Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 076 (Jesus’ Command to Preach the World)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

3. BASKILARA KARŞIN İSA’NIN DÜNYADA MÜJDEYİ YAYMA BUYRUĞU (Markos 13:9-13)


Markos 13:9-13
9 "Ama siz kendinize dikkat edin! İnsanlar sizi mahkemelere verecek, havralarda dövecekler. Benden ötürü valilerin, kralların önüne çıkarılacak, böylece onlara tanıklık edeceksiniz. 10 Ne var ki, önce Müjde'nin bütün uluslara duyurulması gerekir. 11 Sizi tutuklayıp mahkemeye verdiklerinde, 'Ne söyleyeceğiz?' diye önceden kaygılanmayın. O anda size ne esinlenirse onu söyleyin. Çünkü konuşan siz değil, Kutsal Ruh olacak. 12 Kardeş kardeşi, baba çocuğunu ölüme teslim edecek. Çocuklar anne babalarına başkaldırıp onları öldürtecek. 13 Benim adımdan ötürü herkes sizden nefret edecek. Ama sonuna kadar dayanan kurtulacaktır.

İsa öğrencilerinin dikkatini tapınağın yıkımından daha önemli bir konuya çekti; çalkanan dünyanın ortasında Allah’ın tapınağını oluşturabilmeleri için Kutsal Ruh’un yüreklerine döküleceği ana hazırlanmaları gerekiyordu. Yetkin birlikte Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’u tanıyacaklar, sevgi yolunda bu ruhsal devrime tanıklık edeceklerdi. İbrahim’in çocukları ise, onlara Allah’a küfreden canilermişçesine yüz çevireceklerdi.

İmanlılara gelince; Eğer Kutsal Ruh’un yüreklerine döküldüğünden kesin olarak eminseler, onun irşadıyla Allah’ın Kutsal Üçlük’te bir olduğu bilincine ermişseler, hiçbir güç artık onları susturamaz. Baskılara da uğrasalar, beyin yıkama seanslarından da geçseler Avutucu’nun kendi içlerindeki tanıklığı bitmez. Onlar günahların içinde bir cesede dönmüş Dünya için olmuş yepyeni bir yaradılıştır. Yıllardır hükmünü sürdüren zorba idareler, totaliter devletlerin Allah’a özlemi yok edemediklerini bugün gazetelerden bile öğrenebiliyoruz. İkinci kez doğmuş gerçek imanlıların bulunduğu yerde ruhsal yaşantı dua ve düşmanlara sevgi biçiminde sessiz ama yoğun bir biçimde sürer.

Kök salmış tanrısal yaşamını söndürmeye kimsenin gücü yetmez. Allah’ın yüreklere sevinç saçan müjdesi, İncil, kökleri derinlere işlemiş sayısız can damarı olan bir ağacı andırır. Saldırılara, baskılara karşı Mesih galip gelip, sözü sürekli yayılmakta. İncil tüm ülkelere ulaşıp uluslar kendi dillerinde Müjde’yi duymadan dünyanın sonu gelmeyecektir. Bu sır Allah’ın adil doğruluğunun gereklerindendir. Ne zamana kadar gaflet uykusunda yatacak, yalnızca kendin ve ailenle ilgileneceksin! Kalk, hemen komşuna git. Ona Müjde’yi bildir. Sevindirici habere muhtaç olmayan yok. Allah’ın çarmıha gerilen Oğlu günahları yendi. Ölümün hakkından geldi. Cehennem kini O’nun önünde tutunamadı. Kabre gömülüşünün üçüncü günü Allah’ın sonsuz yaşamını dünyamıza getirdi.

Mesih’in zafer kervanından kopmak istemiyorsan,konuş, utanma! Kutsal Üçlüğünde bir olan Allah’ımızın yüceliği gece gündüz hemen tüm dünya dillerinde radyo yayınlan aracılığıyla duyuruluyor. Mesih’in sevgisi gerek eylem, gerekse yazılan vaazlar, makaleler yoluyla anlatılıyor.

Müjde yollarımızdan geçiyor. Kurtuluşu arayan, ona sahip olur. Evet, dünyanın müjdelenmesi “sonu” gösteriyor.

Öğrencilerinin tanıklığının tutucular arasında büyük tepki doğuracağını İsa biliyordu. Pavlus’un tutsaklık acısını çekmesine engel olmak istemedi, ama ona sürekli kendisiyle birlikte olacağına dair söz verdi.

