Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 071 (The Great Commandment)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

9. EN BÜYÜK BUYRUK (Markos 12:28-34)


Markos 12:28-34
28 Onların tartışmalarını dinleyen ve İsa'nın onlara güzel yanıt verdiğini gören bir din bilgini yaklaşıp O'na, "Buyrukların en önemlisi hangisidir?" diye sordu.
29 İsa şöyle karşılık verdi: "En önemlisi şudur: 'Dinle, ey İsrail! Tanrımız Rab tek Rab'dir. 30 Tanrın Rab'bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle seveceksin.' 31 İkincisi de şudur: 'Komşunu kendin gibi seveceksin.' Bunlardan daha büyük buyruk yoktur."
32 Din bilgini İsa'ya, "İyi söyledin, öğretmenim" dedi. "'Tanrı tektir ve O'ndan başkası yoktur' demekle doğruyu söyledin. 33 İnsanın Tanrı'yı bütün yüreğiyle, bütün anlayışıyla ve bütün gücüyle sevmesi, komşusunu da kendi gibi sevmesi, bütün yakmalık sunulardan ve kurbanlardan daha önemlidir."
34 İsa onun akıllıca yanıt verdiğini görünce, "Sen Tanrı'nın Egemenliği'nden uzak değilsin" dedi. Bundan sonra kimse O'na soru sormaya cesaret edemedi.

Allah’ın varlığına inanıyor musun? Eğer inanıyorsan O’nu sev, çünkü seni yaratan, hayır ve bereketiyle taçlandıran, kurtaran ve dirilten, kendi yüceliğini bağışlayacak olan O’dur. Allah’ı sevmeyen kişi O’na karşı suçludur.

O yüce Yaradan’ın her an seninle birlikte olduğunu biliyor musun? O’nun sendeki varlığına onur ver, önünde secde et, çünkü O evreni yoktan var etti, iyi kötü her insanı tanıyor.

Kutsal yüce Allah sen bahtsız insanı seviyor, her kötü insanı sevdiği gibi. O kendisine her inanan ölmesin, günahlarının lânetine uğramasın diye Mesih’ini feda etti.

Allah’ın eşsiz sevgisini kavrayabildin mi? Kendisine dönüp yüreklerimizi sevgisine açabilmemiz için biz serkeş kalpliler uğruna biricik Oğlunu bağışladı.

Belki, “Allah bir olduğuna göre nasıl Allah’ın Oğlu’ndan söz edebiliyorsunuz?” diyeceksin. Sevgi, kardeşim hem birliği hem de birden çokluğu içerir. Allah, Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olarak tekdir. Nitekim İsa, “Beni gören, Babayı görmüştür. Ben ve Baba biriz” diyor. (Yuhanna 14:9, 10:30)

Allah’ımız Rab, tek Rab’dir” diyerek Mesih Yazıcılar önünde tanıklıkta bulundu. şeriat bilgini bununla yetinmedi, “O’ndan başkası yoktur” diyerek sözünü tamamladı. Adamcağız daha Allah’ in gerçeğini anlayamamıştı. O’nu katı, taçtan bir put biçiminde tasarlıyordu. Sınırlı aklı onu, Allah’ın öncesizden beri kendi ruhundan bir oğlu olabileceğine inanmaktan alıkoyuyordu.

Ancak dar inancına rağmen Mesih’ in bilgelik ve inceliğini hissetmişti. O’na açıldı. Mesih ona Allah’ın Egemenliğinden pek uzak olmadığını belirtti.

Gerçekten Allah’ı seviyor musun? O zaman O’nun buyruklarını yerine getir, yüreğini, düşüncelerini ve gücünü Rabbine ada. Kendine itaat etme, bilimsel gelişmeler seni aldatmasın, saptırıcı kitaplara bel bağlama. Sevgine hakkı olan, yalnızca Allah’tır. Zamanını ve servetini feda ederek O’na tüm yüreğinle hizmet et.

Tanrısal sevgiyi uygulamada zayıflık çekiyor musun? Unutma ki hepimiz zayıfız ve Elçi Pavlus’la birlikte tanıklık ediyoruz: “Bize verilmiş olan Kutsal Ruh aracığıyla Allah’ın sevgisi yüreklerimize dökülmüştür” (Romalılara 5:5) Bu göksel güç hem Allah’ı, hem de insanları sevebilmemizi sağlıyor. Aslında, seven biz değil, içimizdeki Allah’tır ve Kutsal Ruh sana ancak bütün düşmanlarının günahlarını bağışlayıp onlarla tevazu içinde barıştığın zaman huzur verecektir. Çarmıha Gerilen’de günahlarını affeden Allah’ın eşsiz sevgisini görmelisin. Bu seni kötülük yapmış olduğun herkese suçunu itiraf edip bağış dilemeye itecektir.

Dikkat ettiysen, şeriat öğretmeni Mesih’le arasında geçen tartışmada Allah’ın birliği konusunu vurguladı, oysa Mesih Allah sevgisinden söz etti. O Allah’ın birliğini yadsımadı, yalnızca Kutsal Üçlük’teki birliğinin sırrı olan sevgiyi ön plana çıkardı. Çünkü Allah sevgidir ve sevgide kalanlar Allah’ta kalır.

Dua: Kutsal Baba, sen sevgisin. Sana lâyıkıyla şükredebilmemiz için yüreklerimizde sevgi ateşi yak. Sana tapınırız, çünkü kendini Oğul’da duyurdun, Ruhunu bizlere yerleştirdin, Böylece seni ve tüm insanları sevebilip önlerinde şu büyük sırra tanıklık edelim: Sen Kutsal Üçlük’te tek Allah’sın. Sevgin onlara da yerleşsin, kutsal sevginde seni onlar da tanısın. Amin.

Soru 24: Allah’ın birliğine imanla, O’na ve insanlara beslediğimiz sevgi arasında nasıl bir ilişki vardır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:31 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)