. Allah’ın bu tarifi imkânsız sevgisi umudumuz, O’nun yumuşak, şefkat dolu sözleri imanlılar için biricik güç ve teselli kapısıdır. Bugünümüz de, yarınımız da İsa’nın sözlerine bağlıdır. Kimsenin ilişip değiştirmemesi için Rab bizzat kendisi bekçilik ediyor sözüne. O halde Tevrat ve İncil’in değiştirildiği nasıl iddia edilebilir’? Bunu ileri sürenler, Rabbimizin kendisine gökte ve yeryüzünde tüm yetkinin verildiği Diri Söz ve Gerçeğin ta kendisi olduğundan habersizler. O, Sözünü imanlıların eline teslim etti. Onların Kutsal İncil’den daha değerli bir başka hazineleri yoktur.

Günün birinde evini barkını bırakıp kaçmak zorunda kalırsan, yanına yalnızca Kutsal Kitabi alman yeterlidir. Kitabının elinden alınması ya da kaybolması ihtimaline karşı can alıcı öneme sahip ayetleri ezberlemen senin menfaatinedir. Ezberlediğin ayetleri fırsat buldukça tekrarla, üzerine düşün. O zaman dünyanın gerçekten sonunun geldiğini anlayacak, ama bu yok oluşa senin canının kurban gitmeyeceğini sevinçle göreceksin.

İsa, “Yiyeceğim, beni gönderenin istemini yerine getirmek, O’nun işini tamamlamaktır” dedi. Sen de teselli bulmak, tanrısal doğaya ortak olmak istiyorsan, Mesih’in sözlerini dua ederek oku.

Zeytin Dağında kendisine en yakın dört öğrencisine zamanın sonuna ilişkin konuşmasını yaptığında İsa yıkılmaya mahkûm Kudüs’ün önünde hem İnsanoğlu, hem de Allah’ın Oğluydu. Sınırsız yüceliğini terk etmiş, sıradan bir insan olmayı kabullenmişti. Nitekim O bu halini şöyle dile getiriyor: “Oğul, Baba’nın yaptıklarım görmedikçe kendiliğinden bir şey yapamaz. Baba ne yaparsa Oğul da aynı şeyi yapar. Çünkü Baba Oğul’u sever ve yaptıklarının hepsini O’na gösterir. Size şaşasınız diye O’na bunlardan daha büyük işler de gösterecektir. Baba nasıl ölüleri diriltip onlara yaşam veriyorsa, Oğul da dilediği kimselere öylece yaşam verir. Baba kimseyi yargılamaz, tüm yargılama İçini Oğul’a verdi. Öyle ki, herkes Baba’yı onurlandırdığı gibi Oğul’u onurlandırsın” (Yuhanna 5:19-23). Bu itiraflarda İsa’nın eşsiz tevazuu ve sınırsız yetkisine tanık oluyoruz. O’nun bu alçakgönüllü tavrını anlayan kişi O’nun bir başka itirafını daha iyi kavrayabilir: “Bunların ne zaman olacağını (dünyanın sonuna ilişkin belirtiler) Baba bana bildirmedi.” Evet Göksel Babamızın evreninin sonunu hangi tarihe bağladığını kimse bilmiyor, ne bir insan, ne bir melek, ne de şeytan. Mesih’in geliş tarihini hesaplamaya kalkışmamız da aptallık olur, çünkü sandığımızdan da yakın.

Dua: Kutsal Baba, Rabbimiz, Kurtarıcımız! Ey sevgi kaynağı, ne denli üzüldün, ey Kutsal, ne denli öfkelendin ki, evreni yargılaması için Oğlunu göndermeye karar verdin! Kutsal Sözün yer ve göğün yok olup gideceğini haber veriyor. Alevlerin her yeri sarpa saracağı o güne bizi hazırla. Bugün Rabbi “giyip” O’nda yaşabilmemiz, ölümün pençesine düşmek yerine Mesih’in zaferinde huzur bulup sözünün gücünü yansıtan yaşamında kalabilmemiz için yardım et bize. Yüceliğin Umudu Mesih’imiz için sana hamd ederiz, Göksel Baba. Amin.

Soru 35: Evrenin sonuna ilişkin ön bildiriden ne anladın?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:39 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)