Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 084 (The Plot Against Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

1. HALK ÖNDERLERİNİN İSA'YA KARŞI KOMPLOSU (Markos 14:1-2)


Markos 14:1-2
1 Fısıh ve Mayasız Ekmek Bayramı'na iki gün kalmıştı. Başkâhinlerle din bilginleri İsa'yı hileyle tutuklayıp öldürmenin bir yolunu arıyorlardı. 2 "Bayramda olmasın, yoksa halk arasında kargaşalık çıkar" diyorlardı.

Eski Antlaşma halkının en büyük bayramı, Mayasız Ekmek günlerinde bir hafta süreyle kutladıktan Fısıh bayramıydı. Halk içinde her ailenin kurban olarak sunduğu Fısıh Kuzusu sayesinde kendilerine dokunmadan geçen Allah’ın öfkesini anmak bu bayramın başlıca işleviydi.

Fısıh kurbanı çevresinde her ailenin toplanıp bir araya gelmesi, ailenin tüm fertlerinin ondan bir parça yemesi, şayet et gereğinden fazlaysa, dost ve komşuların çağırılması gerekiyordu.

O korkulu ceza günü Mısır Yahudileri Firavun ve halkının başına gelen öfkeden kuzunun kanını evlerinin iki kapı süvesi ve üst eşiğine sürerek kurtulmuşlardı. Bütün bir halk Allah kuzusunun kanı aracılığıyla ölüm meleğinden yakasını sıyırmıştı. Kuzunun kanıyla korunmayanların üzerine ise bir gecede ilk doğanlarını öldüren felâket çöreklenmişti. Kurtulanlar Mısır toprağından kaçmak zorunda kaldılar. Hamurlarının mayalanmasını bekleyecek kadar bile vakitleri yoktu. Çöldeki yolculukları sırasında güneç altındaki kızgın taçlar üzerinde pişirmek üzere hamurlarını öylece bohçalarına, çıkınlarına koydular.

Elbette Yakup oğulları Mısırlılardan üstün değillerdi, ama kendilerini Allah kuzusunun korumasına bırakmışlardı. Evet, Allah önünde tek bir kişi bile iyi, doğru değildir. İnsanlık tümüyle tanrısal öfkeye düşüp helâk olmaya lâyık. Ama Eski Antlaşma’da Fısıh kuzusu benzerliğinde, bugün Yeni Antlaşma’da kendisini kararlılıkla Allah Kuzusunun kanına teslim eden kişi yargıya gir-meyecektir. Kurtuluş yalnızca Allah’ın Biricik Kuzusu aracılığıyladır... İnsanoğlu ne"kişisel doğruluğundan bir fayda görecek, ne bağışlarından ne de dindarlığından." Bunların hiç biri Allah önünde bizi aklayamaz, çabalarımız, didinmemiz Kutsal’ı yüceltmeye kâfi olamaz. Yalnızca Allah Kuzusudur aklanmamızı, kutsanmamızı sağlayan.

Mesih, Allah’ın bizler için kurban edilen Kuzusu’dur. Müjdeleyici, öğretmen ve peygamber sıfatıyla görevini sona erdirdikten sonra İsa, Egemenliğinin temel ilkesini, evrenin en yüce sırrını açıkladı: Sevgi. Öğretişini bitirdikten sonra, bile bile ecel saatine doğru yürüdü. İnsanlığı ebedi ölümden kurtarmanın başka çaresi yoktu. Çarmıhtan aklanış, kurtuluş ve güç alıyoruz.

Halk önderlerinin bedenini ortadan kaldırmak için karar aldıklarını bilmesine karşın İsa Kudüs’ten kaçmadı. Kendi istemiyle ölüm anını belirledi. Bunun için gerekli yetkiyi Baba’sından almıştı. Bir rastlantı sonucu ya da zorlamayla ölmedi. Fısıh kuzularının tapınak alanında kurban edilişi sırasında ruhunu verdi. Bu O’nun, dünyanın günahını kaldıran seçilmiş Allah Kuzusu olduğunun en açık göstergesiydi.

Esasında önderler O’nu katletmeyi aylar öncesinden kararlaştırmışlardı. Zira Nasıralı tanrıymışçasına günahları affediyor, cumartesi günü hastaları iyileştiriyor, halkı tapınağın sultasından kendine çekiyordu. Halk arasında bir bölünmeden, kimi gayretkeş imanlıların bir ayaklanma çıkarmasından, ya da Roma sömürge gücünün müdahalesinden korktular.

Halkın yaşlıları Nasıralı marangoza karşı kin doluydular. Çünkü hepsinden daha zeki, daha anlayışlıydı. Tuzaklarına düşmedi. O’nu yok etmekle Allah’a hayırlı bir amelde bulunacaklarını sandılar. Hem böylece yetki ve hakları elden gitmeyecek, tapınağın kuralları geçerliliğini artırarak sürecekti.

Tevrat bilginleri İsa’yı hileli bir şekilde öldürmek amacındaydılar. Tuzak dolu sorularla O’nu konuşturmak, halkı saptıran genç bir lider olduğunu ele verecek bir itirafa mecbur etmek istiyorlardı. Böylece O’na yasal bir son hazırlayabilirlerdi.

Geçmişte O izleyicilerinin arasındayken, şifa mucizeleri gerçekleştirirken ya da vaaz verip halka müjdelerken bir türlü dileklerini gerçekleştirme fırsat bulamamışlardı. Halk arasında bir kargaşanın kopmasından, O’nun tarihe bu yolla ünlü bir peygamber olarak geçmesinden çekinmişlerdi. İblis şimdi onlara İsa’yı bayramda öldürmeleri direktifini veriyordu. Bayram kutlamaları sırasında ya da daha sonra O’nu kıskıvrak yakalamaları için her yana casuslar yollandı. Oysa İsa ölüm vaktini çoktan bayram günü olarak belirlemişti.

Dua: Allah’ım kutsal Kuzusu, dünyanın bütün günahını kaldırdığın için şükrederiz sana. Bize acı. Düşmanlarının planlarını bildirdiğin halde Kudüs’ten kaçmadın. Sen güvenilir aracısın. Tanrısal öfkenin bizden de geçmesi için canlarımızı kutsa. Başkalarından daha üstün değiliz. Senin kanın doğruluğumuz, aklanmamız, kutsallığımızdır. Amin.

Soru 1: Fısıh kuzusunun anlamı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:40 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)