İsa işi gücü bir yana bırakıp kendimi nasıl savunur, korurum kaygısının anlamsız olduğunu söyledi. Kutsal Ruh onlara ne yapıp ne söylemeleri gerektiğini esinleyecekti. Yılanların bilgeliği, güvercinlerin saflığıyla gerçeğe ve sevgiye tanıklık edeceklerdi. Mesih’e tanıklık edenler tıpkı peygamberler gibi “meshedilmiş” olup ilham alırlar. Onlar sıkıntı günlerinde Kutsal Ruh’un elinde bir araçtırlar, kendi kişisel fikirleri için yaşamazlar.

Rab onlardan Kutsal Ruh’un duyurulmasını istediği gerçekleri söylemelerini bekliyor. Bu ise Allah’ın Müjde dediğimiz İncil’de yazılı sözüne sürekli kulak vermekle mümkündür. Böylece Allah’ın bu ayetlerini ezberleyip yüreğini onlarla besleyen, sıkıntı günlerinde, hatta ölüm anında bile Rabbinin tesellisine nail olan kişiye ne mutlu!

Böylece utanmaksızın küçükler arasında da, büyükler arasında da Mesih’in elçileri olarak yaşayabiliriz. Çünkü Allah’ın “bilgisizliği” bu dünyanın bilgiliğinden daha üstündür (I Korintoslular 1:2).

Çoğu kez Mesih’e iman eden kişi yakınları dostları tarafından reddediliyor. Kendisine kin besleniyor. Üzerlerindeki “utancın” kalkması için onu imanından döndürmeye çabalıyorlar. Bu uğurda Allah’a hizmet ediyoruz vehmiyle, onu öldürmeye kadar bile gidebiliyorlar. Özgürlüğün henüz ayak basmadığı ülkelerde ise, gençlik sorumlularının körpe beyinleri çekici üsluplarla Allah’ı inkâr etmeye ittiklerini biliyoruz.

İsa’nın adı yalnızca yüreğe sevinç ve huzur getirmiyor, imanlılara kin, düşmanlık, hatta ölümü dahi peşi sıra sürüklüyor. Bu dünyanın ruhu Allah’ın ruhuna karşı amansız bir savaş yürütüyor.

Ama kaygılanma, bu savaşta yalnız değilsin. Milyonlarca Mesih imanlısı da aynı tecrübeleri atlatıyor. Kötü günde düşmemek için Rab’de kuvvetlen. “Rahatlık” arama, ruhsal savaştan kaçma. Elimizde Müjde’yi yaymaktan başka çare yok. Bir köşeye çekilip saklanma, Ruh’un irşadına diren.

Sana Allah tarafından bağışlanmış olan sevgi her türlü kin ve düşmanlıktan daha güçlüdür. Sana İsa’yı veren Kutsal Ruh’un bağışını inkâr etme. O bu dünyanın bütün ruhlarının üstünden gelmeye kadirdir. İşte dünyaya karşı kazandığımız yengi, bu sevgidir. Sonuna kadar sebat eden kurtulur.

İsa kendi adı uğrunda acı çeken her insanı şu sadık vaadiyle teselli ediyor: “İşte ben tüm günler boyunca, çağın sonuna dek sizinleyim” (Matta 28:20)

Dua: Rab, çoğu kez ruhsal yaşamda benciliz. Bizi değerli kanınla satın alıp Kutsal Ruhunla dirilttin. Ama biz senin adına inanmayanlara hemen hiç konuşmuyor, kurtarışını bilgece ve açlıkla duyurmuyoruz. Yüreklerimizi aç, bize şefkat, acıma duygusu ver ki, kardeşlerimize gidelim. Onlarla konuşurken sonsuz yaşamı, anlayabilecekleri bir dilde betimleyen Müjde’nin eşsiz sevgi sözcüklerini dilimize yerleştir. Günahlarımızı bağışla. Seni görebilmeleri için gözlerini aç. Seni kabul edebilmeleri için onlarda güç ve istek yarat. Tanıklığımızdan kaynaklanabilecek tehlikelerden bizi esirge. Kendi adımızla konuşmamıza izin verme. Herkes için uygun sözü söylememizi, senin irşadına uygun davranmamızı sağla. Sonsuz Kurtarışınla ana babamızı, yakınlarımızı, kardeşlerimizi de yanına al. Amin.

Soru 29: Müjde’nin yayılmasıyla dünyanın sonu arasındaki ilişki nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:34 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)